Waluta Cypru Północnego

19 kwietnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 327 Average: 4.3]

Cypr to jeden z najpopularniejszych kierunków na turystycznej mapie świata – również i Polacy chętnie przyjeżdżają tu na wakacje. Istotną sprawą pojawiającą się na okoliczność przygotowań do podróży jest kwestia dotycząca waluty.

Cypr zazwyczaj kojarzony jest jako kraj będący członkiem Unii Europejskiej. Wydawać by się zatem mogło, że co do obowiązującej tu waluty nie ma wątpliwości – jest to euro. Oczywiście jest to prawdą, ale pod warunkiem, że odnosi się to do Republiki Cypryjskiej leżącej na wyspie Cypr we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii oraz Libanu. Należy przy tym pamiętać, iż 36 proc. tej wyspy zajmuje państwo posiadające status nieuznawanego na arenie międzynarodowej – a mianowicie Cypr Północny, którego właściwa nazwa to Turecka Republika Cypru Północnego.

Jaką walutę zabrać na Cypr Północny

Cypr Północny jest krajem de facto zależnym od Turcji. Znakomitą część mieszkańców stanowi tutaj ludność turecka, zaś językiem urzędowym jest turecki. Podobnie jest także z walutą – jednostką monetarną Cypru Północnego jest lira turecka, w skrócie TRY. 1 TRY to ok. 1,077 zł. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej zatem płacić lirami tureckimi, które można nabyć zarówno w Polsce, jak i już na miejscu – w kantorach i wielu innych obiektach jak np. sklepy czy stacje benzynowe. Trzeba tylko liczyć się z tym, że przy zakupie lirów poza cypryjskimi kantorami doliczona zostanie dodatkowa, niewielka prowizja. Ceny podawane w lirach są na ogół bardziej przyjazne dla portfela.

Na Cyprze Północnym można też bez większych problemów dokonywać płatności w euro, więc zabranie ze sobą i tej waluty jest jak najbardziej wskazane – zwłaszcza że nie będzie kłopotu z wymianą euro na liry tureckie. 1 EUR to ok. 4,23 zł.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments