Wakacje w czasie ramadanu. Kiedy jest ramadan?

8 stycznia 2024
Click to rate this post!
[Total: 646 Average: 4.4]

Coraz częściej spotykam się wśród turystów z wątpliwościami, czy dobrym pomysłem jest wyjazd do danego kraju w czasie ramadanu. Czy prawdą są ciekawostki, które można wyczytać w sieci? Czy w tym czasie pracownicy hotelu są bardziej leniwi? Czego można się spodziewać?

Czym jest ramadan? Kiedy przypada ramadan?

Ramadan stanowi dla muzułmanów święty okres. To coś na zasadzie naszego postu. Trwa 30 dni, ale każdego roku czas ten wypada inaczej.

2023 23 marca 2023 20 kwietnia 2023
2024 11 marca 2024 9 kwietnia 2024
2025 1 marca 2025 30 marca 2025
2026 18 lutego 2026 19 marca 2026
2027 8 lutego 2027 9 marca 2027
2028 28 stycznia 2028 26 lutego 2028
2029 16 stycznia 2029 14 lutego 2029

W tym czasie każdy muzułmanin, który ma ukończone 10 lat, nie może od świtu do zmierzchu jeść, pić, palić, używać kosmetyków, uprawiać seksu. Lista „oficjalnych” ograniczeń jest o wiele większa. Nasz przewodnik po Kairze twierdził, że panowie nie powinni w tym czasie np. adorować turystek, przyglądać się im, czy flirtować.

Ramadan w Tunezji

Miałem okazję dwukrotnie spędzać wakacje podczas ramadanu. Pierwszy raz w Tunezji. Tutaj o ramadanie dowiedziałem się… opuszczając hotel, powiedziała nam o nim rezydentka. Trudno było na jakiejkolwiek podstawie stwierdzić, że dla miejscowych to jakiś inny dzień albo że pracują bez zaangażowania. O ramadanie wspominał również przewodnik po Tunisie. I tutaj usłyszeliśmy coś oczywistego. Z wiarą w Tunezji jest dokładnie jak i w Polsce. 90 proc. deklaruje, ale już praktykuje 20 proc.  I na podstawie tego co widzieliśmy, chyba rzeczywiście tak to wygląda.

Ramadan w Egipcie

Moje doświadczenia z Egiptu są po tym względem zupełnie inne. Do hotelu dotarliśmy 2 dni przed ramadanem. W zasadzie od każdego miejscowego słychać było tylko ten temat. Słyszeliśmy narzekanie pracowników na to, jak trudny będzie to dla nich okres. Ale czy jest się czemu dziwić? Praca przy takim upale bez wody, bez jakiegokolwiek posiłku? Strasznie trudne zadanie. W pobliżu naszego hotelu trwała budowa. Temperatura w Egipcie na poziomie 40 stopni. Wyobrażacie sobie coś takiego bez wody? Oczywiście po pracownikach hotelu widać było, że wcale nie wszyscy się tego trzymają, ale zdecydowana większość rzeczywiście trzymała się zasad. Ramadan ogólnie nie miał żadnego wpływu na pracę kelnerów, kucharzy i innych pracowników hotelu. Jak było przed ramadanem, tak było i w jego czasie. Oczywiście wiele zależy po prostu od tego, na jaki hotel traficie.

Oferty wakacji w ramadanie

Cześć hoteli można w okresie ramadanu trafić za atrakcyjniejsze stawki, gdyż w tym okresie miejscowi nie wypoczywają w hotelach. Z tego względem obłożenie może być większe.

Sprawdź: hotele z aquaparkiem w Egipcie

Czy jechać na wakacje w ramadanie?

Absolutnie nie traktujcie ramadanu jako czegoś, co miałoby mieć istotny wpływ na wasze wakacje. Owszem – w większych miejscowościach dużo więcej się wtedy dzieje, w hotelu prawdopodobnie nie zauważycie żadnych różnic. Z drugiej strony jak pokazują cytowane wypowiedzi, odczucia turystów są bardzo różne.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hania
Hania
6 miesięcy temu

Latałam enterem do Egiptu ale akurat mnie ramadan zawsze omijał. Może to i lepiej 😉