Waluta na Kubie

31 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 61 Average: 4.2]

Kuba, Republika Kuby, jest wyspiarskim państwem unitarnym położonym w Ameryce Północnej, na Morzu Karaibskim, w archipelagu Wielkich Antyli. Ciekawostką może być fakt, że państwo składa się z wyspy o nazwie Kuba, a także z szeregu innych otaczających ją wysepek.

Decydując się na wyjazd na Kubę – „Wyspę, jak wulkan gorącą…”,  warto wiedzieć, jaka waluta obowiązuje na miejscu – a może… dwie waluty?

CUC oraz CUP – jak się w tym nie pogubić?   

Republika Kuby jest państwem, w którym obowiązują dwie waluty: CUC – peso wymienialne – peso convertible oraz CUP – peso niewymienialne – peso cubano, moneda nacional.

CUC – peso wymienialne – peso convertible

Peso wymienialne (CUC) stanowi oficjalną walutę Kuby. Warto podkreślić, że pieniądze mają wartość jedynie na terenie Republiki Kuby. Wywóz CUC z kraju jest surowo zabroniony.

W CUC można płacić w większości sklepów oraz restauracji – waluta będzie także potrzebna w autobusach czy muzeach. 

CUP – peso niewymienialne – peso cubano, moneda nacional

Pomimo opinii, że turyści nie mogą płacić w CUP, warto mieć przy sobie niewielką ilość tej waluty. Dysponując niewymienialnym peso, będziemy mogli kupić m.in. owoce na targu, a także zapłacić za lokalny transport, pizzę oraz lody na ulicy.  

Ciekawostką może być fakt, że CUP są używane przez Kubańczyków do płacenia w sklepach na kartki.

Jaką walutę zabrać na Kubę?

Na Kubę – „Wyspę, jak wulkan gorącą…”, najlepiej zabrać euro – dolar amerykański jest bowiem obłożony dodatkowym, aż 10% – owym podatkiem przy wymianie. Pieniądze można wymienić w kubańskich bankach oraz w kantorze cadeca (skrót od casa de cambio). Warto jednak uzbroić się w cierpliwość – transakcja może zająć nam dłuższą chwilę. W sytuacji, gdy chcemy otrzymać CUP, najpierw musimy wymienić euro na CUC, a dopiero w dalszej kolejności – CUC na CUP. Ważną informacją jest fakt, że przy wymianie pieniędzy będzie nam potrzebny paszport.

Wybierasz się na Kubę z całą rodziną? Nie wiesz jednak, co robić z dzieckiem podczas lotu? Koniecznie zabierz w podróż ciekawe, wierszowane historyjki (tak, aby zainteresować malucha) oraz atrakcyjne gry planszowe.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments