Serbia

20 grudnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 3.5]

Serbia – czasami nazywana „Skrzyżowaniem Zachodu i Wschodu”, jest państwem zlokalizowanym w Europie Południowej, na Półwyspie Bałkańskim – kraj nie ma dostępu do morza. Ciekawostką może być natomiast fakt, że Republika Serbii powstała dopiero 5. czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii oraz Czarnogóry. Stolicą państwa jest Belgrad.

Pogoda w Serbii

Klimat Serbii jest bardzo specyficzny – lata są tam zazwyczaj bardzo ciepłe, natomiast zimy – mroźne oraz suche (ujemne temperatury w górach mogą występować aż do maja). Mając na względzie przedstawione fakty, warto zdecydować się na podróż w miesiącach wiosennych lub letnich.

Bezpieczeństwo w Serbii

Czy w Serbii można czuć się bezpiecznie? Oczywiście. Trzeba jednak stosować się do panujących tam zasad, a także mieć baczenie na to, co dzieje się dookoła.

Zagrożenia czyhające na turystów w Serbii:

– kradzieże,
– kradzieże środków z kart płatniczych,
– zagrożenie przestępczością pospolitą (podobne jak w innych państwach).

W celu uniknięcia bezpośredniego niebezpieczeństwa, zawsze warto zachować ostrożność podczas postojów na małych, niestrzeżonych parkingach, a także podczas postojów w nocy.

Serbia – wiza

Od 2003 roku obywatele Polski są zwolnieni z konieczności posiadania wiz.

Dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy

– Ważny paszport lub dowód osobisty.
– Tzw. zielona karta – w przypadku osób przekraczających granicę serbską samochodem. (Uwaga! Zieloną kartę można wyrobić sobie bezpłatnie w firmie, w której ma się ubezpieczony samochód).

Jaka waluta obowiązuje w Serbii?

Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą na terytorium Serbii jest dinar serbski (RSD). Jeden dinar serbski dzieli się na 100 para. Przelicznik (na dzień 27.09. 2018) wygląda następująco: jeden RSD = 0,03624 złotego polskiego. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 dinarów, a także monety o nominałach: 1, 2, 5, 10 i 20 dinarów.

Jaką walutę zabrać do Serbii?

Turyści wybierający się w podróż do Republiki Serbii są zobligowania do zabrania euro – waluty, która jest akceptowana przez wszystkie kantory. Należy wiedzieć, że wymiana złotówek na dinary serbskie w Polsce, a także wymiana dinarów na złotówki w Serbii jest bardzo trudna.

Korzystanie z kart kredytowych w Serbii

W większości serbskich hoteli, restauracji oraz sklepów istnieje możliwość korzystania z kart płatniczych. Na trudności możemy natrafić jedynie w małych, lokalnych sklepikach. Mając na względzie przedstawiony fakt, warto zawsze mieć przy sobie trochę gotówki.

Zabytki Serbii

Serbia jest krajem charakteryzującym się bogatą kulturą, a także wielowiekowymi tradycjami. Ten różnorodny, ale jakże gościnny zakątek Europy, każdego roku przyciąga turystów z różnych miejsc na świecie. Sprawdźmy więc, jakie atrakcje czekają na przyjezdnych w Republice Serbii.

– Belgrad – stolica, a także jedno z najstarszych miast w Europie.

Belgrad od wieków fascynuje przybyszów – wielowiekową tradycją, celtyckim pięknem, a także gościnnością mieszkańców. Warto podkreślić, że jego najstarszą atrakcją jest twierdza Kalemegdan – fortyfikacje wybudowane za czasów celtyckich. Wśród pozostałych atrakcji Belgradu należy także wymienić: Beli Dvor (zwany również Białym Pałacem) – najważniejszy ośrodek kulturalny w całym kraju, Cerkiew świętego Sawy, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Etnografii, a także Ulicę Kneza Mihaila – główny deptak miasta.

– Nowy Sad – stolica serbskiej kultury.

Nowy Sad jest miastem nazywanym „Serbskimi Atenami” – jego urzekające piękno po dziś dzień zachwyca przybyszów z odległych zakątków świata. W tej części Serbii można zaobserwować wpływy różnych narodowości – kościoły, a także cerkwie prawosławne oraz greckokatolickie przeplatają się tam z innymi obiektami kultu – synagogą oraz protestanckim zborem.

Ciekawostka! W Nowym Sadzie odbywa się Festiwal EXIT – jeden z większych festiwali muzycznych w Europie.

– Stari Ras (również Ras) – pierwsza stolica wczesnośredniowiecznego państwa serbskiego Raszki.

Stari Ras (Ras) jest miejscem, w którym można spotkać szereg wspaniale zachowanych budowli. Warto podkreślić, że jedną z najważniejszych, a także najciekawszych budowli stanowi twierdza Gradina z IX wieku. Uwaga! Wśród innych cennych obiektów znalazły się także: cerkiew św. Piotra – również z IX wieku, słynny monastyr Sopoćani – ufundowany przez króla Stefana Urosza I, zwanego Wielkim oraz Đurđevi stupovi – prawosławny monastyr pochodzący z XII wieku.

Ważną informacją dla turystów może być również fakt, że Stari Ras (Ras) jest miastem, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Kragujevac – miasto położone nad rzeką Lepenicą, około 125 kilometrów na południe od Belgradu.

Uwaga! W Kragujevacu czekają na turystów następujące obiekty turystyczne: Muzeum Narodowe, Muzeum Ludobójstwa oraz parlament. Dodatkową atrakcją mogą być także klasztory serbskie, znajdujące się w okolicach miasta.

– Park Narodowy Đerdap (Djerdap) – Żelazne Wrota – rezerwat, w którym można natknąć się na endemiczne gatunki roślin oraz zwierząt.

– Kanion rzeki Uvac – rezerwat przyrody usytuowany w południowo – zachodniej części Serbii. Leży pomiędzy miejscowościami Sjenica oraz Nova Varos.

– Wieża Czaszek w mieście Nisz – najciekawsza budowla w całym regionie.

Wieża Czaszek to miejsce skrywające wiele tajemnic, budzące strach wśród mieszkańców miasta oraz przyjezdnych. Warto wiedzieć, że w odległych czasach Ćele Kula (Wieża Czaszek) składała się z ponad 900. egzemplarzy, z których do chwili obecnej przetrwało zaledwie 58. Ciekawostką może być fakt, że niektóre z czaszek noszą ślady cięć białą bronią.

– Dom na Drinie (Kućica na Drini) – jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Serbii.

Kućica na Drini (Kućica na steni) stanowi symbol miasteczka Bajina Bašta – miasta w Serbii, w okręgu zlatiborskim. Czym jest Kućica na Drini? To niewielki domek, który w swoim około 50 – letnim „życiu” (został zbudowany w 1969 roku przez grupę chłopców) przetrwał szereg przeciwności losu.

– Đavolja Varoš (Miasto Diabła) – skalna kraina naszpikowana strzelistymi wieżami o rozmaitych kształtach oraz wielkościach. Ciekawostką może być fakt, że Miasto Diabła (Đavolja Varoš) przypomina swoim wyglądem turecką Kapadocję.

– Monaster Studenica – średniowieczny klasztor prawosławny zlokalizowany w bliskiej odległości od Kraljeva – miasta we wschodniej Serbii.

– Twierdza Smederevo – średniowieczna serbska forteca, a także jedna z największych budowli tego typu w południowo – wschodniej Europie.

Kurorty w Serbii

Serbia, pomimo wzrastającej popularności, nie jest jeszcze tak doceniana, jak powinna. Warto jednak zauważyć, że każdy, kto choć raz w życiu odwiedził urokliwą Republikę Serbii, zawsze będzie chciał do niej wracać.

Poniżej znajduje się lista najchętniej odwiedzanych kurortów, a także uzdrowisk w kraju. Poznajmy je już teraz.

– Kurort górki Zlatibor – bardzo popularny w sezonie zimowym.

Zlatibor jest regionem górzystym, położonym w paśmie Alp Dynarskich. Miejsce to daje możliwość uprawiania sportów zimowych (w zimie), a także korzystania z górskich wędrówek – w pozostałe miesiące roku.

– Vrnjačka Banja – miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z Rosji, Bułgarii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii.

– Nisz (serb. Niš) – trzecie pod względem wielkości miasto w Serbii.

Niš słynie głównie z przepięknych, malowniczych krajobrazów, a także z festiwalu jazzowego Nishville.

– Kopaonik – drugi, zaraz po Zlatiborze, najchętniej odwiedzany górski kurort w Serbii.

Warto wiedzieć, że Kopaonik jest nazywany zimową stolicą Serbii.

– Subotica – miasto położone na Wielkiej Nizinie Węgierskiej.

Subotica, przez wzgląd na wpływy różnych narodów (miasto pograniczne), stanowi wyjątkową mieszankę kultur oraz obyczajów.

– Kragujevac – ośrodek wypoczynkowy popularny wśród turystów z Bośni i Hercegowiny, Słowenii oraz Włoch.

– Banja Koviljača – miasto położone w Serbii Centralnej.

– Gornja Trepca.

– Banja Kanjiža.

– Bukovička Banja.

– Banja Palić.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments