Primorsko

9 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 3.8]

Bałkany to kierunek, który coraz chętniej wybieramy jako cel wakacyjnych wypraw. Położona w tej części Europy Bułgaria ma do zaoferowania wiele wspaniałych atrakcji – żeby wspomnieć chociażby o wybrzeżu Morza Czarnego. Region ten wyróżnia się warunkami idealnie sprzyjającymi wypoczynkowi. Znajduje się tu mnóstwo kurortów – a wśród nich Primorsko.

Primorsko leży na niedużym półwyspie między Diabelską Zatoką i Zatoką Slampolo, w odległości ok. 52 km na południe od Burgas. Badania archeologiczne potwierdzają, iż na tym obszarze już w czasach starożytnych istniała osada, niemniej w znanej obecnie postaci miasto powstało w 1879 r. Na potrzeby turystyki zaczęło się rozwijać w latach 30-tych XX w. – w 1953 r. ogłoszono je narodowym kurortem morskim. Dziś posiada świetnie rozbudowane zaplecze turystyczne w postaci licznych hoteli, pensjonatów, dyskotek, restauracji i barów etc. Z Polski lot do Bułgarii w te strony trwa ok. 2,5 godziny.

Ceny w Primorsku

Na wczasy w Primorsku najlepiej zabrać ze sobą euro, które po przylocie wymienimy na walutę Bułgarii, którą jest lewa (1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 9 marca 2018). Na jakie wydatki przygotować się podczas pobytu w Primorsku? Obowiązują tu ceny zbliżone do ogólnych cen w Bułgarii, aczkolwiek w sezonie trwającym od końca maja do początku października za niektóre towary czy usługi trzeba zapłacić nieco więcej.

Zabytki w Primorsku

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Primorsku? Same miasteczko jest urocze – nie sposób docenić jego walorów. Jest to jednak typowo turystyczna miejscowość, w związku z czym aby coś zwiedzić, trzeba udać się na wycieczki po okolicy. Właśnie, a co jest ciekawego w okolicy? Z pewnością godne uwagi jest megalityczne sanktuarium Beglik Tash – a raczej to, co z niego przetrwało do współczesnych czasów. Szacuje się, iż sanktuarium te – nazywane niekiedy bułgarskim Stonehenge – powstało w XIV wieku p.n.e. Warto również wybrać się do Rezerwatu Ropotamo, na terenie którego znajdują się m.in. niesamowite formacje skalne. Okoliczną atrakcją są także Wydmy Perla – najwyższa wydma liczy na wysokość aż 19 m.

Plaże w Primorsku

Plaża w Primorsku ciągnie się na długość ok. 10 km. Wyróżnia się bardzo ciekawą i urozmaiconą linią brzegową, uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż w Bułgarii. Podzielona jest na mniejsze odcinki, z których większość jest dobrze zagospodarowana. Plaża w Primorsku posiada prestiżowe wyróżnienie Błękitna Flaga, które potwierdza wysokie standardy ekologiczne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments