Ystad to malownicze, szwedzkie miasteczko portowe. Gotycka architektura, kolorowe, niskie domki i niezwykły klimat zauroczą każdego – nie tylko fanów serialu Wallander, którego akcja rozgrywa się właśnie w tym miejscu. Ystad to dobry wybór w każdej porze roku, a dotarcie tam z Polski jest niezwykle proste i nie zajmuje dużo czasu. Turyści, przekraczając granice miasta, momentalnie się w nim zakochują. Niezwykły, mglisty i bajeczny klimat Ystad jest również uwielbiany przez pisarzy i artystów, którzy chętnie osiadają w miasteczku. Co takiego ma w sobie to miejsce, że odwiedzając raz, nie sposób o nim zapomnieć?
Jak dotrzeć do Ystad?
Szwecja jest jednym z częściej wybieranych kierunków turystycznych. Malownicze miasteczko portowe Ystad to doskonały początek podróży po Skandynawii. Wygodne szlaki komunikacyjne pozwalają dotrzeć tam bez problemu ze wszystkich miast europejskich, w tym również z Polski. Choć wielu turystów traktuje Ysad jedynie jako przystanek do dalszej podróży, to miasteczko ma wiele do zaoferowania i zdecydowanie warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzenie go.
Najchętniej wybieraną opcją podróży z Polski jest wycieczka promem ze Świnoujścia. Przebycie wyznaczonej trasy trwa około siedem godzin. Zaletą tego transportu jest możliwość zabrania ze sobą nieograniczonej liczby bagaży. Wiele osób decyduje się przewieźć promem rowery lub skutery, którymi później zwiedzają szwedzkie ulice. Kolejną zaletą jest wzbogacenie swojej podróży o widoki z samego środka Bałtyku. Rozpoczęcie wycieczki drogą wodną pozwala lepiej wczuć się w klimat Skandynawii i poznać Ystad od strony portu.
Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Ystad?
Choć sama miejscowość nie należy do dużych, to kryje w sobie wiele pięknych zabytków i miejsc godnych uwagi. Wiele osób decyduje się na podróż do Ystad, by ruszyć szlakiem Kurta Wallandera, bohatera cyklu kryminałów. Jednak nie jest to jedyny sposób zwiedzania tej części Szwecji. Jakie miejsca warto odwiedzić, przemierzając kolorowe ulice Ystad?
- Kościół Mariacki – ceglany, gotycki budynek to obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania Ystad. O godzinie 21:15 z wieży kościoła rozlega się donośne buczenie. Jest to sygnał, że miasto jest bezpieczne. Ten zwyczaj praktykowany jest już od przeszło 300 lat. Kościół Mariacki w Ystad to jedyne miejsce w Szwecji, w którym wciąż funkcjonuje urząd trębacza.
- Latarnia morska Sandhammaren – zwiedzając port, warto zwrócić uwagę na latarnię morską, która jest umiejscowiona najbliżej Polski. Wieżę postawiono w 1862 roku i aż do 1952 roku dawała światło, zużywając olej rzepakowy.
- Ystad Studios – zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to portowe miasteczko uznawane jest za filmową stolicę Szwecji i mieści się w nim największe studio na Skandynawii. Z pewnością wszystkich ucieszy informacja, że można je zwiedzić.
Niezwykła architektura miasta Ystad
Korzenie Ystad sięgają czasów średniowiecznych, co można zauważyć, spacerując doskonale zachowaną starówką. Pomimo upływu wielu lat najstarsze elementy miasta wciąż prezentują się niezwykle pięknie. W Szwecji nie ma drugiej tak dużej i dobrze zachowanej miejscowości. W Ystad podziwiać można między innymi zabudowę szachulcową, powstałą w XV i XVI wieku, która charakteryzuje się grubymi, drewnianymi belami.
Oprócz tego, na każdym kroku można natrafić na bajkowe, kolorowe domki, kojarzące się z obszarami Skandynawii. W okresie wiosenno-letnim zza wszystkich rogów i ze wszystkich dziur wychylają się kolorowe kwiaty, dodając miastu jeszcze więcej uroku. Przemierzając ulice Ystad, można podziwiać również architekturę gotycką. Portowe miasto wygląda jak żywcem wyjęte z barwnych pocztówek. Jest wystarczająco małe, aby zwiedzić je pieszo, podziwiając zakamarki kolorowych, szwedzkich ulic.
Zwiedzanie Ystad śladami Wallandera
Szwedzkie kryminały napisane przez Henninga Mankella, których akcja rozgrywa się właśnie w Ystad, zdobyły tak szerokie grono fanów, że doczekały się kilku adaptacji filmowych i serialu na Netflix. Nikogo więc nie powinno dziwić, że wiele osób wsiada na prom do Ystad, by poczuć się przez chwilę jak szwedzki detektyw.
Wycieczkę warto rozpocząć od ulicy Mariagatan 10, na której znajdował się dom Kurta Wallandera. Stamtąd można ruszyć jego codzienną trasą na posterunek, znajdujący się pod adresem Kristiansadsvagen 51. Obowiązkowo należy wybrać się również do Portu Ystad, w którym komisarz spacerował i patrzył na statki. Każdy fan Wallandera z pewnością skusi się na przystanek w Fridolfs Konditori, czyli w ulubionej kawiarni bohatera. Aby wczuć się jeszcze bardziej w klimat szwedzkiego kryminału, warto zamówić ulubiony zestaw detektywa – czarną kawę i kanapkę ze śledziem. Kolejne miejsca, które fanom tych filmów i książek wydadzą się znajome to Kościół Mariacki, czyli miejsce ślubu bohatera i Hotel Continental, w którym Wallander jadał obiad.
Choć akcja kryminałów rozgrywa się w Ystad, to na próżno szukać w okolicznych sklepach gloryfikujących to pamiątek. Dlatego fani, którym zależy na drobiazgu z podróży, powinni udać się do „Bokhandeln i Ystad” – ulubionej księgarni Wallandera, gdzie mogą kupić napisaną w oryginalnym języku książkę o przygodach szwedzkiego komisarza.