Wielka Brytania – paszport czy dowód osobisty?

16 grudnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na wstępie należy zaznaczyć, że obywatele polscy nie potrzebują wiz, aby móc dostać się do Wielkiej Brytanii. Czego zatem potrzebują? Jednymi dokumentami podróży, które uprawniają ich do bezwizowego wjazdu, a także pobytu w kraju są ważny paszport lub dowód osobisty.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Zjednoczone Królestwo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland).

Kontynent: Europa.

Stolica: Londyn.

Powierzchnia: 242 495 kilometrów kwadratowych.

Ludność: 66,04 miliona (dane pochodzą z 2017 roku).

Ustrój: monarchia konstytucyjna.

Język urzędowy: angielski.

Inne jeżyki: walijski, irlandzki, gaelicki (szkocki).

Waluta: funt szterling (GBP), który dzieli się na 100 pensów. W obiegu znajdują się monety o wartościach: 1 pens, 2 pensy, 5 pensów, 10 pensów, 20 pensów, 50 pensów, 1 GBP i 2 GBP oraz banknoty o wartościach: 5 GBP, 10 GBP, 20 GBP, 50 GBP i 100 GBP. Jeden funt szterling (GBP) to około 4,95821855 złotego polskiego (kurs z dnia 23. września 2019 roku).

Międzynarodowy numer kierunkowy: +44.

Duże miasta: Birmingham – drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju, Leeds, Glasgow, Sheffield, Manchester, Liverpool.

Atrakcje turystyczne: Lake District – jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Wielkiej Brytanii, Londyn, Stonehenge – słynny, kamienny krąg, Zamek w Windsorze, Park Narodowy Dartmoor, Alton Towers – park rozrywki, miasto Bath.

Najciekawsze pamiątki: zestaw angielskich herbat, whisky, wyroby z wełny, herbatniki przekładane kremem, kryształy z Kornwalii, kubki z podobizną królowej, zakładki do książek, magnesiki na lodówkę.

Wielka Brytania – praktyczne informacje dla obcokrajowców

– W Wielkiej Brytanii obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Oczywiście zakaz ten nie dotyczy pubów, restauracji oraz klubów nocnych.

– Sklepy zlokalizowane na terenie kraju są zazwyczaj czynne w godz. 9:00 – 17:30. A co potem? Po zakupy w godzinach wieczornych, można udać się do supermarketów, które znajdują się na obrzeżach większych miast.

– Szczepienia nie są wymagane, to fakt. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo własne i najbliższych, zaleca się przeprowadzenie szczepień przeciwko błonicy,
tężcowi oraz polio.

– Pomocy w kryzysowych sytuacjach powinno się szukać w Ambasadzie RP w Londynie.

Ambasada RP w Londynie
47 Portland Place
Londyn W1B 1JH
Tel: + 44 (0) 207 2913 520
Fax: + 44 (0) 207 2913 575
E-mail: london@msz.gov.pl
– Wielka Brytania jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów, jednak w dużych miastach trzeba uważać na tzw. kieszonkowców.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments