Wakacje w czasie ramadanu

26 marca 2017
Click to rate this post!
[Total: 645 Average: 4.4]

Coraz częściej spotykam się wśród turystów z wątpliwościami, czy dobrym pomysłem jest wyjazd do danego kraju w czasie ramadanu. Czy prawdą są ciekawostki, które można wyczytać w sieci? Czy w tym czasie pracownicy hotelu są bardziej leniwi? Czego można się spodziewać?

Czym jest ramadan?

Ramadan stanowi dla muzułmanów święty okres. To coś na zasadzie naszego postu. Trwa on 30 dni, ale każdego roku czas ten wypada inaczej. W ostatnich latach i w roku:

  • 18 czerwca – 16 lipca 2015
  • 6 czerwca – 5 lipca 2016
  • 27 maja – 25 czerwca 2017
  • 15 maja – 14 czerwca 2018
  • 5 maja – 4 czerwca 2019

W tym czasie każdy muzułmanin, który ma ukończone 10 lat, nie może od świtu do zmierzchu jeść, pić, palić, używać kosmetyków, uprawiać seksu. Lista „oficjalnych” ograniczeń jest o wiele większa. Np. nasz przewodnik po Kairze twierdził, że panowie nie powinni w tym czasie np. adorować turystek, przyglądać się im, czy flirtować.

Ramadan w Tunezji

Miałem okazję dwukrotnie spędzać wakacje podczas ramadanu. Pierwszy raz w Tunezji. Tutaj o ramadanie dowiedziałem się… opuszczając hotel, powiedziała nam o nim rezydentka. Trudno było na jakiejkolwiek podstawie stwierdzić, że dla miejscowych to jakiś inny dzień, ale że pracują bez zaangażowania. O ramadanie wspominał również przewodnik po Tunisie. I tutaj usłyszeliśmy coś oczywistego. Z wiarą w Tunezji jest dokładnie identycznie jak i u nas. 90 proc. deklaruje, ale już faktycznie praktykuje 20 proc.  I na podstawie tego co widzieliśmy, chyba rzeczywiście tak to wygląda.

Ramadan w Egipcie

Moje doświadczenia z Egiptu są po tym względem zupełnie inne. Do hotelu dotarliśmy 2 dni przed ramadanem. W zasadzie od każdego miejscowego słychać było tylko ten temat. Słyszeliśmy narzekanie pracowników na to, jak trudny będzie to dla nich okres. Ale czy jest się czemu dziwić? Praca przy takim upale bez wody, bez jakiegokolwiek posiłku? Strasznie trudne zadanie. W pobliżu naszego hotelu trwała budowa. Temperatura na poziomie 40 stopni. Wyobrażacie sobie coś takiego bez wody? Oczywiście po pracownikach hotelu widać było, że wcale nie wszyscy się tego trzymają, ale zdecydowana większość rzeczywiście tak. Ramadan ogólnie nie miał żadnego wpływu na pracę kelnerów, kucharzy i innych pracowników hotelu. Jak było przed ramadanem, tak było i w jego czasie. Oczywiście wiele zależy po prostu od tego, na jaki hotel traficie.

Oferty wakacji w ramadanie

Cześć hoteli można w okresie ramadanu trafić za atrakcyjniejsze stawki, gdyż w tym okresie miejscowi nie wypoczywają w hotelach. Z tego względem obłożenie może być większe.

Czy jechać na wakacje w ramadanie?

Absolutnie nie traktujcie ramadanu jako czegoś, co miałoby mieć istotny wpływ na wasze wakacje. Owszem – w większych miejscowościach dużo więcej się wtedy dzieje, w hotelu prawdopodobnie nie zauważycie żadnych różnic. Z drugiej strony jak pokazują cytowane wypowiedzi, odczucia turystów są bardzo różne.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments