Winiety – Szwajcaria

23 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska, jest państwem federacyjnym zlokalizowanym w Europie Środkowej. Kraj graniczy m.in. z Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami oraz Francją. Jego stolicą jest Berno.

Podróżni wybierający się w podróż do Szwajcarii – kraju określanego mianem „Rezerwuaru Wodnego Europy”, powinni wiedzieć, w jaki sposób należy poruszać się po autostradach, a także drogach szybkiego ruchu oraz gdzie można dokonać zakupu winietki.
Sprawdźmy to.

Winiety w Szwajcarii – czy są obowiązkowe?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy istnieje możliwość przejechania Szwajcarii bez winiety na szybie? Istnieje taka możliwość, jest jednak bardzo ryzykowna. Warto podkreślić, że winiety są obowiązkowe jedynie na niektórych autostradach.

Rodzaje winiet w Szwajcarii

Na terytorium Szwajcarii obowiązuje tylko jeden rodzaj winiet – winiety z roczną ważnością. Nalepki są ważne od 1. grudnia roku poprzedzającego do 31. stycznia kolejnego roku.

Ceny winiet w Szwajcarii

Winieta z roczną ważnością kosztuje 40,00 franków (czyli około 150,00 zł). Cena za nalepkę jest niewygórowana, może być jednak zaskakująca dla tych, którzy zamierzają jedynie przejechać przez Szwajcarię.

Gdzie można kupić winietę?

Szwajcarskie winietki można kupić m.in. na stacjach benzynowych, przejściach granicznych, w urzędach pocztowych, a także w innych oficjalnych punktach sprzedaży.

Jak wypełnić oraz nakleić winietę?

Szwajcarska winietka nie wymaga dziurkowania oraz wypełniania. Nalepkę należy jedynie poprawnie przykleić na szybę.

Sposoby montażu

Prawidłowy montaż winietki (w przypadku samochodów osobowych): górny róg po stronie kierowcy lub za lusterkiem.
Dopuszczalny montaż winietki (w przypadku samochodów osobowych): dolny róg po stronie kierowcy.

Czy można otrzymać mandat za brak winiety w Szwajcarii?

Można. Warto podkreślić, że poruszanie się drogą, na której obowiązuje winieta – bez wymaganej winiety – może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 200,00 franków szwajcarskich (ponad 700,00 zł). Mandat o podobnej wysokości może otrzymać także kierowca, który nieprawidłowo umieści nalepkę na szybie.

Kwestie, o których należy pamiętać

– Winieta naklejona na jeden pojazd, nie może zostać ponownie naklejona na inny pojazd.
– Winietka powinna być widoczna z zewnątrz samochodu.

Szwajcaria, jak powszechnie wiadomo, stanowi interesujący, a także bezpieczny kierunek na wakacje. Warto przyjechać tu z całą rodziną.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments