Wiza do Omanu

5 września 2018

„Ukryty Skarb Półwyspu Arabskiego” – bo tak często mówi się o Omanie, stanowi fascynujący kierunek podróżniczy, zupełnie odmienny od przepełnionego blichtrem Kataru. W tej części świata dominują wspaniałe krajobrazy, roślinność, a także zabytki. Każdy, kto zamierza wyjechać do jednego z najbardziej intrygujących miejsc na mapie arabskiego świata, powinien wiedzieć, w jaki sposób można przekroczyć granicę. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają konieczne procedury wizowe.

Od 21. marca 2018 roku obowiązują nowe przepisy wizowe. Każdy, kto zamierza odwiedzić magiczny Oman (nazywany przez podróżników „Ukrytym Skarbem Półwyspu Arabskiego”), będzie musiał aplikować o wizę dużo wcześniej, korzystając z rządowej strony internetowej. Jak to wygląda w praktyce? W pierwszej kolejności należy założyć profil na stronie, a następnie uzupełnić go o wymagane dane osobowe. Kolejną kwestią jest uiszczenie odpowiedniej opłaty. Dodajmy, że wysokość opłaty wynosi 20 riali, czyli około 175 złotych za trzydziestodniową wizę. Wypełniony wniosek wizowy należy przesłać do akceptacji. Uwaga! Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to dokument pozwalający na przekroczenie granicy (na wjazd na terytorium Omanu) zostanie nam przesłany drogą elektroniczną.

Wjazd do Omanu – jak wyglądało to wcześniej?

Przed 21. marca 2018 roku wjazd na terytorium Omanu był znacznie ułatwiony. Owszem, trzeba było zapłacić 20 riali, czyli około 175 złotych za trzydziestodniową wizę, nie trzeba było jednak aplikować na stronie, a także czekać na pozytywne rozpatrzenie wniosku (akceptację). Przepisy zmieniły się (nieco na niekorzyść turystów), nie zmieniły się natomiast wspaniałe krajobrazy Omanu, a także jego wielowiekowe tradycje. Pomimo trudności napotykanych po drodze, warto wybrać się do jednego z najpiękniejszych miejsc na mapie arabskiego świata. Oczywiście kwestią nadrzędną, o której nie możemy zapominać jest paszport (a dokładniej – paszport ważny co najmniej przez sześć miesięcy). Ciekawą informacją jest również fakt, że Oman uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych państw Bliskiego Wschodu, dlatego można uznać go za bezpieczny kierunek na wakacje z rodziną lub przyjaciółmi.

Zobacz Również

Komentarze