Wyspy Owcze to miejsce, którego nie da opisać się żadnymi słowami… My jednak, tak pokrótce, spróbujemy przybliżyć Państwu ich niesamowite położenie. Majestatyczne wyspy, należące do Królestwa Danii (duń. Kongeriget Danmark), cechują się odludnym pięknem oraz surowymi krajobrazami. Tutaj, w otoczeniu zimnego morza oraz dziewiczej przyrody, można znaleźć nie tylko spokój i ukojenie, ale także ciekawe okazy fauny i flory, np. Fratercula arctica – maskonury zwyczajne. To oczywiście nie wszystkie atrakcje Færøerne. Jest ich znacznie więcej!
Sprawdźmy zatem, co jeszcze kryją w sobie enigmatyczne Wyspy Owcze.
Wyspy Owcze – ciekawe miejsca
– Mykines – najdalej na zachód wysunięta wyspa archipelagu Wysp Owczych
Mykines stanowi najchętniej odwiedzają wyspę w archipelagu. Z czego to wynika? Głównie z faktu, że można spotkać na niej maskonury zwyczajne – przesympatyczne ptaki, które większość czasu spędzają na morzu. Osoby, które uwielbiają obcować z miejscową fauną i florą, z pewnością ucieszą się z możliwości przebywania z Fratercula arctica. Dodatkową ciekawostkę stanowi fakt, że na Mykines znajduje się tylko jedna wioska!
– Thorshavn (farerski Tórshavn, duń. Thorshavn) – największe miasto Wysp Owczych
Thorshavn przyciąga turystów charakterystycznymi (drewnianymi) domkami, krytymi… trawą. Najwięcej tych niesamowitych budowli można spotkać w Tinganes – najstarszej części miasta. Nie zapominajmy jednak, że Thorshavn to także wspaniała, lokalna kuchnia. Jeśli lubicie Państwo próbować nowych dań, ten region Wysp Owczych będzie doskonałym wyborem. W miasteczku czekają na Was niezapomniane owcze głowy, mięso wielorybów, dorszowe języki oraz suszone ryby. Jest zatem w czym wybierać.
Jaką pamiątkę najlepiej przywieźć z Thorshavn? Oczywiście sweter z dużą zawartością lanoliny.
– Streymoy – największa wyspa w archipelagu Wysp Owczych
Streymoy to takie wszystko w jednym. Na wyspie można znaleźć zarówno duże miasta, malownicze wioski, trasy trekkingowe, przepiękne klify czy wodospady, jak i sympatyczne maskonury zwyczajne (Fratercula arctica). Tu na pewno nie można narzekać na nudę czy brak atrakcji. Zatem przybywajcie!
– Kirkjubøur – przepiękna wioska położona na wyspie Streymoy
Kirkjubøur jest miejscem z bogatą historią w tle – w czasach średniowiecznych mieściła się tu siedziba biskupstwa. A dzisiaj? Do czasów współczesnych przetrwały m.in. kościół św. Olafa (pochodzący z XII wieku), a także ruiny gotyckiej katedry św. Magnusa.
– Borðoy (duń. Bordø) – szósta pod względem wielkości, a także czwarta pod względem liczby mieszkańców wyspa w archipelagu Wysp Owczych
Ciekawą atrakcję wyspy Borðoy stanowi opuszczona wioska Múli, położona na samej północy. Od 2002 roku miejscowość tę uznaje się za opuszczoną. Jeśli lubicie Państwo przemierzać tajemnicze, niezamieszkałe tereny i bezdroża, wioska Múli oraz Borðoy będą niecodziennym oderwaniem się od cywilizacji. Bazaltowe wzniesienia, majestatyczne góry, a także wszechobecne wodospady to jedynie namiastka atrakcji, jakie oferuje wysepka.
– Klaksvík – drugie pod względem wielkości miasto w archipelagu Wysp Owczych
Największą atrakcją Klaksvík jest jego unikalne położenie – miasto leży nad wodą, pomiędzy majestatycznymi górami. Zapierające dech w piersiach widoki to tylko jedna z wielu zalet tego miejsca. Kolejną zaletę stanowi fakt, że z miasta można łatwo dostać się na wyspy Kunoy oraz Fugloy.
Pozostałe miejsca na Wyspach Owczych, które koniecznie powinieneś zobaczyć
TOP 5 niezwykłych atrakcji
1). Kunoy (duń. Kunø) – długa i wąska wyspa, na której znajduje się tylko jedno osiedle.
2). Fugloy (duń. Fuglø) – jedna z najbardziej odizolowanych wysp archipelagu.
3). Nólsoy (duń. Nolsø) – jedna z mniejszych wysp na Morzu Norweskim.
4). Hestur (duń. Hestø, pol. Koń) – wyspa, na której można spotkać kolonię nurzyków (Uria aalge).
5). Jezioro Sorvágsvatn – największe jezioro Wysp Owczych. Znajduje się na wyspie Vágar.
Ciekawostki o Wyspach Owczych, które koniecznie trzeba poznać
– Wyspy Owcze (duń. Færøerne) nie należą ani do Unii Europejskiej, ani do strefy Schengen.
– Na archipelagu mieszka niecałe 50 tysięcy osób oraz ponad 70 tysięcy owiec. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że owce stanowią kwintesencję tego miejsca.
– Faroe Islands jest krajem, który posiada własny język – farerski, własne linie lotnicze, własną walutę – korony farerskie, a także własną domenę internetową (.fo).
– W wielu miejscowościach (nawet tych maleńkich) można znaleźć bezpłatną toaletę publiczną.
– Wyspy Owcze są jednym z najbardziej deszczowych miejsc na świecie.
– Na archipelagu z trudem można dostrzec… drzewo. Jedyne, jakie zobaczymy to te, które zostały sztucznie zasadzone.