Wiza do Izraela

27 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 137 Average: 4.4]

Izrael to kierunek cieszący się wśród polskich turystów coraz większą popularnością. W ciągu tygodnia odbywa się sporo lotów do Tel Awiwu, głównie z Warszawy, większość z nich obsługuje LOT, ale o klientów zabiegają też Ryanair i Wizz Air. Skorzystać z ofert na pewno warto – zwłaszcza że można nabyć bilety w atrakcyjnych cenach. Niemniej przy tej okazji pojawia się pytanie: a co z wizą?

Turystyczna wiza do Izraela dla Polaków

Polska i Izrael mają podpisaną umowę o ruchu bezwizowym. To zaś oznacza dla polskich turystów, że chcąc odwiedzić Izrael, nie muszą wyrabiać wizy. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim okres pobytu na terenie Izraela nie może przekraczać 90 dni. Oprócz tego turysta z Polski zobligowany jest do posiadania paszportu ważnego od co najmniej 6 miesięcy. Wymagane jest ponadto posiadanie biletu powrotnego, rezerwacji hotelu oraz trasy wycieczki. Ważna uwaga: bezwzględnie należy zwrócić uwagę na stemple, które w paszportach zamieszczają służby graniczne Izraela. Zdarza się bowiem, że turyści otrzymują pozwolenie na pobyt krótszy niż 90 dni, zwykle na 1 miesiąc – przykładowo na przejściu granicznym w Ejlacie ograniczanie pobytu do 1 miesiąca jest standardem. Nie ma co przy tym liczyć na to, że przyczyny takiej decyzji zostaną wyjaśnione.

Turystyczna wiza do Izraela – cena

Wiza turystyczna do Izraela jest bezpłatna. Jest tylko pobierana opłata wyjazdowa w wysokości ok. 20 USD – w przypadku osób podróżujących samolotem jest ona wliczana w cenę biletu.

Inna niż turystyczna wiza do Izraela 2018

Osobom przybywającym do Izraela w celach innych niż turystyczne jest potrzebna wiza do Izraela. Wydawane są następujące rodzaje wiz czasowych:

– imigracyjna (A/1),

– studencka (A/2),

– dla osób duchownych (A/3),

– dla współmałżonków i dzieci osób otrzymujących wizy A/2 lub A/3,

– z pozwoleniem na pracę (B/1).

Za rozpatrzenie wniosku o którąkolwiek z powyższych wiz są pobierane opłaty – nie podlegają one zwrotowi, jeżeli decyzja jest odmowna.

Wiza irańska a wjazd do Izraela

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą trzeba mieć na względzie, planując wycieczkę do Izraela – wiza na nic się zda, jeśli ktoś chce na ten sam paszport wjechać do Libanu czy Syrii. Osoby mające w paszporcie stempel izraelskich służb granicznych nie zostaną wpuszczone do żadnego z powyższych krajów. Czy możliwy jest wjazd do Izraela z wizą irańską, libańską, egipską, z Maroka oraz z Turcji, a także innych krajów muzułmańskich? Wszystko zależy w tym momencie od izraelskich służb granicznych. W sytuacji, gdy stemple w paszporcie wzbudzą ich podejrzenia, właściciel dokumentu zostaje przesłuchany. Czas trwania tych procedur jest różny – od kilkunastu minut do paru godzin. Najkrócej trwa weryfikacja osób, które nie po raz pierwszy przyjeżdżają do Izraela.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments