Sant Feliu de Guixols

17 grudnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Costa Brava to jeden z turystycznych regionów Hiszpanii. Planując wakacje w tych stronach, trzeba się zdecydować na któryś z licznych kurortów, np. Sant Feliu de Guixols.

Sant Feliu de Guixols to nieduże miasteczko (ok. 22 tys. mieszkańców) będące nie tylko ważnym ośrodkiem wypoczynkowym na Costa Brava, ale i liczącym się portem. Miejscowość jest oddalona o ok. 33 km od Girony, gdzie znajduje się najbliższe lotnisko. To, ile leci się do Hiszpanii w te strony, zależy od paru czynników, aczkolwiek średni czas trwania podróży wynosi ok. 3 godziny. Z Girony do Sant Feliu de Guixols kursują autobusy, można także wynająć samochód.

Ceny w Sant Feliu de Guixols

W Hiszpanii walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,26 zł – kurs z dnia 17 grudnia 2019 r.), w które bez problemu można się zaopatrzyć w polskich kantorach. W Sant Feliu de Guixols są bankomaty, więc w razie potrzeby da się wypłacić gotówkę. Poza tym honorowane są płatności kartą. W Hiszpanii ceny są wyższe niż w Polsce, lepiej więc mieć ze sobą więcej pieniędzy. Jeśli natomiast chodzi o to, co warto kupić w Hiszpanii, to w Sant Feliu de Guixols turyści zapatrują się w lokalne wina, wędliny (szynki i kiełbasy), sangrię, przyprawy, miody o różnych smakach oraz w rękodzielnicze wyroby (szczególnym zainteresowaniem cieszą się wyplatane przedmioty oraz koronki).

Zabytki w Sant Feliu de Guixols

Sant Feliu de Guixols słynie z pięknej architektury oraz zabytków. Warto tutaj zobaczyć takie obiekty jak:

– klasztor benedyktyński – obecnie swą siedzibę ma tu muzeum historyczne,

– romańskie budynki, np. dwie wieże Porta Ferrada z X w. będące symbolem miasta,

– bulwar Passeig dels Guixols,

– targ Plaça del Mercat,

– nadmorska promenada – została otwarta w 1833 r.,

– Casino la Constancia wybudowane w 1888 r.,

– Pedralta – największa skała w Europie

– dawna stacja kolejowa – powstała w latach 1889- 1892,

– budynki z II poł. XIW w. i I poł. XX w. , np. Casa Gaziel, Casa Maynegre, Casa Girbau czy Casa Patxot,

– Ayuntamiento – budynek magistratu pochodzący z 1847 r.,

– pustelnia Sant Elm z 1203 r.,

– kaplica – oryginalna wersja powstała w 1452 r.; po raz ostatni obiekt przeszedł gruntowną renowację w 1993 r.

Plaże w Sant Feliu de Guixols

Linia brzegowa Sant Feliu de Guixols rozciąga się na ok. 10 km. Obejmuje mnóstwo małych zatoczek otoczonymi sosnami, gdzie znajdują się plaże, kamieniste lub z drobnym piaskiem. Są one codziennie sprzątane. Ponadto funkcjonuje tutaj nowoczesny system oczyszczania wody, dzięki czemu ścieki nie dostają się do morza, a woda jest krystalicznie czysta.

Aktywny wypoczynek w Sant Feliu de Guixols

Sant Feliu de Guixols oferuje doskonałe warunki miłośnikom aktywnego wypoczynku. Najchętniej są tu uprawiane sporty wodne (windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, nurkowanie etc.), ale piękna okolica zachęca również do spacerów oraz wycieczek rowerowych.

Pogoda w Sant Feliu de Guixols

Kiedy jechać do Hiszpanii? Sant Feliu de Guixols można z powodzeniem odwiedzać przez cały rok, niemniej na Costa Brava sezon trwa od maja do października. Najgoręcej jest tutaj w lipcu i sierpniu (średnio 29 st. C), najchłodniej natomiast jest w okresie od grudnia do lutego (14-15 st. C). W zależności od terminu trzeba się odpowiednio przygotować do wyjazdu do Hiszpanii. Co zabrać do Sant Feliu de Guixols? Przede wszystkim pieniądze i dokumenty, a oprócz tego przystosowaną do pory roku odzież i preparaty  chroniące przed słońcem. Przyda się też ubezpieczenie zdrowotne, gdyż opieka medyczna w Hiszpanii do tanich nie należy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments