Wiza do Arabii Saudyjskiej – jak ją uzyskać?

17 lutego 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Każdy, kto chce wjechać do Arabii Saudyjskiej, musi złożyć wniosek o wizę, dołączyć do niego odpowiednie dokumenty i spełnić wymagane warunki. Dlaczego ta aplikacja wielu osobom sprawia problem?

Wiza do Arabii  Saudyjskiej — o czym trzeba wiedzieć?

Wjazd na teren Arabii Saudyjskiej jest możliwy wyłącznie za okazanie ważnego paszportu oraz odpowiedniej, zgodnej z celami podróży, wizy. Rozpoczęcie procedury ubiegania się o wizy turystyczne, pracownicze, biznesowe warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ dopełnienie wszystkich formalności może nie zawsze być takie proste.

Przede wszystkim wiza do Arabii Saudyjskiej wydawana jest w języku arabskim. To generuje ryzyko pojawienia się błędów w tłumaczeniu lub niezgodności wynikające z problemów translacyjnych w sekcji konsularnej ambasady. Nieprawidłowo wystawiona wiza pracownicza lub turystyczna może generować niemałe problemy. Z tego też względu popularnością cieszą się usługi pośrednictwa wizowego do Królestwa Arabii Saudyjskiej. W ramach takiego pośrednictwa w ambasadzie firma przedstawia kopie dokumentów do wniosku wizowego i po akceptacji przez konsula przedstawia je dla klienta do procesu wizowania z pełną informacją na temat wizy, aby uniknąć błędów, dodatkowych kosztów i opóźnień. Więcej o pośrednictwie wizowym dowiesz się tutaj: https://www.serwiskonsularny.pl/

Jak uzyskać wizę?

Aby móc poruszać się po terenie Arabii Saudyjskiej, trzeba uzyskać odpowiednią wizę.

Najpierw należy dokonać rejestracji online w systemie Enjazit na stronie https://enjazit.com.sa. Konieczne jest także uiszczenie opłat za rejestrację w wysokości 10,5 USD. Następny krok to opłata wizowa do wykonania na tej samej stronie. Jej wysokość zależna jest od typu wizy. Ważne jest, aby obu płatności dokonać za pomocą karty kredytowej. W ramach pośrednictwa wizowego firma świadcząca tego typu usługi może dokonać tej rejestracji i opłaty wizowej. Taką usługę można zamówić oddzielnie lub też w ramach usługi wykonania wizy do Arabii Saudyjskiej.

Kolejny warunek niezbędny do pozytywnego rozpatrzenia wniosku wizowego to posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy dłużej niż ważność wizyty, o którą się ubiegamy. Do wniosku dołączyć należy wronie odpowiednie zdjęcie. Jedyne akceptowalne to tzw. biometryczne:

  • kolorowe,
  • twarz na wprost (en-face),
  • oboje uszu widoczne,
  • białe tło,
  • wymiary 3,5 cm x 4,5 cm.

Do każdego wniosku należy dołączyć zawsze 2 zdjęcia.

Czy można mieć wizę turystyczną? Jak uzyskać wizę elektroniczną?

Główne rodzaje wiz do Arabii Saudyjskiej to:

  • biznesowa – wydawana jedynie dla wizyt biznesowych dyrektorów i menażerów wyższego szczebla.
  • pracownicza – jedna do krótkiej pracy nad projektem zleconym firmom spoza Arabii Saudyjskiej, druga wydawana w celu podjęcia pracy na kontrakt na terenie Arabii Saudyjskiej, (na 90 dni z możliwością przedłużenia)
  • rodzinna — dla członków rodzin odwiedzających obywateli Arabii Saudyjskiej
  • wizy Omrah/Hajj – dla podróżujących muzułmanów w celu wizyt miejsc kultu religijnego

Od pewnego czasu dostępna jest także turystyczna wiza elektroniczna do Arabii Saudyjskiej. Wydawana jest na 1 rok, na wielokrotny wjazd. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej wprowadziło możliwość aplikowania o elektroniczną wizę turystyczną dla obywateli ponad 50 państw. Proces aplikacji jest łatwy i komfortowy, w pełni elektroniczny, możliwy do przeprowadzenia z domu. Po dopełnieniu wszystkich formalności wizę elektroniczną otrzymasz online, na adres mailowy podany przez Ciebie we wniosku. Wystarczy ją wydrukować i okazać na lotnisku bądź przy przekraczaniu granicy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments