Wiedeń – zabytki

12 grudnia 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wiedeń to stolica Austrii i jedno z najchętniej odwiedzanych europejskich miast. Bez przesady można powiedzieć, że jest tu niemal wszystko, co interesuje turystę, a zabytkowe miejsca spotyka się niemal na każdym kroku. Co warto zobaczyć podczas swojego pobytu w Wiedniu?

Albertina

To największy pałac mieszkalny należący w przeszłości do Habsburgów, a dzisiaj galeria grafiki oraz sztuki współczesnej. Obejrzeć też można tutaj sale paradne rodziny cesarskiej, z oryginalnym umeblowaniem.

Zegar Ankeruhr

To zabytkowy zegar, zaprojektowany przez Franza Matscha. Znajduje się on na fasadzie kamienicy Anker-Hof, gdzie umieszczono go na początku XX wieku. Zegar przykuwa uwagę ozdobnymi figurkami, a codziennie w południe odbywa się ich parada.

Belweder

To wspaniały, barokowy pałac, w którym dzisiaj mieści się galeria sztuki, z obrazami między innymi Gustava Klimta, Oskara Kokoschki i Egona Schiele. Wokół Belwederu roztaczają się barokowe ogrody, które także są dostępne dla zwiedzających.

Schloss Belvedere

Dom Mozarta

Dom Mozarta to jedyne wiedeńskie mieszkanie słynnego kompozytowa, które zachowało się do czasów współczesnych. Mieści się ono przy Domgasse 5. Od 2006 roku rezydencja Mozarta jest otwarta dla turystów – zajmuje ona aż sześć pięter i tysiąc metrów kwadratowych. W Domu Mozarta można zobaczyć oryginalne elementy dawnego wyposażenia mieszkania oraz wystawy tematyczne.

Glorietta

Glorietta stoi na wzgórzu pałacowym Schönbrunn, skąd podziwiać można panoramę Wiednia. Sama Glorietta też jest oczywiście godna uwagi i zachwyca swoją barokową architekturą, a na miejscu warto jeszcze zajrzeć do eleganckiej kawiarni.

Kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus to budynek znany ze swojej oryginalnej architektury, mocno związany z postacią artysty Friedensreicha Hundertwassera. Znajduje się w trzeciej dzielnicy Wiednia, i zgodnie z zamysłem twórcy, ma łączyć w sobie walory użytkowe z ekologią i zrównoważonym rozwojem.

Katedra św. Szczepana

To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Wiednia. Wznosi się na ponad sto metrów i posiada aż cztery wieże – na jednej z nich urządzono punkt widokowy. Dla zwiedzających otwarte zostały także katakumby katedry.

Kościół Wotywny

Jest to budowla sakralna w stylu neogotyckim, przy Ringstrasse. Powstała jako dar dziękczynny za uratowanie życia podczas zamachu na cesarza Franciszka Józefa. Tuż obok kościoła znajduje się ciekawe muzeum sztuki.

Krypta Cesarska

Krypta z miejscami pochówku cesarzy i cesarzowych znajduje się pod kościołem Kapucynów. Łącznie jest tu 149 sarkofagów, w tym podwójny sarkofag Marii Teresy oraz Franciszka I Lotaryńskiego.

Pałac Liechtenstein

To kolejny zabytkowy budynek w stylu barokowym, otoczony wspaniałym parkiem. W pałacu obejrzeć można nie tylko historyczne komnaty, ale też prywatną kolekcję dzieł sztuki, między innymi z obrazami Rembrandta, Rafaela i Rubensa.

Wiedeńska Opera Narodowa

Opera w Wiedniu zaliczana jest do najważniejszych na świecie i od samego początku swojego działania przyciąga widzów zróżnicowanym repertuarem oraz występami gwiazd międzynarodowego formatu. Budynek opery jest otwarty dla zwiedzających, warto też dokładnie się przyjrzeć jej ozdobnej fasadzie.

Ratusz

Wiedeński Ratusz powstał w drugiej połowie XIX wieku i jest to jeden z najważniejszych neogotyckich budynków austriackiej stolicy. Najwyższą wieżę zdobi posąg Żelaznego Radnego, a wewnątrz mieści się ogromny dziedziniec Arkadenhof oraz sala balowa.

Pałac Schönbrunn

Należący dawniej do rodziny Habsburgów pałac uznawany jest za jedną z najpiękniejszych barokowych rezydencji, jakie można obejrzeć w Europie. Jego gruntowna przebudowa, dzięki której pałac zyskał obecną formę, miał miejsce w XVIII wieku. Kompleks pałacowy, razem z ogrodami, wpisano na listę UNESCO.

Wieża Dunajska

Najlepszy punkt widokowy do podziwiania panoramy Wiednia. Wieża liczy sobie 252 m wysokości, a na górę gości wwożą dwie super-szybkie windy. Znajdująca się na samej górze restauracja i kawiarnia przez cały czas obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu co chwila zmienia się widok z okna.

Ringstrasse

To reprezentacyjna ulica w centrum Wiednia, o długości ponad 5 km. Właśnie przy niej stoi mnóstwo zabytkowych obiektów, dlatego spacer wzdłuż Ringu to obowiązkowa pozycja dla turystów zwiedzających austriacką stolicę.

Podczas 2 dni w Wiedniu zaliczyliśmy takie miejsca jak: Zamek Hofburg w Wiedniu, Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Ratusz w Wiedniu, Katedra św. Szczepana w Wiedniu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Schloss Belvedere, Pałac Schönbrunn.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments