Wielka Brytania – paszport czy dowód osobisty?

16 grudnia 2019

Na wstępie należy zaznaczyć, że obywatele polscy nie potrzebują wiz, aby móc dostać się do Wielkiej Brytanii. Czego zatem potrzebują? Jednymi dokumentami podróży, które uprawniają ich do bezwizowego wjazdu, a także pobytu w kraju są ważny paszport lub dowód osobisty.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Zjednoczone Królestwo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland).

Kontynent: Europa.

Stolica: Londyn.

Powierzchnia: 242 495 kilometrów kwadratowych.

Ludność: 66,04 miliona (dane pochodzą z 2017 roku).

Ustrój: monarchia konstytucyjna.

Język urzędowy: angielski.

Inne jeżyki: walijski, irlandzki, gaelicki (szkocki).

Waluta: funt szterling (GBP), który dzieli się na 100 pensów. W obiegu znajdują się monety o wartościach: 1 pens, 2 pensy, 5 pensów, 10 pensów, 20 pensów, 50 pensów, 1 GBP i 2 GBP oraz banknoty o wartościach: 5 GBP, 10 GBP, 20 GBP, 50 GBP i 100 GBP. Jeden funt szterling (GBP) to około 4,95821855 złotego polskiego (kurs z dnia 23. września 2019 roku).

Międzynarodowy numer kierunkowy: +44.

Duże miasta: Birmingham – drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju, Leeds, Glasgow, Sheffield, Manchester, Liverpool.

Atrakcje turystyczne: Lake District – jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Wielkiej Brytanii, Londyn, Stonehenge – słynny, kamienny krąg, Zamek w Windsorze, Park Narodowy Dartmoor, Alton Towers – park rozrywki, miasto Bath.

Najciekawsze pamiątki: zestaw angielskich herbat, whisky, wyroby z wełny, herbatniki przekładane kremem, kryształy z Kornwalii, kubki z podobizną królowej, zakładki do książek, magnesiki na lodówkę.

Wielka Brytania – praktyczne informacje dla obcokrajowców

– W Wielkiej Brytanii obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Oczywiście zakaz ten nie dotyczy pubów, restauracji oraz klubów nocnych.

– Sklepy zlokalizowane na terenie kraju są zazwyczaj czynne w godz. 9:00 – 17:30. A co potem? Po zakupy w godzinach wieczornych, można udać się do supermarketów, które znajdują się na obrzeżach większych miast.

– Szczepienia nie są wymagane, to fakt. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo własne i najbliższych, zaleca się przeprowadzenie szczepień przeciwko błonicy,
tężcowi oraz polio.

– Pomocy w kryzysowych sytuacjach powinno się szukać w Ambasadzie RP w Londynie.

Ambasada RP w Londynie
47 Portland Place
Londyn W1B 1JH
Tel: + 44 (0) 207 2913 520
Fax: + 44 (0) 207 2913 575
E-mail: london@msz.gov.pl
– Wielka Brytania jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów, jednak w dużych miastach trzeba uważać na tzw. kieszonkowców.

Zobacz Również

Komentarze