Oficjalną jednostką monetarną obowiązującą na terytorium Królestwa Tajlandii jest tzw. baht (BHT). W obiegu znajdują się monety o nominałach: 25 satangów, 50 satangów, 1 baht, 2 bahty, 5 bahtów, 10 bahtów oraz banknoty o nominałach: 20 bahtów, 50 bahtów, 100 bahtów, 500 bahtów, 1 000 bahtów. Jeden baht (BHT) dzieli się 100 satangów. Ciekawostką może być fakt, że banknot 20 – bahtowy jest w kolorze zielonym, 50 – bahtowy w kolorze niebieskim, 100 – bahtowy w kolorze czerwonym, 500 – bahtowy w kolorze liliowym, natomiast 1 000 – bahtowy w kolorze jasnobrązowym. Łatwo je rozpoznać.
Jaką walutę zabrać do Tajlandii?
Oczywiście euro lub dolary amerykańskie. Trzeba jednak wiedzieć, że banknoty o nominałach 50,00 oraz 100,00 USD starych edycji (czyli te z małymi wizerunkami prezydentów) nie będą akceptowane.
Wymiana walut
Na terytorium Królestwa Tajlandii nie ma problemu z wymianą walut. Najłatwiej, a także najbezpieczniej wymienia się pieniądze w bankach oraz kantorach.
Uwaga! Euro lub dolary powinno wymienić się na bahty.
Korzystanie z kart kredytowych
W większości dużych restauracji, hoteli, a także centrów handlowych można płacić kartami kredytowymi. Gdy jednak udajemy się na lokalny bazar lub do małego sklepiku, zabierzmy ze sobą gotówkę – tam lepiej nie dokonywać płatności kartami. A bankomaty? Te są zazwyczaj zlokalizowane w dużych miastach.
Tajlandia – co warto przywieźć z podróży?
Przede wszystkim:
– wyroby z drewna tekowego (m.in. szkatułki na biżuterię oraz rzeźby przedstawiające Buddę);
– wyroby ceramiczne oraz metalowe (np. zestawy do parzenia kawy, wazoniki, świeczniki lub figurki przedstawiające zwierzęta oraz Buddę);
– poduszki trójkątne – często nazywane „poduszkami tajskimi”;
– obrazy namalowane przez słonia;
– ubrania szyte na miarę;
– produkty wykonane z jedwabiu (m.in. ubrania, krawaty, torebki oraz pościel);
– kolorowe parasolki (dostępne w wielu odcieniach);
– pocztówki;
– produkty spożywcze (np. świeże przyprawy lub regionalne słodycze).