Urlop w kraju to świetny sposób na relaks i odpoczynek. Godnych uwagi miejsc, które opłaca się odwiedzić, w Polsce nie brakuje. Zdecydowanie warto wybrać się w Bieszczady, uwzględniając w planie wyjazdu miejscowość o nazwie Radawa.
Radawa – gdzie się znajduje?
Radawa to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim. W dawnych czasach znana była jako Rudawa, ponieważ produkowano tutaj żelazo. Pierwsze informacje na temat tej miejscowości pochodzą z 1387 r. – stosowne wzmianki znalazły się w dokumencie, który wystawiła królowa Jadwiga w związku z nadaniem wsi na rzecz Jana z Tarnowa.
Radawa – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?
W Radawie warto zobaczyć kościół pw. św. Anny. Świątynia znana w obecnej formie zostałą wybudowana w 1927 r. Kościół znajdujący się wcześniej w tym miejscu został zniszczony w 1915 r. Kiedyś znajdowała się tu również cerkiew greckokatolicka, jednak w latach 1948-1949 została ona rozebrana.
Pobyt w Radawie to dobra okazja, aby odwiedzić Jarosław, gdzie zobaczyć można sporo zabytków takich jak m.in. liczne kamienice (Rydzikowska, królowej Marysieńki, Wojciechowskiego etc.), ratusz, kościoły (Ducha Świętego z XVII w., Trójcy Przenajświętszej i klasztor Franciszkanów-Reformatów z XVIII w. itd.), synagogi czy Układ urbanistyczny najstarszej części miasta. Oprócz tego można wybrać się do Przeworska, Pruchnika i Leżajska.
Radawa – trasy turystyczne
Przez Radawę przebiega ok. 30 tras rowerowych, w tym np.:
– trasa Przemyśl – Oleszyce – Susiec,
– trasa Horyniec – Oleszyce – Sieniawa – Łańcut.
Turyści preferujący spacery chętnie wybierają leśny szlak w Radawie liczący 17,7 km. Wypada także w tym miejscu wspomnieć o inicjatywie Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych mającej na celu reaktywację dawnego żółtego szlaku pieszego Jarosław – Horyniec. W 2016 r. ukończono pierwszy jego odcinek biegnący z Jarosławia do Radawy.
Radawa – atrakcje dla dzieci
Jedną z największych atrakcji Radawy jest Gminny Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji, gdzie dzieci na pewno będą się nudzić. Na terenie tej placówki jest bowiem zalew wraz ze strzeżonym kąpieliskiem. Funkcjonuje tu też wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także plac zabaw dla milusińskich oraz amfiteatr na wyspie. Z dziećmi można też pojechać m.in. do aquaparku „Oceanik” w Leżajsku (ok. 30 km od Radawy), do skansenu Pastewnik w Przeworsku (jedyny żywy skansen w Polsce i na Podkarpaciu oddalony jest od Radawy o ok. 22 km) czy na lodowisko MOSiR-u w Jarosławiu (ok. 15 km od Radawy).
Radawa – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?
Radawa uważana jest za jedną z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych na całym Podkarpaciu. Dorośli z powodzeniem mogą korzystać dokładnie z tych samych atrakcji, co i dzieci. Ogromnym atutem tej miejscowości jest położenie wśród pięknych lasów sosnowych i świerkowych, co zdecydowanie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. wycieczki piesze i rowerowe to doskonały sposób na spędzanie czasu z rodziną. Warto też wspomnieć, że wielu mieszkańców Jarosławia ma tu domki letniskowe.