Waluta Cypru Południowego

4 grudnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 4.1]

W poszukiwaniu słonecznej aury i pięknych widoków można się udać w wiele interesujących miejsc – jednym z nich jest Cypr Południowy. W ramach przygotowań do wyjazdu warto zasięgnąć różnych informacji, m.in. tych dotyczących waluty.

Cypr leży we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. W 2004 r. stał się członkiem Unii Europejskiej (nie dotyczy to Cypru Północnego). W związku z tym obowiązującą tu jednostką monetarną jest euro – aktualny kurs euro wynosi ok. 4,2 zł (stan na 4 grudnia 2017). Dla przypomnienia: walutą Cypru Północnego jest lira turecka.

Jaką walutę zabrać na Cypr Południowy?

Wybierając się na Cypr Południowy, najlepiej zabrać ze sobą euro – z nabyciem tej waluty w polskich kantorach nie będziemy mieć żadnych problemów. W obiegu znajdują się:

– monety: 1 i 2 euro oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 eurocentów,

– banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro.

Jeśli na wczasach zabraknie nam gotówki, zaopatrzymy się w nią w lokalnych kantorach lub wypłacimy ją z bankomatu. Warto mieć zawsze przy sobie pewną jej ilość, ponieważ na targowiskach czy ulicznych straganach nie zapłacimy kartą. W sytuacji, gdy planujemy odwiedzić przy okazji Cypr Północny, powinniśmy zabrać również i liry tureckie.

Na Cyprze Południowym w restauracjach, hotelach, dużych sklepach etc. karty są powszechnie akceptowane. Jedna tylko uwaga: przed wyjazdem sprawdźmy, jakie prowizje pobiera nasz bank za wypłaty z bankomatów i transakcje bezgotówkowe realizowane za granicą – dzięki temu unikniemy niekoniecznie przyjemnych niespodzianek.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments