Waluta Chorwacji

14 września 2017
Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 4.2]

Wybierasz się na wakacje do Chorwacji i zastanawiasz się, jaką walutę zabrać ze sobą? Wielu turystów ma ten problem. Które rozwiązanie okazuje się najlepsze w praktyce?

Chorwacką walutą jest kuna. 1 HRK to ok. 0,57 zł (stan na 14. 09. 2017). W obiegu dostępne są:

– monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, oraz 1, 2, 5 i 25 kun,

– banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Podróżni wybierający się do Chorwacji mają do wyboru dwa warianty. Pierwszym jest zabranie ze sobą złotówek i dokonanie stosownej wymiany już na miejscu, z czym nie powinno być problemu. Tego typu transakcje realizowane są nie tylko w kantorach, ale również w bankach i na pocztach.

Druga opcja to zabranie ze sobą euro – w Polsce z nabyciem tej waluty nie będzie najmniejszego kłopotu. Euro przydaje się do opłacenia przejazdów autostradami oraz kwater w Chorwacji. Decydując się na te rozwiązanie, trzeba brać poprawkę na podwójne przewalutowanie. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić kurs euro oraz chorwackiej waluty, aby przekonać się czy cała operacja faktycznie się opłaci. Niemniej nie zmienia to faktu, iż należy zabrać ze sobą trochę euro.

System płatności kartami jest w Chorwacji bardzo dobrze rozwinięty. Doświadczeni turyści radzą, żeby wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe, płacić kartą. Nieco gotówki w portfelu również się przyda – w razie czego można wypłacić pieniądze z bankomatu. Przy tej okazji pojawia się istotna uwaga. W banku, z którego usług korzystamy, sprawdźmy koniecznie wysokość opłat za wypłaty z bankomatów i płatności kartą za granicą. Będziemy wówczas wiedzieć, jakiego rzędu prowizję naliczy bank.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments