Wynajem kampera bez niespodzianek i ukrytych kosztów

13 lipca 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wakacje to czas, na który czekamy cały rok. Jeszcze zimą zaczynamy poszukiwania wymarzonego hotelu i bajkowej destynacji. Możemy wykupić wakacje all inclusive, dojechać do miejsca docelowego samochodem osobowym lub zdecydować się na wynajem kampera i przeżyć prawdziwą przygodę. Wynajem kamperów lub przyczep kempingowych sprawia, że zyskujemy całkowitą niezależność.

Taki sposób na spędzanie wolnego czasu daje swobodę, której nie znajdziemy na zorganizowanej wycieczce. Wystarczy prawo jazdy kategorii B, odrobina chęci oraz dobra wypożyczalnia kamperów. Wraz z biegiem czasu caravaning może stać się ulubiona formą wypoczynku, a przyczepy kempingowe największą pasją.

Wynajem kampera na miarę twoich potrzeb

Wakacyjny wynajem kampera cieszy się rosnąca popularnością wśród podróżujących. Coraz częściej zaglądamy do wyspecjalizowanych wypożyczalni kamperów z myślą o niezależnym i totalnie nieograniczonym podróżowaniu. Wynajem kamperów pozwala odmienić wakacyjną rutynę i odwiedzić kilka krajów w stosunkowo krótkim czasie. Sprawdza się na małe, lokalne podróże w rodzinne strony lub na dalekie i długie dystanse. Samochody campingowe spełniają dwie funkcje jednocześnie.

Z jednej strony są wygodnym źródłem transportu, a z drugiej pozwalają zaspokajać podstawowe potrzeby wszystkich podróżujących. Dla wielu z nas, kilka dni spędzonych w kamperze, może okazać się spełnieniem dziecięcych marzeń. Tu z pomocą przychodzi wypożyczalnia kamperów, która kusi szeroką ofertą.

W tym wypadku wynajem opłaca się zdecydowanie bardziej, niż zakup sprzętu i koszt wynikający z jego utrzymywania. Zanim udamy się do miejsca, które oferuje wynajem kamperów, trzeba sporządzić listę rzeczy, o które chcemy zapytać.

Na co zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na wynajem kamperów

Decydując się na wynajem kamperów powinniśmy dobrze rozeznać się na rynku i wybrać najlepszą z możliwych firm. Wynajem camperów ze sprawdzonego źródła gwarantuje, że pojazd będzie sprawny i pozbawiony usterek lub wad. Z perspektywy wynajmującego istotny jest mocny silnik i w miarę komfortowe wyposażenie, które pozwoli przetrwać nawet daleką podróż.

Wypożyczając wymarzonego kampera wybieramy także klasę pojazdu, która spełni nasze oczekiwania. Powinniśmy otrzymać czysty pojazd, zaopatrzony w wodę i niezbędny sprzęt. Kampery z wypożyczalni powinny posiadać szerokie ubezpieczenie OC/AC/NW oraz Assistance na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.

Podpisując dokumenty warto sprawdzić zapisy na temat opłaty serwisowej oraz ewentualnego limitu kilometrów, które możemy wykonać. Te wszystkie elementy sprawią, że wynajęty kamper będzie bezpieczny i komfortowy.

Co wpływa na cenę wynajmu kampera?

Jeśli decydujemy się na wynajem samochodu kempingowego musimy liczyć się kosztami. Na cenę wynajmu wpływa wiele składników, o których warto wiedzieć. Na cenę oddziałuje sezon, w jakim planujemy wyjazd. Rok zazwyczaj dzielimy na sezon wysoki, średni i niski. Naturalnie im większe zainteresowanie, tym wyższe ceny proporcjonalne do zapotrzebowania w konkretnym okresie.

Kampery na wynajem są najdroższe w okresie wakacji, długich weekendów i świąt, czyli w czasie, kiedy sporo osób planuje wykorzystać swój urlop. W takim terminie ceny oscylują w okolicach 500 – 700 złotych na dobę. Jeśli mamy taką możliwość, zdecydowanie lepiej wynająć pojazd w okresie niskim i zapłacić nawet trzykrotnie mniej.

Dodatkową zaletą takich terminów jest mniejszy ruch na drodze i większa dyspozycyjność miejsc na kempingach i parkingach. Na cenę wynajmu wpływa także model pojazdu. Im lepszy, większy i nowocześniejszy, tym wyższa cena.

Do kosztu wynajmu musimy także wliczyć opłatę serwisową. Uwzględnia ona napełnienie zbiornika z czystą wodą, napełnienie butli z gazem, zapas papieru, a także kapsułek do chemicznej toalety. Koszt takiej opłaty to około 350 zł. Wynajmując kampera możemy także zdecydować się na dodatkowe kwestie, takie jak meble kempingowe, rozkładane leżaki, dodatkową butle z gazem, gazowy grill, czy kołdry, poduszki i pościele.

Kiedy podsumujemy wszystkie koszty, kwota może wydawać się pozornie spora, jednak w rzeczywistości i tak bardziej opłaci się wynajem, niż zakup kampera na własność. Wynajem pozwala na swobodne przemieszczanie się bez żadnych ograniczeń. Kiedy podróż się kończy oddajemy pojazd i nie martwimy się, gdzie go zaparkować, czy jak dużo zapłacić za coroczne ubezpieczenie. Wynajem to opłata jednorazowa za pełną i kompleksową usługę.

Karawaning, czyli świadomy ekologicznie turysta

Caravaning może być ekologiczną i świadomą formą spędzania wakacji. Będzie to urlop spędzony wśród bliskości natury i obrazów zachwycających swoim pięknem. Mądre planowanie urlopu pozwoli także zmniejszyć swój ślad węglowy i relaksować się w stylu zero waste.

Kamperowa ekoturystyka zaczyna się jeszcze w domu, na etapie planowania podróży. Aby dołożyć małą cegiełkę do ochrony środowiska warto przestrzegać kilku zasad związanych z ekonomiczną jazdą. Warto pamiętać, żeby unikać przewożenia zbędnego bagażu i niepotrzebnych ciężarów. Już sam fakt, że towarzysze podróży rozsądnie się spakują, ma ogromne znaczenie. W trakcie jazdy warto zapełniać zbiornik świeżej wody tylko do poziomu minimalnego. Natomiast przed wyjazdem koniecznie trzeba opróżnić zbiornik na brudną wodę.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments