Waluta w Norwegii

6 października 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Oficjalną jednostką pieniężną obowiązującą na terytorium Norwegii – kraju określanego mianem „Skandynawskiego Raju”, jest korona norweska (NOK). Jedna korona norweska (NOK) dzieli się na 100 øre. Ciekawostką może być fakt, że w języku norweskim korona nazywa się krone. Przelicznik na dzień 17. sierpnia 2018 wygląda następująco: jedna korona norweska (NOK) = 0,4440 złotego polskiego.

Monety oraz banknoty

W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 5, 10, 20 kr oraz banknoty o nominałach: 50, 100, 200, 500 oraz 1 000 kr.

Jaką walutę zabrać do Norwegii?

Na wstępie należy zaznaczyć, że w Norwegii bardzo rzadko akceptuje się obcą walutę. Najlepiej mieć przy sobie większą ilość koron norweskich, tak, aby można było swobodnie poruszać się po kraju.

Korzystanie z kart kredytowych

Ważną informacją dla turystów jest fakt, że na terytorium „Skandynawskiego Raju” można swobodnie płacić kartami kredytowymi. Uwaga! Najbardziej popularne karty płatnicze to: Visa, MasterCard, American Express oraz Eurocard. Trzeba jednak wiedzieć, że niektóre sklepy, a także urzędy pocztowe zlokalizowane w Norwegii (zarówno te mniejsze, jak i większe) nie akceptują kart płatniczych. Dlatego na chwilę przed dokonaniem zakupu, warto zapytać sprzedawcę o możliwość płatności wspomnianym środkiem.

Bankomaty w Norwegii

Bankomaty w Norwegii znajdziemy niemal na każdym kroku (w dużych oraz małych miastach). Dodatkowym plusem jest fakt, że urządzenia są również zlokalizowane na obszarach wiejskich, m.in. w kioskach oraz na stacjach benzynowych.

Jakie pamiątki przywieźć z Norwegii?

Polecane souveniry:

– norweskie, bardzo ciepłe swetry,
– butelka tranu,
– specyficzny nóż do sera,
– skóra renifera,
– figurki trolli,
– sympatyczne naklejki z łosiami – szczególnie polecane wszystkim zmotoryzowanym.

Uwaga! Przez wzgląd na dużą przestępczość, odradza się noszenie przy sobie znacznej ilości pieniędzy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments