Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą na terytorium Krety jest euro – waluta oznaczona międzynarodowym kodem EUR. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) = 4,3124 złotego polskiego (kurs z dnia 11. października 2018 roku). Ciekawostką może być fakt, że euro zastąpiło drachmę – byłą jednostkę monetarną zarówno starożytnej, jak i nowożytnej Grecji.
Jaką walutę zabrać na Kretę?
Nie trzeba długo zastanawiać się nad tym pytaniem. Odpowiedź jest prosta – euro. Dobrze jednak wiedzieć, że na miejscu istnieje także możliwość wymiany innej waluty na euro. Transakcji wymiany walut można dokonywać w greckich bankach, a także kantorach. Kantory są zazwyczaj zlokalizowane na lotniskach, niektórych głównych portach oraz w miejscowościach turystycznych. Ważną informacją dla turystów może być fakt, że banki w Grecji są zamknięte w święta państwowe.
Korzystanie z kart kredytowych oraz płatniczych
W większości dużych restauracji, hoteli oraz sklepów istnieje możliwość korzystania z kart kredytowych oraz płatniczych. Miejsca te są specjalnie oznakowane, np. w postaci naklejek na szybie lub tabliczek.
Kreta – co warto przywieźć z podróży?
Najchętniej kupowanymi pamiątkami z podróży są wyroby rękodzielnicze. Warto zauważyć, że wśród lokalnych souvenirów największym zainteresowaniem cieszą się wyroby z drzewa oliwnego (misy, łyżki, deski do krojenia, koszyki), ręcznie tkane kilimy oraz chodniczki, wyroby skórzane, a także ręcznie robione plansze do szachów oraz plansze do tavli – tradycyjnej gry planszowej bardzo popularnej zarówno w Grecji, jak i Turcji. Miłośnicy lokalnych smakołyków również znajdą propozycje dla siebie – regionalne sery, oliwa z oliwek, wyborne miody, a także trunki wyrabiane z winogron zachęcają do kosztowania oraz… kupowania.