Ratusz w Wiedniu

20 sierpnia 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wiedeński ratusz pochodzi z XIX wieku. Od razu zwraca na siebie uwagę neogotycką architekturą, a jego wnętrze jest równie imponujące. Ratusz wciąż pełni swoją pierwotną funkcję i służy jako siedziba dla burmistrza oraz rady miejskiej Wiednia, ale w wybrane dni jest otwarty również dla zwiedzających.

Ratusz w Wiedniu – co warto zobaczyć?

Ratusz wzniesiono w latach 1872-1883. Jego architektem był Friedrich con Schmidt, który wcześniej zaprojektował słynną katedrę w Kolonii. Najwyższa wieża ratusza ma prawie 98 metrów, a na niej wznosi się jeszcze posąg Żelaznego Radnego, liczący sobie około 9,4 metra. Wiedeński ratusz powstał przede wszystkim z cegieł i naturalnego kamienia, a choć dominującym stylem jest gotyk, to zarówno wewnątrz, jak i w wykończeniu fasady widać również inspiracje innymi epokami.

Sprawdź: Wiedeń co zwiedzić w 2 dni

Ratusz w Wiedniu – godziny otwarcia

Ratusz można zwiedzać w poniedziałki, środy i piątki, chyba że akurat w te dni odbywają się posiedzenia rady lub inne ważne uroczystości. Liczba zwiedzających jest ograniczona, więc żeby się załapać na wejściówki dla turystów, najlepiej zgłosić się do ratusza wcześnie rano, o godzinie 8:00. Nie ma możliwości wcześniejszego zarezerwowania wejściówek – taką opcję mają jedynie zorganizowane grupy turystyczne, które na zwiedzanie ratusza muszą się umówić z miesięcznym wyprzedzeniem.

Ratusz w Wiedniu – cennik

Wejście do ratusza jest darmowe. Nie trzeba też nic płacić za przewodniki audio, dostępne w języku niemieckim, angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Zobacz: ceny w Austrii

Ratusz w Wiedniu – czy warto?

Wejście do ratusza nie jest takie proste jak w przypadku innych wiedeńskich zabytków, a grupową wycieczkę trzeba zaplanować odpowiednio wcześnie. Nam udało się odwiedzić ratusz w styczniu i mamy po tej wycieczce bardzo pozytywne wrażenia, a opowieści przewodnika dodatkowo podkreślają magię tego miejsca. Planując wycieczkę na zimę można od razu zahaczyć o miejskie lodowisko urządzane na Placu Ratuszowym.

W Wiedniu odwiedziliśmy: Zamek Hofburg w Wiedniu, Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Katedra św. Szczepana w Wiedniu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Schloss Belvedere, Pałac Schönbrunn.

 

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments