Wyspy Zielonego Przylądka – praktyczne porady

29 grudnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.8]

Wyspy Zielonego Przylądka (z portugalskiego Cabo Verde) stanowią prawdziwy raj dla miłośników słońca oraz egzotycznych widoków. Jeśli zamierzacie Państwo spędzić urlop w uroczym zakątku Ziemi, Cabo Verde będzie doskonałym wyborem. Przed wylotem sprawdźcie jednak, jak przygotować się do podróży.

Napiwki na Wyspach Zielonego Przylądka

Napiwki na Cabo Verde są zazwyczaj wliczane w cenę, jednakże przez wzgląd na małe zarobki personelu, warto zostawić 5 – 10 procent wartości rachunku.

Alkohole na Wyspach Zielonego Przylądka

Jednym z najpopularniejszych alkoholi na wyspach jest wysokoprocentowy alkohol produkowany z trzciny cukrowej. Na Cabo Verde chętnie spożywa się także piwo, np. jasne, lekkie piwo produkowane na Sal.

Komunikacja miejska na Wyspach Zielonego Przylądka

Po wyspach najlepiej poruszać się taksówkami. Do dyspozycji turystów są zazwyczaj Toyoty Corolle albo Skody Octavie. Ceny za przejazdy taksówkami osobowymi nie są wygórowane.

Wyspy Zielonego Przylądka – pozostałe porady

1). Decydując się na wyjazd na rozgrzane słońcem Cabo Verde, warto wziąć ze sobą kilka najpotrzebniejszych rzeczy. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilkudziesięciu akcesoriów, które ułatwią lub umilą Wasz pobyt na Wyspach Zielonego Przylądka.

Oto i one:

– Paszport (dokument paszportowy musi być ważny minimum sześć miesięcy od daty powrotu do Polski).
– Apteczka podręczna.

Skład apteczki:

• leki stosowane w chorobach przewlekłych (w przypadku osób zmagających się z rozmaitymi przypadłościami);
• leki przeciwwymiotne oraz przeciwbiegunkowe;
• tabletki przeciwbólowe;
• materiały opatrunkowe (m.in. bandaże, plastry, waciki itp.);
• woda utleniona – na skaleczenia;
• węgiel – na zatrucia;
• wapno – na ukąszenia;
• witamina C – na odporność;
• preparaty na oparzenia i ukąszenia;
• spraye na owady.

– Środki do codziennej pielęgnacji ciała (m.in. żel pod prysznic, szampon i odżywka do włosów, balsam do ciała, krem do twarzy, przybory do golenia – dla mężczyzn, zestaw do makijażu – dla kobiet, szczoteczka i pasta do zębów, tonik do twarzy, szczotka lub grzebień do włosów).
– Przybory plażowe (takie jak: strój kąpielowy, parasol i ręcznik plażowy, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy – czapka z daszkiem, kapelusz lub chusta, oklejek do opalania, balsam po opalaniu, pomadka ochronna do ust, krem z filtrem UV i inne).
– Sprzęty elektroniczne (m.in. telefon komórkowy/smartfon, aparat fotograficzny, karty pamięci, przejściówki itp.).
– Pozostałe rzeczy (igła i nitka, małe nożyczki, woreczki foliowe, mapy oraz przewodniku po kraju, zapalniczka, latarka itp.).

2). Walutą obowiązującą w Republice Zielonego Przylądka jest escudo zielonoprzylądkowe (CVE). Przyjeżdżając z zagranicy warto jednak mieć przy sobie euro.

Pamiętajmy:

– pieniądze można wymienić w kantorach, na lotnisku lub w bankach;
– przywożenie oraz wywożenie escudo jest zabronione.

3). W większych miastach istnieje możliwość posługiwania się popularnymi kartami kredytowymi (np. VISA).

4). Na Cabo Verde obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu młodzieży poniżej 18. roku życia. Trzeba również wiedzieć, że prowadzenie samochodu w stanie upojenia alkoholowego jest przestępstwem.

5). Osoby, które w najbliższym czasie zamierzają podróżować na Wyspy Zielonego Przylądka, powinny zdecydować się na wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

6). Z powodu występowania silnych prądów podwodnych, zaleca się, aby zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli w oceanie. Do najniebezpieczniejszych kąpielisk na Cabo Verde zalicza się te zlokalizowane na wyspach Sal oraz São Nicolau (z port. Święty Mikołaj).

7). Na wyspach panuje klimat podrównikowy suchy – średnie temperatury powietrza kształtują się na poziomie 22 – 27 stopni Celsjusza.

8). Najlepszą porą na wyjazd na wyspy jest okres od października do maja – w tym czasie rozpoczyna się sezon letni.

9). Wyspy różnią się od siebie pod względem rzeźby terenu – niektóre są płaskie, niemal pustynne, inne natomiast – górzyste oraz pełne zieleni.

10). Na Cabo Verde można znaleźć wiele ciekawych miejsc godnych odwiedzenia. Poniżej znajduje się lista 4. wysp/miejsc, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności. Oto i one:

– Sal – jedna z wysp archipelagu Wysp Zielonego Przylądka, nazywana „Wyspą Solną”.
– São Vicente – wyspa należąca do archipelagu Wysp Zawietrznych, zlokalizowana między wyspami Santo Antão oraz Santa Luzia.
– Boa Vista – wyspa charakteryzując się obecnością żółwi morskich oraz piaszczystych wydm.
– Fogo – wyspa należąca do archipelagu Wysp Podwietrznych, położona na zachód od Afryki.

11). W Republice Zielonego Przylądka nie ma obowiązku szczepień. Trzeba jednak wiedzieć, że od turystów podróżujących przez Senegal (lub inny kraj afrykański) wymaga się wpisu do międzynarodowej książeczki zdrowia, który potwierdza szczepienie przeciw żółtej febrze.

12). Każdy turysta powyżej 16. roku życia jest zobligowany do zapłacenia podatku turystycznego w wysokości 220,00 CVE (za dzień pobytu). Opłatę należy uiścić w hotelu.

13). Językiem obowiązującym na wyspach jest portugalski – można jednak spróbować porozumieć się z mieszkańcami w języku hiszpańskim oraz francuskim

14). Duża część towarów na Cabo Verde pochodzi z Portugalii lub Senegalu.

Pamiątki z Cabo Verde – co warto przywieźć sobie lub najbliższym?

Przede wszystkim:

– wyroby z drewna lub wikliny,
– oryginalne batiki,
– lokalne tkaniny.

Uwaga! W tej części świata można targować się ze sprzedawcami.

15). Internet na Cabo Verde.

Internet jest dostępny w hotelach – zazwyczaj za darmo lub za kilka euro za godzinę. W większych miastach (m.in. w Mindelo, Ribeira Grande, Tarrafal oraz Prai) można również znaleźć kafejki internetowe – ceny są przystępne, jednak jakość łączy pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze jedną ważną informacją jest fakt, że zasięg telefonii komórkowej obejmuje mniej więcej 50% powierzchni kraju.

16). Na wyspę Sal można polecieć na własną rękę – z Warszawy na Sal dolecimy liniami TAP Portugal (z jedną przesiadką w Lizbonie).

17). Bezpośredni lot na wyspy (z biurem podróży) trwa około 7 godzin.

18). Wakacje na Cabo Verde (7 dni w 4 – gwizdkowym hotelu, z przelotem oraz śniadaniem) kosztują od około 2 500,00 złotych za osobę.

19). W sierpniu w Republice Zielonego Przylądka odbywa się największy w tej części świata festiwal muzyczny w Baia das Gatas na Sao Vicente. Impreza zazwyczaj trwa kilka dni.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments