Waluta Słowenii

9 maja 2017
Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 4]

Słowenia to jedno z najbardziej rozwiniętych państw Europy Środkowo-Wschodniej i jednocześnie miejsce bardzo atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. Od 1 maja 2004 r. kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej, zaś wraz z początkiem 2007 r. przystąpił do strefy euro.

Walutą obowiązującą w Słowenii jest euro. 1 EUR to ok. 4,22 zł – kurs jest oczywiście zmienny w zależności od rozmaitych czynników. Niemniej euro to mocna i dość stabilna waluta, w związku z czym nie należy się spodziewać zbyt dużych wahań.

Jaką walutę zabrać do Słowenii?

Wyjeżdżając do Słowenii, można zabrać ze sobą zarówno złotówki, jak i euro. Z wymianą złotówek na euro nie będzie problemu ani w lokalnych kantorach, ani tym bardziej w bankach. Trzeba oczywiście mieć na względzie związane z tym koszty, aczkolwiek na ogół różnice w kursach są wręcz niezauważalne. Co się zaś tyczy euro, to nabycie tej waluty w Polsce nie jest żadnym kłopotem.

Poza tym w razie potrzeby można dokonać stosownej wypłaty z bankomatu – na brak tych urządzeń w Słowenii nie da się narzekać, są one ogólnodostępne. Płatności kartami są powszechnie akceptowane w sklepach, na stacjach benzynowych, w lokalach gastronomicznych oraz w hotelach. Rzecz jasna robiąc zakupy na ulicznych straganach, trzeba mieć przy sobie gotówkę, gdyż w tym przypadku płatność kartą nie wchodzi w rachubę.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments