San Marino

18 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

San Marino, czyli najstarsza republika świata, to kierunek cieszący się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Każdego roku przyjeżdża ich tutaj ok. 4 mln. Planując urlop we Włoszech, zdecydowanie warto wziąć San Marino pod uwagę.

San Marino to państwo śródlądowe ze stolicą w mieście o tej samej nazwie położone w Europie Południowej. Stanowi enklawę na obszarze Włoch i zajmuje powierzchnię 61 km kw. Ile trwa lot do San Marino? Trzeba pamiętać, iż nie ma opcjo dostania się tu bezpośrednim lotem. Najdogodniejszym rozwiązaniem jest rejs samolotem do Bolonii (z Warszawy leci się ok. 2 godzin), gdzie trzeba przesiąść się w pociąg do Rimini. Stamtąd zaś do San Marino kursują regularnie autobusy. Kiedy lecieć do San Marino? Kraj ten można odwiedzać przez cały rok. Położony jest on w strefie klimatu podzwrotnikowego o jego śródziemnomorskiej odmianie. Temperatury w San Marino najwyższe są w lipcu i sierpniu – średnio dochodzą do 30 st. C. Zimy są tutaj krótkie i łagodne, a lata gorące. Co zabrać do San Marino? Przede wszystkim dokumenty i pieniądze, a także ubezpieczenie zdrowotne (EKUZ tu nie obowiązuje, a opieka medyczna jest droga). Jeśli natomiast chodzi o internet, San Marino oferuje dobre połączenia – najlepiej zaopatrzyć się w kartę SIM do telefonu.

Bezpieczeństwo w San Marino

San Marino uchodzi za bezpieczny kraj, niemniej turyści muszą się liczyć m.in. z ryzykiem kradzieży kieszonkowych. Trzeba pilnować dokumentów i pieniędzy. Warto również zapewnić odpowiednią ochronę bagażowi, a wartościowe przedmioty przechowywać w hotelowym sejfie.

San Marino  – wiza

Czy do San Marino potrzebny jest paszport? Dokumentem, który uprawnia do wjazdu i pobytu na terytorium San Marino bez konieczności posiadania wizy jest paszport bądź dowód osobisty. Do San Marino mogą swobodnie wjechać wszystkie osoby legalnie przebywające na terenie Republiki Włoskiej. Pobyty dłuższe niż 10 dni trzeba zgłosić w oddziale ds. cudzoziemców miejscowej żandarmerii.

Jaką walutę zabrać do San Marino?

Walutą San Marino jest euro (1 EUR to ok. 4,34 zł – kurs z dnia 18 września 2019 r.), dlatego też tą właśnie walutę najlepiej zabrać ze sobą. Na terenie San Marino można bez problemu korzystać z kart płatniczych/kredytowych oraz z bankomatów. Ceny w San Marino są dość wysokie, należy więc być przygotowanym na wydatki większe niż w Polsce. Co przywieźć z San Marino? Turyści najchętniej kupują znaczki, monety, alkohole, perfumy oraz magnesy na lodówkę.

Zabytki w San Marino

San Marino to mały kraj, nie ma tu więc zbyt wielu atrakcji. Do tych najważniejszych zaliczają się m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Monte Titano (najwyższy szczyt San Marino o wysokości 739 m n.p.m.) oraz historyczne centrum miasta San Marino,

– San Marino: w stolicy kraju można zobaczyć m.in. twierdzę La Rocca o Guaita, katedrę, ratusz Palazzo Pubblico, Muzeum Filatelistyczne, Muzeum Figur Woskowych, kościoły Giovanniego Michelucciego i św. Franciszka  z 1361 r., twierdze (Guaita z XI w., Fratta z XIII w., Montale z XIII w.) oraz plac miejski.

Kurorty w San Marino

Turyści przyjeżdżający do San Marino najchętniej zatrzymują się w dużych miastach: San Marino, Umbino, San Leo, Loreto, Jesi, Silvi oraz Lanciano. Nie brakuje tutaj hoteli oraz lokali gastronomicznych. Warto przy okazji nadmienić, iż niedaleko San Marino leży Rimini, jeden z najpopularniejszych włoskich kurortów nad północnym Adriatykiem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments