Waluta na Malediwach

4 lutego 2018
Click to rate this post!
[Total: 91 Average: 4.4]

Jednostką monetarną obowiązującą na Malediwach jest rupia malediwska (w skrócie MVR). Dodajmy, że jedna rupia malediwska dzieli się na 100 leria. W obiegu są dostępne następujące banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500 rupii oraz monety: 1 leria, 2 leria, 5 leria, 10 leria, 25 leria, 50 leria, a także 1 rupia i 2 rupie.     

Przelicznik przedstawia się w następujący sposób: jedna rupia malediwska = ok. 0,23 złotego polskiego.   

Jaką walutę zabrać na Malediwy?

Decydując się na wyjazd na jedną z najpiękniejszych wysp Oceanu Indyjskiego, warto zabrać ze sobą dolary amerykańskie (USD) lub euro (EUR). Ważną informacją może być fakt, że na wyspie nie ma konieczności wymiany pieniędzy na rupie – niemal w każdym miejscu akceptowane są dolary amerykańskie (USD) oraz euro (EUR). Osoby preferujące płatność kartą kredytową, muszą liczyć się z tym, że do ceny doliczana jest wysoka opłata manipulacyjna. Warto jednak zaznaczyć, że większość kart płatniczych jest akceptowana na wyspie (w tym karty: VISA, American Express, Master Card oraz EuroCard). Podstawową formą płatności na Malediwach jest gotówka – gotówką można płacić w każdym miejscu. Jeśli chodzi o bankomaty to te, a właśc. ten – znajduje się w stolicy wyspy – Male.

W trakcie pobytu na Malediwach (zwanych rajem na Ziemi), należy uważać na towary, jakie zamierzamy kupić. Na liście rzeczy zakazanych znajdziemy m.in. koralowca, żółwie skorupy, a także muszle ostryg. Tych pod żadnym pozorem nie można wywozić z kraju. Z rajskiej wyspy warto natomiast przywieźć lokalne stroje, kolorowe tkaniny, maty thudu kuna – produkowane z miejscowych włókien, model drewnianej łodzi dhoni, rękodzieło (np. piękną biżuterię lub ceramikę), a także olej kokosowy.

Malediwy należą do stosunkowo drogich kierunków, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą większą ilość środków finansowych. Ceny w restauracjach są dużo wyższe niż w krajach europejskich. Ciekawostką może być również fakt, że dania mięsne są serwowane wyłącznie w hotelowych restauracjach (i to tylko w tych o podwyższonym standardzie).

Przebywając na Malediwach (nazywanych ostatnim rajem na Ziemi) należy także pamiętać o wręczaniu napiwków. Wręczanie napiwków jest standardem w tej części świata. W przypadku usług hotelowych jest to zazwyczaj ok. 10% wartości.

Poniżej zestawienie orientacyjnych cen na Malediwach (ceny podane w MVR):

– jaja 12 szt. – 26,00 MVR,

– litr mleka – 29,00 MVR,

– chleb – ok. 20,50 MVR,

– kilogram ziemniaków – 17,00 MVR,

– kilogram pomidorów – 40,00 MVR,

– sałata 1. główka – 55,00 MVR,  

– kilogram pomarańczy – 35,00 MVR, 

– kilogram bananów – 60,00 MVR,

– kilogram filetów z kurczaka (bez kości i skóry) – 107,00 MVR,

– 1,5 litrowa butelka wody mineralnej – 10,00 MVR,

– piwo lokalne – beczkowe 0,5 litra – 60,00 MVR,

– piwo importowane (butelka 0,33 litra) – 83,00 MVR,

– butelka wina ze średniej półki – 1 500,00 MVR, 

– kawa cappuccino – 41,00 MVR,

– obiad w taniej restauracji – 73,00 MVR,

– litr benzyny – 10,00 MVR,

– paczka papierosów Marlboro – 58,00 MVR,

– bilet lokalny (w jedną stronę) – 5,50 MVR,

– bilet do kina (dla jednej osoby) – 100,00 MVR.    

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments