Waluta w Serbii

6 października 2018
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.3]

Oficjalną jednostką monetarną obowiązującą na terytorium Serbii jest dinar serbski – waluta oznaczona międzynarodowym kodem RSD. Jeden dinar serbski dzieli się na 100 para.

Banknoty oraz monety w Serbii

W obiegu znajdują się banknoty o nominałach: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 dinarów oraz monety o nominałach: 1, 2, 5, 10 i 20 dinarów.

Przelicznik na dzień 17. sierpnia 2018 wygląda następująco: jeden dinar serbski (RSD) = 0,0363 złotego polskiego.

Jaką walutę zabrać do Serbii?

Decydując się na podróż do Serbii – kraju wina oraz wybornych serów, należy wziąć ze sobą euro – walutę akceptowaną przez wszystkie kantory. Dlaczego euro? Ponieważ wymiana złotówek na dinary serbskie w Polsce, a także dinarów na złotówki w Serbii jest bardzo trudna.

Gotówka – podstawowy środek płatniczy w Serbii

Pieniądze są podstawowym środkiem płatniczym w Serbii. Warto więc posiadać przy sobie banknoty oraz monety o małych nominałach. W ten sposób łatwiej zrobimy zakupy.

Bankomaty w Serbii

Na terytorium Serbii nie ma większego problemu ze znalezieniem bankomatów – te można spotkać zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Trzeba również wiedzieć, że karty Visa oraz MasterCard są powszechnie akceptowane przez serbskie urządzenia.

Serbia – korzystanie z kart kredytowych

Dobrą informacją dla wszystkich posiadaczy kart kredytowych jest fakt, że większość hoteli, sklepów oraz restauracji zlokalizowanych na terenie Serbii akceptuje karty płatnicze. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością ponoszenia stosunkowo wysokich opłat (prowizji).

Co można kupić za dinary serbskie?

Dysponując odpowiednią sumą pieniędzy, można kupić m.in. lokalne produkty (wyborne sery, wędliny, wino oraz rakiję), a także droższe pamiątki. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że Serbowie bardzo często sprzedają podróbki po zawyżonych cenach. Strzeżmy się zatem nieuczciwych sprzedawców.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments