Seszele

22 listopada 2018
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Na świecie nie brakuje miejsc, o których mówi się, że są ziemskim rajem. Do tego grona należą bez wątpienia Seszele często kojarzone z wypoczynkiem dla bogaczy. Jest to zakątek słynący z niezwykłej urody, bajecznych krajobrazów, wspaniałej przyrody i białych, piaszczystych plaż – warto odwiedzić go z wielu powodów.

Seszele to wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim, oddalone o ok. 1600 km od wybrzeży Afryki. W skład archipelagu wchodzi 115 wysp, z czego 33 są zamieszkane. Dzielą się na się na 41 Wysp Wewnętrznych i 74 Wyspy Zewnętrzne (niezamieszkane, pochodzenia koralowego). Stolicą tego kraju zajmującego powierzchnię 455 km kw. jest Victoria.

Jak dojechać na Seszele? Oczywiście samolotem. Lot na Seszele trwa minimum 11 godzin, ale może ulec znacznemu wydłużeniu w zależności od paru czynników. Należy pamiętać, iż z Polski nie ma bezpośrednich lotów, czas podróży uzależniony jest zatem w dużym stopniu od czasu oczekiwania na przesiadki, np. w Dubaju. Kiedy lecieć na Seszele? Od grudnia do końca marca trwa tu pora deszczowa. W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu średnie temperatury na Seszelach oscylują w granicach 30 st. C.

Ważna informacja dla podróżnych: internet na Seszelach jest powszechnie dostępny, aczkolwiek w zależności od tego, gdzie się przebywa, bywają kłopoty z zasięgiem. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup karty SIM u któregoś z lokalnych operatorów.

Bezpieczeństwo na Seszelach

Seszele to kraj, gdzie spędzimy bezpieczne wakacje. Tak jak wszędzie, tak i tu zdarzają się drobne kradzieże, dlatego trzeba pilnować bagażu, pieniędzy i dokumentów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby unikać kąpieli na ustronnych plażach, ponieważ prądy morskie bywają silne.

Seszele – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający na Seszele nie musza posiadać wizy, jeśli pobyt nie jest dłuższy niż 90 dni. Od turystów wymaga się, aby mieli zakupiony bilet powrotny oraz podali adres, pod którym będą przebywać na Seszelach. Warto mieć ze sobą książeczkę szczepień – pomimo, iż szczepienia przed wyjazdem nie są obowiązkowe (z jednym wyjątkiem –  podróżni w wieku powyżej 1 roku, którzy w okresie 6 dni przed przylotem na wyspy przebywali w strefie występowania żółtej febry, muszą być zaszczepieni przeciw tej chorobie).

Jaką walutę zabrać na Seszele?

Walutą Seszeli jest rupia seszelska (1 SCR to ok. 0,27 zł – kurs z dnia 22 listopada 2018), której nie da się wymienić na inne waluty. Na Seszele najlepiej zabrać euro lub dolary – honorowane są płatności w obu tych walutach, poza tym można je wymienić na rupie (lokalna waluta przyda się np. podczas zakupów na bazarkach i targowiskach). Co się zaś tyczy cen na Seszelach, to do niskich one nie należą. Nie jest żadną tajemnicą, że to drogi kierunek, dlatego niezbędna jest odpowiednia ilość środków finansowych.

Zabytki na Seszelach

Seszele nie bez powodu często określane są mianem „Raju w tropikach” czy „Zaginionego Edenu”. Co można tutaj ciekawego zobaczyć? Oto garść propozycji:

– ogród botaniczny, Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne, miniatura londyńskiego zegara etc. w Victorii,

– ścisły rezerwat przyrody Aldabra z listy UNESCO – ruch turystyczny jest tu ograniczony,

– rezerwat przyrody Vallée de Mai na wyspie Praslin figurujący na liście UNESCO,

– rezerwat Fond Ferdynand na Praslin, gdzie podziwiać można największe owoce lodoicji seszelskiej nazywanej kokosem morskim (Coco de Mer),

–  Morne Seychellois – najwyższy szczyt kraju (905 m n.p.m.), znajduje się na wyspie Mahe,

– Morski Narodowy Park Baie Ternay i Morski Narodowy Park Port Launay na Mahe,

– wyspa Silhouette – słynie z tego, że nie ma tu dróg, zaś przyroda zachowana jest w praktycznie niezmienionym stanie,

– plaże, np. Anse Source d’Argent (plaża na La Digue jest najczęściej fotografowaną plażą na Seszelach z uwagi na charakterystyczne formacje granitowe), Beau Vallon (najpopularniejsza plaża na Mahe), Anse Royale, Sunset Beach, Anse Forbans, Port Launay, Anse Lazio, Petita Anse,

– wyspy Curieuse i Fregate – jedne z miejsc na Seszelach, gdzie żyją żółwie olbrzymie z gatunku Aldabara,

– rafa koralowa w pobliżu wyspy Praslin.

Warto przy tej okazji nadmienić, iż na ponad połowie obszaru kraju ustanowione zostały rezerwaty przyrody i parki narodowe.

Kurorty na Seszelach

Kurorty na Seszelach znajdują się na wyspach. Wyspami o największym znaczeniu turystycznym są:

– Mahe – największa wyspa archipelagu Seszeli, gdzie znajduje się miasto Victoria będące stolicą kraju,

– Praslin – druga pod względem wielkości wyspa archipelagu, kiedyś nazywała się Isle de Palmes i słynęła z tego, że była ostoją dla arabskich kupców oraz dla piratów,

– La Digue – wyspa uchodząca za jedno z najpiękniejszych miejsc na Seszelach.

Na Seszelach chętnie wypoczywają znani celebryci. Cenią prywatność, jaką zapewnia ten wyspiarski kraj, wybierając luksusowe wille, np. na wyspie Fregate.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments