Rosja

2 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Rosja fascynuje turystów z różnych powodów. To kraj niezwykle różnorodny pod wieloma względami, zachwyca kulturą, architekturą i sztuką, a jego historia obfituje w mnóstwo dramatycznych wydarzeń. Istny tygiel, który warto poznać od kuchni.

Rosja (Federacja Rosyjska) to największy, jeśli chodzi o powierzchnię, kraj na świecie. Odgrywa znaczącą rolę w polityce światowej. Stolicą Rosji jest Moskwa. To, ile leci się do Rosji, zależy od rodzaju połączenia i miejsca docelowego, np. lot z Warszawy do Moskwy trwa ok. 2 godzin. Kiedy jechać do Rosji? Termin wyjazdu jest zdeterminowany przede wszystkim jego charakterem. Jeżeli ktoś się nastawia na zwiedzanie dużych miast, to niech planuje wycieczkę na czerwiec, lipiec lub sierpień – w Rosji temperatury najwyższe są właśnie wtedy, średnio wynoszą 20-21 st. C.

Co zabrać na wakacje w Rosji? Zależy dokąd i po co się wybieramy, ale bez dokumentów i pieniędzy ani rusz. W kwestii mobilnego internetu Rosja oferuje kilka rozwiązań.

Bezpieczeństwo w Rosji

Wybierając się do Rosji, trzeba pamiętać o kilku istotnych sprawach. Należy zachować dużą ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości. Nie jest wskazane noszenie przy sobie dużych kwot pieniędzy i kosztowności, lepiej pozostawić je w hotelowym sejfie. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem swojej strony internetowej, w Rosji jest spore zagrożenie przestępczością pospolitą. Z tego względu zalecana jest ostrożność – tej zresztą nigdy za wiele bez względu na to, dokąd się wybieramy.

Rosja – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Rosji są objęci obowiązkiem wizowym. Do uzyskania wizy turystycznej niezbędne są: ubezpieczenie zdrowotne, voucher oraz potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego. Jaki dokument potwierdzający tożsamość potrzebny jest w Rosji: paszport czy dowód osobisty? Turysta z Polski musi posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju.

Jaką walutę zabrać do Rosji?

Walutą w Rosji jest rubel rosyjski (1 RUB to ok. 0,059 zł – kurs z dnia 2 września 2019 r.). na wymianę, której dokonać można w bankach lub kantorach, najlepiej zabrać euro lub dolary amerykańskie. W razie czego gotówkę można wypłacić z bankomatu. Co się tyczy płatności kartami, to w mniejszych miejscowościach może być z tym kłopot. Pod względem cen Rosja jest zróżnicowana, wiele produktów jest tańszych niż w Polsce. Zdecydowanie najdrożej jest w Moskwie oraz w innych miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów. Co przywieźć z Rosji? Turyści najczęściej kupują tam matrioszki, drewniane łyżki, lokalne alkohole, czekolady i czekoladki, a także widokówki z metrem w Moskwie.

Zabytki w Rosji

W Rosji na brak atrakcji nie sposób narzekać. Do miejsc i obiektów godnych tu uwagi zaliczają się m.in.:

– Moskwa: stolica Rosji jest największym europejskim miastem, zobaczyć tutaj można np. Kreml (obiekt z listy UNESCO), plac Czerwony (tu znajduje się Mauzoleum Lenina), klasztor i cmentarz Nowodziewiczy, sobór Chrystusa Zbawiciela, ulice Arbat i Nowy Arbat, Teatr Bolszoj, zespół pałacowy Kuskowo, metro (najpiękniejsze stacje to m.in. Komsomolskaya, Novoslobodskaya czy Belorusskaya) etc.,

– Petersburg i jego zabytki, np. Pałac Zimowy, Pałac Marmurowy, Twierdza Pietropawłowska, Filharmonia Petersburska, Most Bolszeochtinskij, świątynie (m.in. kościół św. Katarzyny, sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej, meczet, świątynia buddyjska) etc.,

– Nowogród Wielki: miasto w północno-zachodniej Rosji, gdzie znajduje się m.in. piękny sobór św. Zofii oraz wpisany na listę UNESCO Kreml,

– Złoty Pierścień Moskwy: tym mianem określane są szlaki turystyczne wiodące przez średniowieczne miasta Rosji położone na północ i wschód od Moskwy; do grona tych miast należą np. Aleksandrow, Guś-Chrustalnyj, Jurjew-Polskij, Peresław Zaleski itd.,

– Kreml w Kazaniu i w Kiży (obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO),

– Ałtaj – system górski wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO,

– półwysep Kamczatka uchodzący za jeden z najpiękniejszych rejonów w Rosji,

– Bajkał zwany „syberyjskim morzem” i „błękitnym okiem Syberii” – jest to najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie (jest na liście UNESCO).

– Wyspy Sołowieckie.

W Rosji znajduje się wiele obiektów i miejsc objętych ochroną przez UNESCO. Oprócz wymienionych powyżej są to m.in. Rezerwat Putorański, Carskie Sioło, dziewicze lasy Komi, Kotlina Uwska itd.

Kurorty w Rosji

Do najpopularniejszych kurortów w Rosji zaliczają się m.in.:

– Biełokuricha –  kurort balneologiczny  położony na obrzeżu gór Ałtaj,

– Dagomys – mikrorejon w rejonie łazarewskim usytuowany na  brzegu Morza Czarnego, znajduje się tu znany kompleks uzdrowiskowy,

– Goriaczij Klucz – jeden z najstarszych na Kaukazie kurortów balneologicznych,

– Gelendżyk – popularny kurort na kaukaskim wybrzeżu Morza Czarnego,

– Jejsk – miasto nad Morzem Azowskim słynące z wód mineralnych i zdrowotnych kąpieli błotnych,

– Jessentuki – kolejny popularny kurort balneologiczny, leży na przedgórzu Wielkiego Kaukazu,

– Kisłowodzk – uzdrowisko balneologiczne w Kraju Stawropolskim,

– Mineralne Wody – miasto zlokalizowane na przedgórzu Wielkiego Kaukazu,

– Nalczyk – miasto o statusie uzdrowiska, stolica Republiki Kabardyjsko-Bałkarskiej,

– Noworosyjsk – jeden z głównych portów Morza Czarnego,

– Piatigorsk – miasto ze źródłami mineralnymi znajdujące się na Przedkaukaziu,

– Soczi – największy letni kurort rosyjski położony niedaleko granicy z Gruzją,

– Soligalicz – nieduże miasteczko uzdrowiskowe leżące na terenie obwodu kostromskiego,

– Sol-Ileck – miasto w południowej Rosji, znajduje się blisko granicy między Europą a Azją,

– Stara Russa – miasto położone w obwodzie nowogrodzkim,

– Swietłogorsk – miejscowość wypoczynkowa i sanatoryjna leżąca w obwodzie kaliningradzkim,

– Tałaja – uzdrowisko usytuowane w południowej części Gór Kołymskich,

– Zielenogradsk – miejscowość letniskowa oddalona ok. 30 km na północ od Kaliningradu,

– Żeleznowodsk – miasto położone w Kraju Stawropolskim, niedaleko miasta Piatigorsk.

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się też ośrodki wypoczynkowe na Krymie, m.in. Jałta.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments