Salou

20 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Urlop na Costa Dorada to doskonały pomysł na wakacje w Hiszpanii. Złote Wybrzeże słynące ze wspaniałej pogody i malowniczych plaż oferuje turystom mnóstwo atrakcji skupionych wokół różnych kurortów. Jednym z takich miejsc jest Salou.

Salou to nieduża miejscowość (ok. 27 tys. mieszkańców) oddalona o ok. 10 km na południe od Tarragony i ok. 112 km na południowy zachód od Barcelony. Należy do grona najpopularniejszych kurortów na Costa Dorada. To, ile się leci do Hiszpanii w te strony, zależy przede wszystkim od rodzaju rejsu oraz odległości pomiędzy lotniskami, niemniej podróż samolotem z Polski trwa ok. 3 godzin. Chcąc dostać się do Salou, najlepiej udać się do Reus (port lotniczy znajduje się w odległości ok. 5 km od centrum Tarragony), a tam przesiąść się w autobus.

Ceny w Salou

W Hiszpanii walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,23 zł – kurs z dnia 20 stycznia 2020 r.). Z zaopatrzeniem się w odpowiednią ilość euro w Polsce nie będzie problemu, aczkolwiek na miejscu można wypłacić pieniądze z bankomatu lub opłacić rachunek kartą. Jeśli chodzi o ceny, Hiszpania jest droższa niż Polska – turyści odczuwają to głównie w sezonie podczas pobytu w znanych miejscowościach. A co kupić w Salou w ramach pamiątki z Hiszpanii? Można pokusić się o drobiazg, np. magnes na lodówkę czy kubek. Chętnie kupowane są również hiszpańskie wina, oliwy z oliwek, szynki i kiełbasy oraz biżuteria, ceramika i produkty wyplatane. Spore zainteresowanie wzbudzają ponadto hiszpańskie wachlarze.

Zabytki w Salou

Podczas pobytu w Salou warto zobaczyć m.in.:

– kościół Sant Ramon,

– kaplicę Virgin Pilar,

– kościół Santa Maria de la Mar z XVIII w. – jest to najstarsza świątynia w mieście,

– latarnię morską (Faro de Salou) – została otwarta w 1858 r., jest to jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na Costa Dorada,

– fontannę Lluminosa,

– promenady Paseo Jaume I i Paseo Miramar,

– wieżę obronną Torre Vella z 1530 r. – obecnie mieści się tu Muzeum Sztuki Współczesnej,

– Park Salou – jedna z licznych zielonych stref w mieście,

– park archeologiczny La Villa Romana de Barenys,

– parki rozrywki, np. słynny Port Aventura oraz Aquópolis, Parc Aventura i Kart Salou.

Ogromną atrakcją jest także przejażdżka turystyczną kolejką, dzięki czemu można poznać Salou i dowiedzieć się czegoś więcej o jego historii.

Plaże w Salou

Linia brzegowa w Salou liczy ponad 14 km. Plaże są w większości pokryte drobnym, złocistym piaskiem i odznaczają się łagodnym zejściem do morza. Część z nich oznaczona jest Błękitną Flagą. Najbardziej znanymi plażami w mieście są:

– Playa de Poniente – biegnie równolegle do promenady Sant Jaume I i jest idealnym miejscem na wypoczynek dla rodzin z dziećmi,

– Playa de Levante licząca na długość 1200 m – to najdłuższa plaża w mieście, jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych,

– Playa de Els Capellans mierząca ok. 200 m długości,

– Playa de Cala Llengüadets – uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na Costa Dorada,

– Playa Larga – otoczona lasem sosnowym plaża o długości 600 m,

– Playa de Cala Font – plaża ulokowana w zatoczce, ma 125 m długości i 10 m szerokości,

– Playa de Cala Vinya – nieduża plaża ta ciesząca się dużą popularnością.

– Playa de Cala Crancs mierząca 80 m długości i 45 m szerokości.

Aktywny wypoczynek w Salou

W Salou można uprawiać rozmaite sporty wodne, np. windsurfing, żeglarstwo, narty wodne, kajakarstwo czy nurkowanie. W ramach ciekawostki należy nadmienić, iż w 2018 r. odbyły się tutaj żeglarskie igrzyska śródziemnomorskie. Z kolei w 2005 r. miasto było bazą dla uczestników Rajdu Katalonii stanowiącego część Rajdowych Mistrzostw Świata. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy gier zespołowych takich jak siatkówka czy piłka nożna. W mieście znajduje się klub golfowy Lumine, przy którym działa szkoła golfa. Miasto i okolice zachęcają ponadto do wypraw pieszych i rowerowych.

Pogoda w Salou

Kiedy lecieć do Hiszpanii na wczasy w Salou? Miasto można odwiedzać praktycznie przez cały rok, czemu sprzyja panujący tu klimat śródziemnomorski. Najwyższe temperatury Salou odnotowuje w lipcu i sierpniu – czyli w miesiącach, na które przypada szczyt sezonu turystycznego zaczynającego się w maju i kończącego w październiku. Termometry pokazują wówczas średnio 30 st. C. Najchłodniej jest tutaj w styczniu – 14 st. C. Średnia temperatura roczna wynosi niespełna 21,5 st. C. Co zabrać na wakacje w Hiszpanii w Salou? Najbardziej potrzebne są: dokumenty, pieniądze, lekka odzież, wygodne buty i kosmetyki przeciwsłoneczne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments