Kilimandżaro, nazywana również dachem Afryki, to jedna z najbardziej fascynujących gór, która przyciąga nie tylko zawodowych alpinistów, ale przede wszystkim amatorów. Wprawdzie, aby zdobyć jej wierzchołek nie potrzeba czekanów czy specjalistycznych raków, jednak warto wiedzieć, w jaki sposób należy się przygotować, żeby cała wyprawa okazała się niezapomnianą przygodą. Jak skutecznie zaplanować wspinaczkę na Kilimandżaro?
Wyprawa na Kilimandżaro – przygotowanie wyjazdu
Sama organizacja wypraw na Kilimandżaro na szczęście nie należy do najbardziej skomplikowanych. Wystarczy jedynie wybrać dogodny termin, pamiętać o szczepieniach (obowiązkowo na żółtą febrę), zadbać o kondycję i swoje zdrowie oraz zainwestować w dobry sprzęt. Planując taką podróż trzeba dodatkowo uwzględnić fakt, że na Kilimandżaro nie można wejść samodzielnie. Należy opłacić miejscowego przewodnika, skorzystać z propozycji afrykańskich agencji turystycznych lub zapisać się na zorganizowany wyjazd z polskim biurem podróży. To ostatnie rozwiązanie jest jednak zdecydowanie najbezpieczniejsze i pomaga zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, które trzeba byłoby poświęcić na szukanie przewodnika na własną rękę. Nie wszystkie miejscowe agencje turystyczne oferują bowiem profesjonalną organizację wypraw na Kilimandżaro, zaś inne z kolei doliczają dodatkowe wydatki wiedząc, że turyści nie do końca zdają sobie sprawę z realnych kosztów takiej podróży. Profesjonalne i w pełni zorganizowane wyjazdy na Kilimandżaro oferuje agencja wyprawowa sunsara.pl.
Aklimatyzacja to podstawa
Mimo, iż Kilimandżaro nie jest górą, na którą trzeba kondycyjnie przygotowywać się miesiącami, to jednak kluczowy element stanowi właściwa aklimatyzacja. W tym przypadku do pokonania jest ponad 6 tysięcy metrów wysokości, a niższe ciśnienie atmosferyczne i stężenie tlenu w powietrzu może przyprawić o poważne problemy zdrowotne. Oczywiście o wiele łatwiej będzie osobom, które miały już do czynienia z różnego rodzaju wyprawami górskimi i wiedzą jak dokładnie reaguje ich organizm na wysokościach. Większość turystów odczuwa już pierwsze objawy na 3500 m n.p.m., zaś bardziej doświadczeni podróżnicy mniej więcej kiedy przekroczą wysokość 5000 m n.p.m. Wśród najczęściej występujących symptomów wymienia się ból głowy, wymioty, nagły spadek energii, pojawiające się poczucie zmęczenia, kołatanie serca czy brak apetytu. Objawom tym można jednak skutecznie zapobiec zdobywając wierzchołek powoli i w umiarkowanym tempie. Dzięki temu organizm lepiej przystosowuje się do kolejnych zmian wysokościowych.
Jak przygotować się kondycyjnie do wyprawy na Kilimandżaro?
Wyprawa na Kilimandżaro to przede wszystkim kilkudniowy trekking pod górę. Nie ma tutaj żadnych trudności technicznych, a na całej trasie występuje tylko jeden moment, kiedy trzeba dodatkowo przetrzymać się rękoma, aby przejść węższy próg. Osoby, które na co dzień są aktywne fizycznie nie powinny mieć większych problemów ze zdobyciem szczytu. Pozostali turyści muszą jednak odpowiednio przygotować się do takiej podróży, najlepiej poprzez regularne bieganie lub uprawianie nordic walkingu. Nie jest jednak konieczne uczęszczanie na siłownię, ponieważ szlak nie wymaga dźwigania czy wspinania się po ekstremalnych szczelinach góry.
Wybór odpowiedniego szlaku
Na Kilimandżaro można się wspiąć jedną z sześciu dostępnych tras. Każda z nich różni się poziomem trudności, oferowanym zakwaterowaniem, a także infrastrukturą turystyczną. Największą popularnością cieszy się jednak szlak Marangu Route, zwany potocznie również Coca Cola Route. Droga ta obejmuje 64 km, w tym 32 km z podejściem pod górę. Dodatkowo na tej trasie dostępne jest zakwaterowanie w drewnianym domku w schronisku, co okaże się o wiele bardziej komfortowe niż nocleg w namiotach.
Zdecydowanie najdłuższa trasa to Machame Route obejmująca ponad sto kilometrów do przejścia. Tutaj turystom jest jednak o wiele łatwiej się zaaklimatyzować, przez co znacząco zwiększa się szansa na sprawne zdobycie góry. To właśnie na tym szlaku można również podziwić zapierające dech w piersiach widoki. Pozostałe szlaki prowadzące na Kilimandżaro to: Rongai Route (70 km), Umbwe Route (81 km), Shira Route (98 km) i Lemosho Route (98 km).
Afryka jest bardzo fascynującym kontynentem, który można zwiedzać na wiele sposobów. Trekking na Kilimandżaro to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają niestandardowych i przede wszystkim aktywnych propozycji wyjazdowych. Warto jednak pokusić się o przedłużenie swojej wyprawy, wybierając inne fascynujące zakątki tego kontynentu. Podróże do Zanzibaru czy na Safari z pewnością dodatkowo uatrakcyjnią cały wyjazd oraz pozostawią niezwykłe wspomnienie na całe życie.