Scalea

9 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 21 Average: 3.8]

Nie masz pomysłu na tegoroczny urlop? Postaw na pewne i sprawdzone kierunki – takie jak np. Włochy. Słoneczna Italia kusi swym pięknem i zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku w wielu kurortach – jednym z nich jest Scalea.

Scalea to nazwa włoskiej gminy i miejscowości położonej w regionie Kalabria, w prowincji Cosenza, nad Morzem Tyrreńskim. To klasyczny przykład typowego kalabryjskiego miasta a charakterystyczną zabudową, gdzie klimat minionych epok przeplata się z nowoczesnością. Należy przy tej okazji nadmienić, iż tereny te były zamieszkane od czasów prehistorycznych, czego dowodzą wykopaliska z okresu paleolitu. Obecnie to tętniący życiem resort ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą hotelową i gastronomiczną – i to stosunkowo niedaleko od Polski. To, ile się leci do Scalea, zależy od kilku przesłanek (m.in. od miejsca wylotu), niemniej średni czas trwania podróży samolotem to ok. 2,5 godziny. Jeśli zatem ktoś się zastanawia, jak dojechać do Scalea, najszybciej i najwygodniej będzie właśnie samolotem.

Ceny w Scalea

Obowiązującą walutą w Scalea jest euro – to jednostka monetarna Włoch. 1 EUR to ok. 4,35 zł – kurs z dnia 9 lipca 2018 r. W euro najlepiej zaopatrzyć się w polskich kantorach lub bankach, mając na uwadze to, że w Scalea ceny są wyższe niż w Polsce, zwłaszcza w sezonie trwającym od początku czerwca do końca sierpnia. Ogólnie we Włoszech jest drożej niż u nas, aczkolwiek nie są to jakieś wielkie różnice.

Zabytki w Scalea

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Scalea? Jak najbardziej tak! To nie tylko malownicze krajobrazy, ale i zabytkowe obiekty:

– Palazzo dei Principi z XIII w.,

– Palazzetto Normanno z XII w.,

– kościół San Nicola in Plateis zbudowany w VIII w. i później parokrotnie odrestaurowany,

– Torre Talao – XVI-wieczna wieża stanowiąca część systemu składającego się z 337 nadmorskich wież mających na celu powstrzymywanie ataków piratów.

A co ciekawego jest w okolicy? Można udać się m.in. do:

– Rossano, gdzie w przykatedralnym muzeum jest przechowywany grecki manuskrypt Codex Purpureus z 16 miniaturami,

– miasteczka Santa Severina z pozostałościami bizantyńskimi jak np. kościół San Filomena,

– miejscowości Gerace słynącej ze średniowiecznych kościołów.

Plaże w Scalea

Piaszczyste plaże w Scalea – w większości należące do kompleksów hotelowych – są czyste i zadbane, ulokowane w mniejszych lub większych odległościach od centrum. Spośród najchętniej odwiedzanych plaż w Scalea wymienia się Scalea Nord i Boomerang Beach, w bliskiej okolicy znajdują się też plaże Praia a Mare, Fiuzzi oraz Marina di Belvedere.

Scalea – informacje dla podróżnych

Scalea leży w strefie klimatu łagodnego umiarkowanie ciepłego. Latem temperatury w Scalea wynoszą średnio 29-30 st. C – lipiec i sierpień w Scalea to najgorętsze miesiące. Osoby nie przepadające za upałami mogą udać się w te strony w kwietniu, maju, we wrześniu lub w październiku.

Czy we Włoszech będziemy mieć sprawnie działający internet? Scalea pod tym względem jest przyjazna turystom. W hotelach jest darmowe wi-fi, nie ma też problemu z zakupem odpowiedniej karty SIM do telefonu. Przed wyjazdem warto zorientować się, jakie pakiety dla osób podróżujących za granicę oferuje nasz operator.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments