Watykan – co warto zobaczyć?

12 lutego 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Stolica Apostolska stanowi ważne miejsce kultu dla wiernych z całego świata. Monumentalne budowle, wspaniałe dzieła sztuki, a także piękne ogrody to zaledwie kilka zalet współczesnego Watykanu. Jeśli zamierzacie Państwo wyruszyć w podróż lub na pielgrzymkę do najmniejszego państwa na świecie, koniecznie sprawdźcie, jakie zabytki warto tam odwiedzić. A oto garść podpowiedzi.

Watykan – ciekawe miejsca

– Plac św. Piotra (wł. Piazza San Pietro) – centralny plac Watykanu, zaprojektowany przez Giovanniego Lorenzo Berniniego

Plac św. Piotra stanowi niejako furtkę do Watykanu – jest on najbardziej znanym, a także rozpoznawalnym miejscem na mapie Stolicy Apostolskiej. Piazza San Pietro znajduje się przed Bazyliką św. Piotra i pełni funkcję otwartego miejsca spotkań wiernych z całego świata. Plac został zaprojektowany przez słynnego włoskiego architekta Giovanniego Lorenzo Berniniego, a następnie zbudowany między 1656 a 1667 rokiem podczas pontyfikatu Aleksandra VII. W centralnym miejscu Piazza San Pietro znajduje się egipski obelisk, pochodzący z XIII w. p.n.e., zaś po jego przeciwnych stronach zostały ulokowane dwie bliźniacze fontanny.

Ciekawostka! Plac św. Piotra (Piazza San Pietro) jest w stanie pomieścić około 300 tys. osób.

– Bazylika św. Piotra (wł. Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) – jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie

Bazylika św. Piotra stanowi największy, a także najważniejszy kościół rzymskokatolicki na świecie. Ciekawostką jest fakt, że Basilica Papale di San Pietro in Vaticano jest drugą pod względem wielkości świątynią na świecie. Ta monumentalna, górująca nad placem budowla, zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i w środku. W jej wnętrzu znajdują się rozmaite ołtarze (45), kaplice (11), posągi (395), a także ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych malowideł oraz mozaik. Centralnym punktem wnętrza Bazyliki św. Piotra (Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) jest ołtarz z Tronem Piotrowym oraz posągami czterech świętych.

Warto wiedzieć! Wstęp do samej Bazyliki jest bezpłatny. W okresie letnim Basilica Papale di San Pietro in Vaticano jest otwarta dla zwiedzających w godz. 7.00 – 19.00, natomiast w zimie między 7.00 a 18.30.

– Muzea Watykańskie (wł. Musei Vaticani) – muzea gromadzące jedne z najcenniejszych, a także najpiękniejszych dzieł sztuki klasycznej

Muzea Watykańskie (Musei Vaticani) to ogrom dzieł sztuki, którego nie da opisać się słowami – to trzeba zobaczyć na własne oczy. Ten gigantyczny, aczkolwiek bardzo interesujący zespół muzeów oraz galerii, daje turystom niecodzienną możliwość obcowania z wysokiej klasy zbiorami. Na uwagę zasługuje fakt, że w skład Musei Vaticani wchodzi kilka niezwykle bogatych muzeów: Pinakoteka – muzeum powstałe podczas pontyfikatu papieża Piusa VI, Muzeum Pio-Clementino, Gregoriańskie Muzeum Etruskie (założone w 1836 roku), Muzeum Egipskie (założone w 1839 roku przez Grzegorza XVI), Muzeum Misyjno – Etnologiczne (założone w 1925 roku przez Piusa XI) oraz Muzeum Chiaramonti – gromadzące kolekcję rzeźb antycznych. Uzupełnieniem Musei Vaticani jest znana na całym świecie Kaplica Sykstyńska (Cappella Sistina).

Ciekawostka! Muzea Watykańskie (Musei Vaticani) zostały udostępnione dla zwiedzających już w 1787 roku.

– Ogrody Watykańskie – miejsce, z którego rozpościera się wspaniały widok na kopułę Bazyliki św. Piotra

Ogrody Watykańskie są miejscem odpoczynku papieży. Na ich terenie (a właśc. na terenie rozległego parku) można podziwiać wspaniałą roślinność z różnych zakątków świata, fragment leśny zajmujący dwa hektary, przepiękne fontanny, rzeźby i pomniki, a także kaplice, groty oraz dom letni.

Warto wiedzieć! Na teren Ogrodów Watykańskich można wejść codziennie za wyjątkiem śród oraz świąt. Bilet kosztuje około 30,00 euro (normalny).

– Kaplica Sykstyńska – jeden z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego

Kaplica Sykstyńska (Cappella Sistina) jest jednym z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Stolicy Apostolskiej. Jej największą atrakcją, o której wszyscy dobrze wiemy, są słynne freski Michała Anioła – w samym centrum sklepienia zobaczymy charakterystyczny fresk przedstawiający palec boży stwarzający człowieka.

Uwaga! Osoby, które preferują zwiedzanie bez tłumu turystów za plecami, powinny odwiedzić Kaplicę Sykstyńską w godzinach porannych. Zaleca się także, aby wziąć ze sobą lornetkę.

– Zamek Świętego Anioła (wł. Castel Sant’Angelo) – dawne mauzoleum cesarza Hadriana

Zamek Świętego Anioła (Castel Sant’Angelo) jest twierdzą połączoną z Watykanem – znajduje się na prawym brzegu Tybru. Budowla ta była wznoszona w latach 123-139 n.e. i pierwotnie stanowiła mauzoleum cesarza Hadriana. Obecnie w Castel Sant’Angelo znajduje się watykańskie muzeum broni średniowiecznej oraz wystawa malarstwa renesansowego.

Ciekawostka! Na szczycie budowli góruje Archanioł Michał, który objawił się papieżowi Grzegorzowi I.

Castel Sant’Angelo – dodatkowe informacje

– Do twierdzy najlepiej dostać się metrem.

– Castel Sant’Angelo jest otwarty dla zwiedzających codziennie. Od kwietnia do września w godzinach 9:00 – 19:00, natomiast od października do marca w godzinach 9:00 – 14:00.

– Wstęp do Zamku Świętego Anioła jest płatny. Za bilet normalny zapłacimy kilka euro.

– Passetto di Borgo – tajne przejście łączące Watykan z Castel Sant’Angelo

Na wstępie należy zaznaczyć, że Passetto di Borgo jest co pewien czas udostępniany dla zwiedzających. Ten sekretny, bardzo stary korytarz, kryje w sobie wiele tajemnic, a także historyczną windę, którą można zobaczyć podczas zwiedzania przejścia. Windę tę wybudowano w 1513 roku dla papieża Leona X.

Warto wiedzieć! Passetto di Borgo stanowił niegdyś drogę ucieczki dla wielu kolejnych papieży.

– Sala Audiencyjna Pawła VI – zimowe miejsce audiencji papieskich

Sala Audiencyjna Pawła VI, nazywana również Aulą Pawła VI oraz Salą Audiencji Papieskich, jest miejscem, w którym odbywają się audiencje generalne, a także Msze Święte – zazwyczaj w okresie zimowym.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments