W obszarze basenu Morza Śródziemnego nie brakuje malowniczych miejsc, gdzie można spędzić wymarzony urlop. Jednym z takich miejsc jest Samos uważana zarówno przez Greków, jak i wielu turystów za najpiękniejszą wyspę na Morzu Egejskim.
Samos leży u wybrzeży Azji Mniejszej, bardzo blisko zachodniego wybrzeża Turcji. W czasach starożytnych był to jeden z najważniejszych ośrodków klasycznej kultury greckiej. Właśnie stąd pochodzą Pitagoras, Epikur i Arystarch. Legendy powiadają, że na wyspie narodziła się Hera. Jeśli ktoś się zastanawia, jak dojechać na Samos, odpowiedź brzmi – najlepiej dostać się tu samolotem. Na wyspie znajduje się jedno lotnisko obsługujące głównie krajowe połączenia, niemniej w sezonie turystycznym obsługiwane są także loty czarterowe z Europy. Tak więc to, ile się leci na Samos, zależy od tego, którędy przebiega podróż (z przesiadkami czy bez). Czarter z Warszawy leci ok. 2 godzin 35 minut.
Wyspa znajduje się pod wpływem umiarkowanego klimatu śródziemnomorskiego. Lipiec i sierpień na Samos to najgorętsze miesiące – temperatury na Samos przekraczają wówczas 30 st. C. Sezon zaczyna się pod koniec maja i trwa do początku października.
Bezpieczeństwo na Samos
Na Samos, podobnie jak i na innych greckich wyspach, spędzimy bezpieczne wakacje. Pomimo tego, iż nie ma ryzyka poważnych zagrożeń, nie traćmy czujności. Pieniądze, dokumenty czy inne rzeczy mogą paść łupem złodziei. Wartościowe przedmioty lepiej zdeponować w hotelowym sejfie.
Samos – wiza
Na okoliczność turystycznego pobytu na wyspie nie przekraczającego 90 dni nie musimy posiadać wizy. Niezbędny jest natomiast dowód osobisty, a ponadto może przydać się nam paszport.
Jaką walutę zabrać na Samos?
Obowiązującą na Samos walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,28 zł – kurs z dnia 17 października 2018 r.). W euro najlepiej zaopatrzyć się w Polsce, ponieważ w Grecji kurs wymiany złotówek na euro nie jest zbyt korzystny. Ceny na Samos są wyższe niż w Polsce, dlatego do wyjazdu trzeba się dobrze przygotować pod kątem finansowym.
Zabytki na Samos
Planując wakacje na Samos, warto uwzględnić zwiedzanie. Co ciekawego można zobaczyć na wyspie i jakie są jej największe atrakcje? Oto wybrane propozycje:
– Samos – w stolicy wyspy znajduje się m.in. godne uwagi Muzeum Archeologiczne i Muzeum Wina, zaś w położonej wyżej części miasta wzrok przykuwają tradycyjne greckie domy i kościoły,
– Pythagorion – urocze miasteczko, gdzie najprawdopodobniej urodził się Pitagoras, zobaczymy tu np. ruiny wielu rzymskich budowli; miejscowość figuruje na liście dziedzictwa światowego UNESCO,
– ruiny świątyni Hery w Herajonie niedaleko miejscowości Pythagorion – również są objęte ochroną przez UNESCO,
– Tunel Eupalinosa – kolejny obiekt z listy UNESCO; jest to podziemny akwedukt, którym „przebito” wysokie wzgórze znajdujące się pomiędzy Samos a Pythagorion,
– XVI-wieczny klasztor Megalis Panagias,
– drewniany ikonostas w Timiou Stavrou,
– plaże, np. Psili Ammos, Potami, Votsalakia, Lemonakia, Tsamadou, Mikro Seitani, Megalo Seitani, Mykali etc.,
– tradycyjna grecka wioska Manolates,
– klasztory, np. Megali Panagia, Św. Krzyża czy Panagia Evangelistra Kerki,
– Jaskinia Pitagorasa niepodal miejscowości Votsalakia.
Kurorty na Samos
Najpopularniejszymi kurortami na Samos są:
– Samos (znane też jako Vathi) – położona nad malowniczą zatoką stolica wyspy jest ważnym ośrodkiem turystycznym,
– Karlovassi – miasto na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy,
– Kalami – niewielkie letnisko oddalone od centrum stolicy o ok. 3 km,
– Pythagorion – nadmorskie miasteczko na południowo-wschodnim wybrzeżu Samos,
– Votsalakia – typowo wczasowa miejscowość na południowym wybrzeżu wyspy,
– Kokkari – nadmorski kurort zlokalizowany w północnej części wyspy,
– Limnionas – resort nad Zatoką Limnionas, w pobliżu Góry Kerkis,
– Ireon z długą, piaszczysto-żwirową plażą.