Sinemorec

12 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 4.1]

Zastanawiasz się, gdzie spędzić spokojny urlop w Bułgarii? Bez tłoku i zgiełku w sezonie? Na wybrzeżu Morza Czarnego nie brakuje niewielkich letnisk, gdzie można odpocząć w pięknym otoczeniu przyrody z dala od tłumów. Takim właśnie miejscem jest Sinemorec – sprawdź, dlaczego idealnie nadaje się na wymarzone wczasy.

Sinemorec (nazwa ta w tłumaczeniu z języka bułgarskiego oznacza tyle, co „lazurowe wybrzeże”) to niewielka miejscowość leżąca w odległości ok.  5 km na południowy wschód od Achtopola i ok. 85 km na południowy wschód od Burgas. Do granicy z Turcją jest stąd zaledwie ok. 10 km. Liczne walory tego niedużego kurortu sprawiają, że świetnie się on nadaje nie tylko na pobyt w miesiącach letnich, ale też np. na wakacje w kwietniu. Z Polski nie jest tu daleko – lot do Bułgarii do Burgas trwa ok. 2,5 godziny, stamtąd zaś do Sinemorca jedzie się autobusem.

Ceny w Sinemorcu

Wybierając się na wczasy do Sinemorca, najlepiej zabrać ze sobą euro, które na miejscu wymienimy na walutę Bułgarii – jest nią lewa (1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 12 marca 2018). Z racji tego, iż kurs euro i lewa są powiązane, nie musimy się obawiać, że przepłacimy w którymś z kantorów. Jeśli natomiast chcemy mieć orientację, na jakie mniej więcej wydatki nastawić się w Sinemorcu, sprawdźmy ogólne ceny w Bułgarii – można je potraktować jako punkt odniesienia.

Zabytki w Sinemorcu

Sinemorec to typowo turystyczna osada, w związku z czym powstaje pytanie: co warto zobaczyć w Sinemorcu? Przede wszystkim na podziw zasługują niezwykłe walory krajobrazowe tego miejsca – leży ono na terenie największego bułgarskiego rezerwatu przyrody o nazwie Strandża. Na oglądanie zabytków nie ma co się nastawiać – pomimo tego, iż Sinemorec istnieje od dawna. Co prawda pierwsze udokumentowane zapiski na temat tej wsi pochodzą z XV w., ale wiadomo, że wcześniej na tych terenach istniała tracka osada – dowodzą tego wykopaliska, które ujawniły m.in. tracką mogiłę. Sporo znalezionych tutaj eksponatów znajduje się obecnie w Miejskim Muzeum Historycznym w Carewie.

A co jest ciekawego w okolicy? Można zwiedzić m.in. Burgas, Achtopol czy Carewo, a jeżeli komuś mało wrażeń, niech wybierze się do Turcji – Sinemorec to dobra baza wypadowa dla tego typu wycieczek.

Plaże w Sinemorcu

Plaże to ważny punkt na mapie Sinemorca – uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Bułgarii. Są to:

– częściowo strzeżona plaża północna przy ujściu rzeki Weleka licząca na długość ok. 750 m, objęta ochroną w ramach wspomnianego powyżej rezerwatu,

– strzeżona plaża południowa Butamiata rozciągająca się na długości ok. 450 m, z nieźle rozwiniętym zapleczem, chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi,

– dzika plaża Lipite rozpościerająca się na 350 m od plaży Butamiata, nie wolno tu rozpalać ognisk i nocować,

– dzika plaża Listi o długości ok. 400 m, bez infrastruktury, obowiązuje tu zakaz noclegu,

– strzeżona plaża Silistar ciągnąca się na przestrzeni ok. 400 m, ze sprawnie funkcjonującym zapleczem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments