Zemsta Montezumy

24 maja 2024
Click to rate this post!
[Total: 55 Average: 4.2]

Spora część osób udających się do krajów azjatyckich, afrykańskich czy Ameryki Łacińskiej skarży się na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Jedną z najczęściej nękających ich przypadłości jest zemsta Montezumy znana również jako biegunka podróżnych. Czy można jej zapobiec? Jak się przed nią uchronić?

Zemsta Montezumy czyli biegunka podróżnych

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie jedną ważną rzecz – taką mianowicie, by zemsty Montezumy nie mylić z zatruciem pokarmowym lub ze zwykłą biegunką będącą zazwyczaj efektem braku umiaru w jedzeniu. Słynna zemsta faraona wywoływana jest przed odmienną florę bakteryjną – czyli przez mikroorganizmy nie występujące na kontynencie europejskim. To właśnie czynnik bakteryjny odpowiada za znakomitą większość zachorowań – znacznie rzadziej wskazuje się inne przyczyny takie jak pasożyty czy wirusy. Do objawów utrzymujących się przeciętnie ok. 5 dni zaliczane są:

– biegunka,

– ostre bóle brzucha,

– gorączka,

– nudności,

– wymioty.

Profilaktyki nigdy za wiele

Osobom wybierającym się np. do Egiptu, Tunezji itp. zaleca się przed wyjazdem wizytę u lekarza w celu zasięgnięcia porady dotyczącej profilaktyki biegunki podróżnych. W aptekach dostępnych jest sporo środków, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego składu flory bakteryjnej w układzie pokarmowym, dzięki czemu ryzyko zachorowania spada. Lekarze polecają zwykle Lacidofil, Trilac oraz Lakcid. Oprócz tego warto skompletować apteczkę pod kątem preparatów łagodzących objawy – są to np. węgiel czy Loperamid.

Woda jako główne źródło bakterii

Głównym źródłem bakterii wywołujących biegunkę podróżnych jest woda. Dlatego też po przybyciu na miejsce należy zachować ostrożność oraz bezwzględnie przestrzegać poniższych wskazówek:

– nie pić wody z kranu,

– nie dodawać lodu do napojów – kostki lodu są przeważnie robione z wody kranowej,

– zrezygnować z zimnych napojów, w tym soków owocowych i lokalnej lemoniady,

– nie spożywać surowych owoców i warzyw – zawsze należy obierać je ze skórki, powinny być ponadto sparzone bądź przegotowane,

– nie kupować jedzenia od ulicznych sprzedawców,

– nie jeść lodów ani innych potraw zawierających jajka,

– nie przesadzać z ilością przyjmowanych pokarmów – egzotyczne potrawy kuszą co prawda wspaniałym smakiem i aromatem, ale są przyrządzane zupełnie inaczej niż w Europie.

Do gaszenia pragnienia najbardziej nadają się gorąca herbata i kawa oraz butelkowana woda, którą trzeba spożyć jak najszybciej po otwarciu. Niektórzy kupują na lotnisku butelkę mocniejszego alkoholu, np. wódki, by wypić kieliszek do posiłku – dzieciom zaś podają colę z butelki. Oprócz tego należy pamiętać o dokładnym myciu rąk przed każdym posiłkiem.

Zachorowałem – i co dalej?

Czy powyższe działania w 100 proc. chronią przed zachorowaniem? Niestety nie – ryzyko rzecz jasna spada, ale jeśli ktoś ma słabą odporność czy jest osobą starszą musi liczyć się z tym, że duże jest prawdopodobieństwo, iż zemsta sułtana go dopadnie. W takiej sytuacji trzeba jak najprędzej udać się do lekarza i systematycznie przyjmować przepisane przez niego leki, aż do ustania objawów – Antinal lub Diax bądź dla dzieci Cortigen B6 Pediatric w formie zastrzyków. Oprócz tego należy dużo pić, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments