Schloss Belvedere – Belweder – rezydencja księcia Eugeniusza w Wiedniu

19 marca 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Belweder w Wiedniu to barokowa rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Tworzą go dwa budynki: Górny i Dolny Belweder, a kompleks uzupełnia jeszcze nowoczesny obiekt Belweder 21, poświęcony sztuce nowoczesnej, oraz rozległe ogrody. Pałac doznał bardzo poważnych zniszczeń wojennych, został jednak odbudowany i dzisiaj pełni rolę muzeum.

Belweder w Wiedniu – historia

Schloss Belvedere to dziełu Johanna von Hilderbandta, jednego z głównych architektów baroku. Rezydencja powstała na zlecenie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Górny Belweder pełnił rolę reprezentacyjną – w jego salach urządzano bale i uroczystości. Dolny Belweder był natomiast prywatną, letnią rezydencją. W 1752 roku Maria Teresa odkupiła pałac, a dwie dekady później w Belwederze umieszczono galerię obrazów kolekcjonowanych przez rodzinę cesarską. Ostatnim urzędującym Habsburgiem w Belwederze był arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Po I wojnie światowej Belweder został przekształcony w publiczne muzeum.

Sprawdź: Ile trwa lot do Austrii? 

Belweder w Wiedniu – atrakcje

Dolny Belweder to muzeum z wystawami czasowymi, natomiast stałe ekspozycje znajdują się w drugim budynku, czyli Górnym Belwederze. Same wnętrza też zachwycają swoją urodą, a dodatkowo można tu jeszcze obejrzeć pałacowe stajnie oraz oranżerię. Na największą uwagę zasługują pełne przepychu komnaty reprezentacyjne: Sala Groteski, Galeria Marmurowa, Złota Komnata. Tuż obok zabytkowego pałacu wzniesiono Belweder 21, nowoczesne muzeum, w którym wystawiana jest sztuka współczesna, głównie w wykonaniu austriackich twórców.

Belweder w Wiedniu – cennik

Wejście do Dolnego Belwederu kosztuje 13,90 euro, dla studentów i seniorów 10,90 euro. Osoby niepełnosprawne płacą 4 euro, a posiadacze Vienna Card 12 euro. Do Górnego Belwederu można wejść za 15,90 euro, w przypadku seniorów i studentów cena biletu wynosi 13,40 euro, z Vienna Card płaci się 14,50 euro. Do Belweder 21 bilety wstępu kosztują 8,90 euro, ulgowe 6,90 euro. Dzieci i młodzież poniżej 19 roku życia wchodzą wszędzie za darmo.

Sprawdź, ile wynoszą: ceny w Austrii

Belweder w Wiedniu – godziny otwarcia

Dolny i Górny Belweder można zwiedzać codziennie, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10:00 – 18:00. Belweder 21 jest otwarty od 11:00 do 18:00, w czwartki do 21:00, a w poniedziałki muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

Zobacz, jaka jest waluta w Austrii

Belweder w Wiedniu – czy warto?

Belweder robi niesamowite wrażenie na zwiedzających. Mieliśmy okazję odwiedzić go we wrześniu i bardzo przypadł nam do gustu klimat tego miejsca, dlatego bez wątpienia jest to punkt na mapie Wiednia, którego nie warto przegapić. Pałac stoi w centrum miasta, więc łatwo do niego dotrzeć, a ogrody wokół Belwederu idealnie się nadają na spacer z całą rodziną.

Podczas 2 dni w Wiedniu zaliczyliśmy takie miejsca jak: Zamek Hofburg w Wiedniu, Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Ratusz w Wiedniu, Katedra św. Szczepana w Wiedniu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Pałac Schönbrunn.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments