Wyjazd na żagle: jak przygotować się na wypad nad wodę?

25 października 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wypoczynek na jachcie to marzenie wielu osób. Przepiękne widoki, kontakt z przyrodą, możliwość odcięcia się od codzienności – to naprawdę kusząca opcja. Zanim jednak zdecydujesz się na taką podróż, warto się do niej odpowiednio przygotować tak, aby była nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna. Sprawdź, jak się przygotować na wypad na żagle i o czym obowiązkowo trzeba pamiętać, aby przywieźć ze sobą wyłącznie piękne wspomnienia.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na jachcie

Każdy, kto wsiada na pokład jachtu, powinien przyswoić sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa i ściśle się do nich stosować. Mowa tu chociażby o noszeniu kamizelek ratunkowych, z których wielu doświadczonych żeglarzy zwyczajnie rezygnuje. To spory błąd, który może pociągać za sobą bardzo przykre konsekwencje. W przypadku wypadnięcia za burtę znacznie zwiększa ona szanse na przeżycie.

Wszyscy członkowie załogi powinni też znać podstawy obsługi jachtu oraz znajdujących się na nim urządzeń. Umiejętność nawiązania kontaktu z lądem przez radiostację może okazać się niezbędna, podobnie jak znajomość przebiegu planowanej trasy czy zdolność do obsługi kompasu. Nauka nie zajmie wiele czasu, a taka wiedza może okazać się bardzo pomocna.

Jak przygotować jacht do rejsu?

Jeśli podczas wyprawy będziesz korzystał z własnego jachtu, on również powinien być odpowiednio przygotowany. Obowiązkowo należy sprawdzić stan techniczny łodzi, najlepiej z udziałem specjalistów. Warto skontrolować również wyposażenie ratunkowe, takie jak:

  • kamizelki,
  • koła,
  • race,

zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu nie były ono używane. Ewentualne braki należy koniecznie uzupełnić, a usterki naprawić, tak aby wyruszać w podróż z przeświadczeniem, że jesteś do niej naprawdę dobrze przygotowany.

Nie zapomnij też o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Warto mieć ze sobą przede wszystkim pełną dokumentację jachtu oraz patent żeglarski. Ponadto, dobrze jest zapoznać się ze specyficznymi przepisami obowiązującymi w krajach, do których się wybierasz.

Jak możesz zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń?

Nawet najlepiej przygotowanym żeglarzom mogą jednak przydarzyć się wypadki, których nie są w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem. Ratunkiem w takiej sytuacji może okazać się ubezpieczenie na wyjazd za granicę, obejmujące zarówno członków załogi, jak i łódź, którą będziecie się poruszać.

Bezpieczeństwo pasażerom zapewni ubezpieczenie indywidualne. Przed zakupem konkretnej polisy powinieneś starannie zapoznać się z jej zakresem, aby mieć pewność, że obejmuje wszystko, co niezbędne podczas podróży, którą planujesz. Z pewnością nie warto kierować się przy tym wyłącznie ceną, ponieważ możesz się srogo rozczarować, kiedy rzeczywiście przyjdzie Ci skorzystać z takiego ubezpieczenia. Sprawdź, czy w ramach wykupionej polisy będziesz miał na przykład prawo do bezpłatnego leczenia za granicą oraz transportu medycznego, jeśli zajdzie taka konieczność. Poproś agenta o przedstawienie ewentualnych wykluczeń i wyjątków, abyś miał ich świadomość.

Przed wyjazdem powinieneś zadbać również o bezpieczeństwo swojej łodzi, która będzie stanowiła Twój podstawowy środek transportu podczas całej podróży. W razie jakiegokolwiek nieszczęśliwego wypadku, takiego jak kradzież czy uszkodzenie jachtu ubezpieczyciel wspomoże Cię w tej trudnej sytuacji. Ubezpieczenie jachtów jest szczególnie ważne podczas zagranicznych eskapad. Koszty naprawy łodzi w egzotycznych krajach mogą być naprawdę ogromnie. Jeśli nie chcesz się na nie narażać, wybierz odpowiednią polisę. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia indywidualnego, dobrze jest zapoznać się z zakresem polisy, który może być bardzo zróżnicowany. Może obejmować na przykład zwrot kosztów naprawy czy utraty mienia, w tym również rzeczy osobistych należących do załogi. Zadbaj o to, by polisa była dopasowana do formy podróży, którą wybierzesz oraz specyfiki krajów, które znajdą się na Twojej trasie.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie będziesz miał okazji wykorzystać ubezpieczenia i szczęśliwie dopłyniesz do docelowego portu (czego serdecznie Ci życzymy!), zapewni Ci ono komfort psychiczny i pozwoli w pełni cieszyć się podróżą, co z pewnością jest nie do przecenienia. Dzięki temu wypoczynek pod żaglami zapewni Ci okazję do relaksu i zapomnienia o rzeczywistości, zamiast stanowić źródło dodatkowego stresu i problemów finansowych.

Artykuł sponsorowany

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments