Sierra Nevada

12 kwietnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sierra Nevada jest najwyższym pasmem górskim w Hiszpanii, położonym w Andaluzji, należącym do Gór Betyckich. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii i to tutaj każdego roku ściąga tysiące amatorów sportów zimowych. To raj dla turystów lubiących piesze wycieczki, jak i tych, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez tygodnia na nartach.

Atrakcje Sierra Nevada

Region ten słynie przede wszystkim z dobrodziejstw naturalnych. Całe pasmo Sierra Nevada zostało ustanowione rezerwatem biosfery, bowiem jest domem wielu gatunków zwierząt endemicznych, jak również przeważająca część tego terenu pokryta jest lasami szpilkowymi.
Sezon narciarski w tym hiszpańskiej krainie zimy rozpoczyna się zwykle w listopadzie i trwa nawet do końca kwietnia. Warunki pokrywy śnieżnej są tutaj bardzo dobre przez większą część zimy, a kiedy temperatura jest już wiosenna stoki dośnieżane są sztucznie. Narciarze i snowboardziści szczególnie doceniają tu okręg Pradollano, gdzie skorzystać można z nowoczesnych tras zjazdowych, o długości łącznej ponad 100 km i o zróżnicowanym poziomie trudności. Dodatkową zaletą tego miejsca jest naprawdę duża ilość wyciągów (zarówno krzesełkowych, jak i taśmowych) oraz gondol, które sprawiają, że faktycznie można tu pojeździć na ulubionym sprzęcie, nie spędzając przy tym godzin w kolejkach do wjazdu na stoki.

Większość stoków jest również wyposażona w sztuczne oświetlenie, funkcjonują tu szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, restauracje oraz główna atrakcja dla snowboardzistów – snowpark, wyposażony w half-pipe o długości 120 metrów oraz dużą ilość skoczni. Atrakcją są także rowery śnieżne, kolejka grawitacyjna czy karuzela z pontonami.
Będąc w tej okolicy wielu turystów decyduje się na wycieczkę na najwyższy szczyt Hiszpanii (kontynentalnej) – Mulhacén o wysokości 3478 m n.p.m.
Po zimowym szaleństwie warto odwiedzić pobliskie ośrodki miejskie – Grenadę (oddaloną o 30 km od Sierra Nevada), popularne Wybrzeże Słońca – Costa del Sol czy Malagę.

Informacje praktyczne

-Sierra Nevada słynie z pysznej kuchni. Będąc tu koniecznie trzeba spróbować paelli, tapsa oraz wina z lokalnych winnic.
-Ceny w Sierra Nevada: porównując ceny na wybrzeżu do tych w hiszpańskich górach nie widać zbyt dużej różnicy. Za obiad zapłacimy od 10 do 15 euro, woda mineralna kosztuje 2 euro, wynajem samochodu ok. 50 euro za dobę, bilet autobusowy do Grenady: 5 euro.
-Parkowanie: jeśli wybierasz się do Sierra Nevada samochodem, koniecznie trzeba tu być wczesnym rankiem. Parkingów jest tutaj bowiem stosunkowo niewiele, cena za pozostawienie auta to ok. 20 euro za cały dzień, jednak ok. godziny 10-tej poszukiwanie miejsca parkingowego może potrwać nawet kilkadziesiąt minut.
-Transport publiczny w regionie: zarówno w sezonie zimowym, jak i latem kursuje sporo autobusów na trasie Grenada – Sierra Nevada (ostatni wraca do miasta około godziny 18-tej).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments