Wietnam – szczepienia przed wakacjami

15 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Podróż do Wietnamu to dla bardzo wielu osób niezwykle kusząca i atrakcyjna perspektywa. Kraj ten słynie m.in. z wielokulturowości, smacznej i oryginalnej kuchni oraz przyjaznych dla kieszeni cen. Warto tam pojechać i zdobyć nowe doświadczenia, aczkolwiek wymaga to podjęcia odpowiednich przygotowań.

Wietnam – szczepienia, zdrowie

Każdy, kto wybiera się do Wietnamu, powinien być świadomy tego, że tamtejsze standardy opieki medycznej odbiegają od norm europejskich. Co prawda w prywatnych klinikach poziom opieki zapewnianej pacjentom jest wyższy aniżeli w państwowych placówkach, lecz usługi te do tanich nie należą. Kolejna ważna sprawa: trzeba się dobrze zabezpieczyć przed komarami i innymi insektami, które przenoszą wiele groźnych chorób, np. malarię, dengę czy wirus Zika szkodliwy zwłaszcza dla kobiet ciężarnych lub planujących ciążę. W pierwszych dniach pobytu nie ma też co szaleć, jeśli chodzi o gastronomię – dajmy naszym przewodom pokarmowym trochę czasu na przywyknięcie do innej flory bakteryjnej. Nie bez powodu zatem trzeba znaleźć odpowiedź na istotne pytanie często zadawane przez osoby, które na turystyczny celownik wzięły Wietnam: jakie szczepienia są niezbędne?

Wietnam – wymagane szczepienia

W kwestii takiej jak obowiązkowe Wietnam szczepienia, MSZ mówi jasno: generalnie nie są one wymagane, ale istnieją wyjątki od tej zasady:

– osoby przyjeżdżające z krajów zagrożonych epidemiologicznie muszą poddać się kontroli i wypełnić specjalne formularze zdrowotne na przejściu granicznym,

– podróżni powyżej 1 roku życia, którzy bezpośrednio z krajów zagrożonych epidemiologicznie lub zagrożonych żółtą gorączką odwiedzają Wietnam, szczepienia przeciwko stosownym chorobom mają wykonać obligatoryjnie.

Wietnam – czy potrzebne szczepienia?

Gdy ktoś zamierza odwiedzić Wietnam, szczepienia przed wyjazdem niech zaliczy do działań profilaktycznych mających na celu wzmocnić odporność. Standardowo zaleca się szczepienia przeciw:

– wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– chorobie Heinego i Medina (polio),

– durowi brzusznemu.

W niektórych przypadkach – głównie w zależności od charakteru podróży i miejsca pobytu – zalecane są także szczepienia przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze oraz wściekliźnie. Z uwagi na to, że podane w artykule informacje mają charakter poradnikowy, w sprawie szczepień trzeba indywidualnie skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments