Wakacje w Chorwacji własnym samochodem – jak się przygotować?

13 czerwca 2021
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Chorwacja to piękny, ciepły i bardzo przyjazny kraj. Wakacje w nim od lat cieszą się dużym powodzeniem, jednak wyraźnie widać pewną zmianę – coraz częściej podróżni decydują się na wyjazd własnym autem, zamiast lotu samolotem. Zobacz, dlaczego to rozwiązanie jest lepsze.

Dlaczego warto pojechać do Chorwacji samochodem?

Polacy pokochali latanie samolotami, ceniąc sobie stosunkowo niskie ceny (boom ofert tanich lotów wakacyjnych niewątpliwie przyciągnął sceptyków latania) i krótki czas podróży. Z Warszawy do jednego z miast w Chorwacji leci się około dwóch godzin. To naprawdę niewiele i nawet jeśli wliczymy czas transferu na i z lotniska, nadal samolot wydaje się wygrywać. Dlaczego więc własny samochód jest coraz popularniejszym środkiem transportu?

Niewątpliwie przyczyniła się do tego pandemia, która zmusiła do zachowania ostrożności i dystansu społecznego. We własnym samochodzie możemy czuć się swobodnie i bezpiecznie.

Są też inne atuty podróży autem:

– W czasie podróży można robić przystanki na odpoczynek. To niekwestionowana zaleta dla małych dzieci i osób starszych.

– Miejsce docelowe może znajdować się w dowolnym zakątku Chorwacji. Tym samym urlop nie musi się ograniczać do przebywania w określonej, na ogół niedużej odległości od lotniska.

– Swoboda przemieszczania się – kto chce, może spędzić tydzień lub więcej zwiedzaniu okolicznych miast i wiosek, podziwianiu zabytków, delektowaniu się smakami regionalnych restauracji. Mając do dyspozycji własne auto, możemy odjechać sto i więcej kilometrów od naszej bazy wypadowej. To prawdziwa gratka dla fanów eksplorowania Chorwacji.

– Brak ograniczeń w bagażu – nie ma nadbagażu, nie ma horrendalnie wysokich opłat za przekroczony limit kilogramów. Można zabrać tyle, ile zmieści się w samochodzie. Tę wygodę na pewno docenią rodzice małych dzieci.

Jak się przygotować do podróży autem do Chorwacji?

Przede wszystkim auto musi być w pełni sprawne. Dobrze jest oddać je do serwisu na przegląd i usunięcie ewentualnych usterek. Równie oczywiste jest dokładne wysprzątanie go i usunięcie wszystkich niepotrzebnych rzeczy z bagażnika.

Warto dokładnie zaplanować trasę, sprawdzić, gdzie będzie można zjeść w drodze, gdzie są stacje benzynowe i jak wygląda podróż przez kilka krajów Europy.

Dobrze jest też od razu zaplanować cel podróży i zarezerwować noclegi w Chorwacji. W tym kraju jest wiele pięknych, niedużych miejscowości, do których można się dostać tylko autem, a i to pod warunkiem, że nie boimy się jeździć po mniej uczęszczanych drogach. Nagrodą będzie kameralny wypoczynek, a przy odrobinie szczęścia nieduża, ale własna plaża.

Co prawda każdy lub prawie każdy ma w samochodzie nawigację, ale na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w aktualną mapę w wersji papierowej. Technika bywa zawodna, a nie ma nic gorszego niż błądzenie w obcym kraju.

Gdzie zamieszkać w czasie urlopu w Chorwacji?

Dobra lokalizacja i otoczenie to podstawa udanych wakacji. Hotel? Pensjonat? Dobre, ale nie najlepsze. Mieszkając w hotelach i pensjonatach, trzeba się liczyć z przestrzeganiem wielu zasad, brakiem dostępu do kuchni, koniecznością korzystania ze wspólnej infrastruktury itp.

Nic więc dziwnego, że to domy wakacyjne i apartamenty cieszą się coraz większym powodzeniem. Zarówno jedne i drugie gwarantują maksimum swobody i wygody. Można się w nich czuć dokładnie tak samo, jak w domu – na miejscu jest w pełni wyposażona kuchnia, komfortowa łazienka, część rekreacyjna z salonem i część sypialniana. Powrót z plaży lub zwiedzania w środku nocy dla nikogo nie będzie problemem. Dzieci mogą swobodnie biegać i bawić się do woli.

Nie brak też własnego miejsca parkingowego, co niewątpliwie ma znaczenie przy podróżowaniu prywatnym autem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments