Wyspy Zielonego Przylądka – co warto zobaczyć?

22 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 35 Average: 4.2]

Wyspy Zielonego Przylądka (często nazywane „Wyspami Szczęśliwymi”, „Ostatnim Rajem na Ziemi” oraz „Ostatnim Rajem na Atlantyku”) są państwem wyspiarskim zlokalizowanym na Oceanie Atlantyckim, położonym ponad 450 kilometrów na zachód od zachodnich wybrzeży Afryki. Językiem urzędowym na Wyspach jest język portugalski.

Ciekawy kierunek turystyczny

Wyspy Zielonego Przylądka stanowią coraz częściej wybierany kierunek wakacyjny. To tutaj, w otoczeniu błękitnego oceanu oraz egzotycznych krajobrazów, można odpocząć od rutyny dnia codziennego, a także skosztować wspaniałości lokalnej kuchni. Sprawdźmy zatem, jakie miejscowości należy odwiedzić w pierwszej kolejności.

Wyspy Zielonego Przylądka – ciekawe miejsca

– Sao Vicente – wyspa znana z wyjątkowych kraterów

Sao Vicente jest wyspą wchodzącą w skład Wysp Zawietrznych, w Republice Zielonego Przylądka. Miejsce jest znane głównie z kraterów, które tworzą wyjątkowy charakter całej wyspy. Od 1879 roku stolicą Sao Vicente jest Mindelo – miasto portowe wyróżniające się przepiękną zatoką w porcie Porto Grande. Warto zaznaczyć, że Mindelo (główne, a zarazem jedyne miasto na wyspie) stanowi najbardziej kosmopolityczne miejsce w całym archipelagu. Ciekawostką może być fakt, że na wyspie Sao Vicente każdego roku odbywają się liczne imprezy oraz festiwale muzyczne. Sao Vicente jest położona między Santo Antão a Santa Luzia.

– Boa Vista (z port. „dobry widok”) – najdalej na południe wysunięta wyspa w Archipelagu Zielonego Przylądka

Boa Vista należy do archipelagu Wysp Zawietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka. Pomimo tego, że wyspa posiada stosunkowo dużą powierzchnię, zamieszkuje ją bardzo mała liczba ludności – najmniej spośród wszystkich wysp archipelagu. Charakterystycznymi elementami wyspy są wspaniałe, piaszczyste plaże, wydmy, żółwie morskie oraz tradycyjna muzyka. Boa Vista jest także miejscem, które szczególnie upodobali sobie maratończycy – na jej terytorium odbywają się rozmaite ultramaratony, czyli biegi na dystansie dłuższym niż 42,195 km. Głównym ośrodkiem Boa Visty jest miasto Sal Rei.

– Sal – najczęściej odwiedzana przez turystów wyspa w Archipelagu Zielonego Przylądka

Sal w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Sól” – w przeszłości na jej terenie zostały odkryte pokaźne złoża soli. Warto podkreślić, że wyspa może pochwalić się aż trzystoma pięćdziesięcioma dniami słonecznymi w ciągu roku, a także obecnością pięknych, piaszczystych plaż. Życie Sal skupia się w sześciu niewielkich miasteczkach, które różnią się od siebie pod względem charakteru. Do wspomnianych miejscowości należą: leniwe Espargos (oficjalnie Cidade dos Espargos, stolica wyspy Sal), Palmeira, Pedra de Lume – miasteczko zlokalizowane około 5. kilometrów na wschód od stolicy wyspy Espargos, Murdeira, Terra Boa oraz Santa Maria – główny ośrodek turystyczny w kraju.

Wyspa Sal każdego roku przyciąga dziesiątki (a może nawet setki) miłośników sportów wodnych. Na miejscu, oprócz ciekawych rozrywek, można także znaleźć (oraz skosztować) wspaniałości lokalnej kuchni. Wśród potraw królują ryby oraz owoce morza.

Z wyspy Sal można wyruszyć w dalszą drogę – z portu w Palmeirze odpływają statki w różnych kierunkach.

Ciekawostka! W przeszłości wyspa Sal była nazywana Llana (Llana z hiszpańskiego oznacza równa, płaska), natomiast po odkryciu na jej terenie soli, zaczęła być określana nazwą Sal.

– Santiago – największa wyspa należąca do Wysp Zielonego Przylądka

Santiago (także São Tiaro, z port. „Święty Jakub”) jest wyspą, którą zamieszkuje połowa ludności kraju. To właśnie tutaj znajduje się Praia – stolica Wysp Zielonego Przylądka. Krajobraz Santiago jest górzysty (przeważnie górzysty), doskonały zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają przechadzać się po górskich szlakach.

– Brava – najmniejsza ze wszystkich zamieszkałych wysp archipelagu

Brava jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą Archipelagu Zielonego Przylądka. Ta przepiękna, a także najmniej zaludniona wyspa archipelagu, jest ojczyzną słynnego poety znanego pod nazwiskiem Eugénio de Paula Tavares. Wysepka zachwyci każdego miłośnika przyrody, zwłaszcza turystów uwielbiających góry, a także piesze wędrówki.

Jak dostać się na wyspę?

Na Bravę można dostać się jedynie promem – promy odchodzą z wyspy Fogo oraz Prai. Gwoli doprecyzowania dodajmy, że czas podróży z Fogo na Bravę wynosi około 40 minut.

– Santo Antão (z port. „Święty Antoni”; kreol. Sontonton) – najdalej wysunięta na zachód wyspa Archipelagu Zielonego Przylądka

Santo Antão jest największą spośród Wysp Zawietrznych, które wchodzą w skład Archipelagu Zielonego Przylądka. Krajobraz wyspy tworzą przede wszystkim góry, a także zapierające dech w piersiach krajobrazy. Największą miejscowością Santo Antão jest Ponta do Sol, na terytorium której znajduje się port lotniczy. Dodajmy, że Ponta do Sol leży na północy wyspy. Na południu Santo Antão znajdziemy natomiast Porto Novo (port. „nowy port”, oficjalnie Cidade do Porto Novo) – miejscowość, która jako pierwsza wita turystów przybyłych na wyspę. Z Porto Novo kursują promy – w różne strony…

– Wulkan Fogo – niezapomniana wyspa – wulkan

Fogo to wyjątkowe „2 w 1”, czyli wyspa (prawdziwie piękna wyspa), a także magnetyzujący wulkan. Warto wiedzieć, że całe Fogo jest aktywnym wulkanem, który od czasu do czasu daje o sobie znać. Stolicą wyspy jest São Filipe – urokliwa, a także kolorowa miejscowość, której mieszkańcy trudnią się głównie rybołówstwem.

Ciekawostka! Ostatnia erupcja Wulkanu Fogo miała miejsce w 1995 roku. Właśnie erupcja z 1995 roku uformowała dzisiejszy kształt wyspy.

– Monte Verde („Zielona Góra”)

Monte Verde (nazywana „Zieloną Górą”) jest najwyższym szczytem wyspy Sao Vicente, a także doskonałym punktem obserwacyjnym – pod warunkiem, że krajobrazu nie zasłaniają nam mgły…

Inne atrakcje Wysp Zielonego Przylądka:

– Rejs katamaranem – półdniowa wycieczka dla osób spragnionych słońca oraz relaksu. Uczestnicy rejsu wypływają z portu Palmeira, a następnie udają się w kierunku zatoki Murdeira. Na miejscu jest przewidziany czas wolny.

– Nurkowanie – czyli możliwość podziwiania wspaniałego, podwodnego świata Archipelagu Zielonego Przylądka.

– „Neptunus” – niezapomniana wycieczka łodzią ze szklanym dnem. W trakcie trwania rejsu będzie można zobaczyć dwa wraki zlokalizowane na dnie zatoki: Ponta di Sino – portugalski statek otoczony ławicami kolorowych ryb, a także statek Santo Anta.

– Quady – możliwość ekstremalnego zwiedzania wyspy Sal.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments