Rytro

5 stycznia 2021
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Marzysz o urlopie w górach w pięknym i spokojnym miejscu? Wybierz się zatem w Beskid Sądecki, gdzie panują idealne warunki sprzyjające odpoczynkowi. Na liście miejscowości, które warto tutaj odwiedzić, znajduje się Rytro.

Rytro – gdzie się znajduje?

Rytro to wieś licząca ok. 2300 mieszkańców i położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Zlokalizowana jest w malowniczej okolicy nad rzeką Poprad. Jest siedzibą gminy noszącej tę samą nazwę. Powstanie Rytra oraz nazwa tej miejscowości mają ścisły związek ze znajdującym się tu zamkiem, który można podziwiać m.in. w takich filmach jak „Dziura w ziemi” z 1970 r. czy „Fernando i humaniści z 1973 r.

Rytro – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

Główna atrakcją Rytra jest wspomniany już wcześniej zamek, a precyzując – to, co z niego pozostało, czyli resztki muru i wieży. Obiekt ten powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV w. Niestety nie zachowały się informacje dotyczące tego, kto wzniósł budowlę, niemniej nie ma żadnych wątpliwości co do tego (potwierdzają to zachowane do dziś dokumenty), że już w XIII w. należała ona do domeny królewskiej. Począwszy od XVI w. zamek zaczął popadać w ruinę. W ostatnich latach podjęto się trudu konserwacji oraz rekonstrukcji ruin.

Oprócz zamku podczas pobytu w Rytrze można zobaczyć:

– schron polowy z 1939 r. zbudowany przez saperów z 2 Brygady Górskiej Armii Karpaty,

– Popradzki Park Krajobrazowy,

– Gminny Park Ekologiczny, który powstał w 1996 r. w celu zapewnienia ochrony unikatowym stanowiskom flory i fauny typowej dla górskich terenów podmokłych.

Ponadto można pokusić się o wycieczkę do Nowego Sącza oddalonego o ok. 20 km, do Piwnicznej-Zdrój oraz Krynicy-Zdrój.

Rytro – trasy turystyczne

Przez Rytro przebiegają piesze szlaki turystyczne:

– Radziejowa – Wielki Rogacz – Kordowiec – Rytro – Schronisko Cyrla – Hala Pisana – Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej (Główny Szlak Beskidzki) – jest to szlak czerwony,

– Rytro – Wdżary Wyżne – Schronisko PTTK na Przehybie – Szczawnica (szlak niebieski),

–  Rytro – dojście do szlaku zielonego z Przysietnicy do szlaku niebieskiego na Prehybę (gminny szlak żółty).

Prezentowana miejscowość stanowi świetny  punkt wypadowy w Pasmo Radziejowej (w kierunku zachodnim) oraz w Pasmo Jaworzyny Krynickiej (w kierunku wschodnim). Powyższe szlaki umożliwiają dostanie się w te miejsca.

Rytro – atrakcje dla dzieci

Wybierając się do Rytra razem z dziećmi, należy zadbać o to, aby się nie nudziły. Znakomitym pomysłem jest odwiedzenie z nimi parku linowego ABlandia. Starsze pociechy można zabrać na spływ łodziami Doliną Popradu czy na narty do Ośrodka Narciarskiego Ryterski Raj. W Krynicy-Zdrój, o ile oczywiście ktoś planuje krótki wypad do tego kurortu, dzieciom na pewno spodoba się Muzeum Zabawek oraz wjazd kolejką linowo-terenową na górę Parkową. Urlop w Rytrze to także świetna sposobność do wspólnego spędzania czasu z pociechami w ramach wycieczek pieszych i rowerowych.

Rytro – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

W Rytrze także i dorośli nie będą narzekać na nudę, ponieważ można tu postawić przede wszystkim na aktywny wypoczynek. Spacery wyznaczonymi trasami turystycznymi czy jazda na nartach to najlepsze propozycje dla osób preferujących przebywanie na świeżym powietrzu. Polecany jest także relaks w ośrodkach SPA w którymś z pobliskich kurortów.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments