Wzgórza Dylewskie – doskonałe miejsce na wakacyjny odpoczynek

6 lipca 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kiedy kwitnąca, zielona wiosna ustępuje miejsca ciepłemu i pełnemu słońca latu, rozpoczyna się czas wakacji i urlopowych wyjazdów. Wówczas zaczynamy się zastanawiać, jaki kierunek obrać na tegoroczny wypoczynek. Spragnieni kontaktu z naturą mogą zdecydować się na piękne i pełne atrakcji Mazury. Jaką część tej fascynującej Krainy Tysiąca Jezior wybrać? Wzgórza Dylewskie są fantastycznym miejscem do aktywnego spędzania czasu, rekreacji i odpoczynku. Warto przyjrzeć się namacalnym dowodom świadczącym o bogatej historii tego miejsca, gdzie na przestrzeni wieków przenikały się różne kultury.

Niespotykana rzeźba terenu gwarantująca niesamowite krajobrazy

Wzgórza Dylewskie mają unikalną w północnej Polsce rzeźbę terenu, budowę geologiczną i krajobraz. Zawdzięczają to przesuwającemu się lądolodowi, który stworzył zróżnicowany krajobraz pełen pagórków i wzniesień morenowych. Najwyższym z nich jest Góra Dylewska (312 m). Urokliwe jeziora oraz wspaniałe, olbrzymie głazy również są efektami polodowcowych przekształceń terenu.

Wzgórza Dylewskie w znacznej części należą do terenów Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Jest on bogaty w różnorodne gatunki fauny i flory, które warto zobaczyć i podziwiać w trakcie wakacyjnego wyjazdu.

Przed rozpoczęciem wędrówki po dylewskich atrakcjach należy wybrać najciekawsze miejsce zakwaterowania w tej wspaniałej okolicy. Wyśmienitym wyborem będzie luksusowy hotel SPA dysponujący doskonałymi warunkami pobytu. Zapewnia on wygodne pokoje, dobrze zorganizowane zaplecze gastronomiczne oraz możliwość relaksu w hotelowym SPA po intensywnie spędzonych dniach urlopu.

Urokliwy park wśród Wzgórz Dylewskich

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich posiada bardzo bogatą, głównie liściastą, szatę roślinną. Spotkamy tu gatunki objęte ścisłą ochroną, jak np. widłaki, zimoziół północny, rosiczka okrągłolistna czy kilka odmian storczyków. Wśród zwierząt zamieszkujących park jest wiele cennych i ciekawych gatunków. Ich lista jest bardzo imponująca, szczególnie jeśli chodzi o ptaki oraz motyle dzienne.

Na terenie Parku wyróżniamy trzy rezerwaty, w których znajdziemy wspaniałe pomniki przyrody, szczególnie głazy narzutowe i skupiska rzadkich krzewów i drzew. Rezerwat florystyczny „Jezioro Francuskie”, a także „Dylewo” oraz „Rzeka Drwęca” to fantastyczne miejsca, które warto odwiedzić i poczuć ich niesamowitą atmosferę.

Spacery i wycieczki rowerowe pełne atrakcji

Jeżeli lubimy długie spacery lub nordic walking pośród natury, to warto spróbować wędrówki wśród szlaków zorganizowanych w Parku Krajobrazowym. Jedna z propozycji to szlak w Krainie Sassenpile prowadzący śladami dawnych mieszkańców Wzgórz, Sasinów, plemienia Prusów. Wędrówkę zaczynamy w Wysokiej Wsi i dochodzimy do niewielkiej osady Napromek, gdzie biegnie fantastyczna, dobrze oznakowana ścieżka przyrodnicza „Uroczysko Napromek”. Na ścieżce natkniemy się na ciekawe głazy oraz miejsca historyczne, które pozwolą nam znaleźć się w magicznym świecie dawnych wierzeń.

Doskonałym wyborem będzie również ścieżka przyrodnicza „Góra Dylewska”, która rozpoczyna się na wieży widokowej na Górze i prowadzi w głąb wspaniałego lasu. Dotrzemy nią do polany, gdzie znajduje się muzeum skalne – lapidarium geologiczne z robiącymi wrażenie olbrzymimi głazami. Dzięki mapkom możemy prześledzić ich drogę na te ziemie. To piękna okolica, w której podobno można spotkać muflony sprowadzone z Korsyki na początku XX wieku. Oba szlaki możemy przemierzyć pieszo lub na rowerze.

Jeden z najciekawszych szlaków rowerowych wiedzie przez siedziby junkierskie. Junkrzy, czyli pochodzący z Prus, Meklemburgii i Holsztyna właściciele obszarów ziemskich, prowadzili swoje majątki na wysokim poziomie zmechanizowania. Po 1945 roku sytuacja zmusiła ich do opuszczenia tych terenów.

Wśród Wzgórz Dylewskich piechurzy i rowerzyści znajdą znakomite miejsca na aktywne spędzenie urlopu. Tereny Wzgórz to wspaniałe rejony dla nizinnego narciarstwa biegowego. Może więc tego lata warto spróbować biegów na nartorolkach?

Historia Wzgórz Dylewskich i okolic

Poza cudownymi krajobrazami okolice Wzgórz Dylewskich kryją niepowtarzalne atrakcje. Historia „zaklęta w kamieniu” to wiekowe głazy, na które natkniemy się w tych rejonach. Jednym z nich jest kamień ofiarny zwany inaczej pogańskim. To granitowy głaz o znacznych rozmiarach leżący między Wysoka Wsią a Pietrzwałdem. W miejscowej tradycji jest uznawany za kamień ofiarny złożony przez dawnych mieszkańców Prus. Niedaleko Miejskiej Wsi leżą dwa głazy – Kamień Ludwika i Kamień Franza upamiętniające datę zakupu ziem przez rodzinę von Rose, podobnie jak Kamień Karola niedaleko Jeziora Francuskiego. Ród ten był właścicielem dworu w Dylewie i znacznej połaci ziem wokół.

Podnóża Góry Dylewskiej stanowią przedpole Grunwaldu. To rejony, gdzie 15 lipca 1410 roku odbyła się jedna z największych bitew w historii Europy. Wojska polsko-litewskie zwyciężyły wówczas nad siłami krzyżackimi. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie w rocznicę bitwy, kiedy odbywa się tam inscenizacja walk i spotykają się tysiące rekonstruktorów z całego świata. Jest to wspaniałe widowisko co roku przyciągające rzesze turystów. Nie można go przegapić podczas swojego pobytu wśród Wzgórz Dylewskich. Miejscem wartym odwiedzenia jest też Muzeum Bitwy pod Grunwaldem z ciekawymi eksponatami.

Na mazurskich ziemiach do dziś możemy oglądać ślady bytności zakonu krzyżackiego. Gotycki zamek w Nidzicy czy budynek Muzeum w Ostródzie to świadectwa dawnej potęgi krzyżackiej na tych terenach.

Park rozrywki dla całej rodziny

Rodzinne spędzanie urlopu na wzgórzach Dylewskich to wspaniały czas, kiedy oprócz wycieczek pieszych czy rowerowych możemy wybierać również zabawy w parku rozrywki Bartbo. To jedyne takie miejscem w Polsce, gdzie na obszarze 18 ha świetnie spędzimy czas podczas aktywności na świeżym powietrzu. Wspinaczka w parku linowym, tory przeszkód, trampoliny, karuzele, strzelnice i mini jeepy to tylko niektóre z szerokiej oferty parku rozrywki. Atrakcje na zamówienie po wcześniejszej rezerwacji to off-road w ekstremalnych warunkach, paintball, jazda na quadach czy segway dla dzieci.

Warto odwiedzić park rozrywki Bartbo, który gwarantuje wspaniale i aktywnie spędzony czas podczas wakacyjnego rodzinnego wyjazdu.

Romantyczne zwieńczenie urlopowych dni

Urlop zawsze mija zbyt szybko, dlatego postarajmy się jak najlepiej go wykorzystać. Liczne atrakcje Wzgórz Dylewskich pozwalają na ciekawe spędzenie wakacji. Może po intensywnych dniach warto wybrać się na przejażdżkę konną? Pośród zielonych leśnych ścieżek i wzgórz pokrytych żółtymi polami rzepaku poczekamy na zachód słońca, podczas którego pożegnamy naturę, by wkrótce powitać ją następnego dnia.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments