Ustka czy Łeba? Pomysł na wakacje

21 czerwca 2022
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Dlaczego warto wypoczywać nad polskim morzem? W dobie pandemii powrót zniesionych niedawno obostrzeń nawet w wakacje wydaje się prawdopodobny. Wyjazd za granicę może zatem tuż przed planowanym urlopem stanąć pod znakiem zapytania. Własne auto, pociąg, autokar prywatnych przewoźników lub autobus PKS to w tym sezonie znacznie pewniejszy środek transportu niż samolot, bo wiele linii lotniczych ze względu na zwolnienia pracowników w trakcie pandemii odwołuje zaplanowane loty. Gdzie w takim razie warto wypoczywać nad Bałtykiem – w Ustce czy Łebie?

Ustka – polska stolica bursztynu

Ustka zlokalizowana jest w województwie pomorskim, niespełna 20 km na północ od Słupska. Łatwo dojechać do niej drogą wojewódzką 203 lub drogą krajową 21. Wybierając się na wakacje w ten zakątek polskiego wybrzeża, możesz także przyjechać do Ustki pociągiem, autobusem PKS albo korzystając z oferty prywatnych przewoźników.

Bursztyn uznawany jest za złoto Bałtyku, a jego poszukiwanie – za jedną z najważniejszych atrakcji Ustki. Nic dziwnego, skoro niemalże po każdym sztormie na plaży pojawiają się osoby, które uważnie obserwują i przekopują plażę, na którą morze wyrzuciło drogocenny jantar. W Ustce organizowane są także Mistrzostwa Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu, którym towarzyszą m.in. pokazy dawnych metod obróbki bursztynu. Zresztą w czerwcu 2020 roku w Ustce otwarto Muzeum Bursztynu. Ekspozycja podzielona jest na 9 sal tematycznych, w tym na salę kinową i salę warsztatową. Największy bursztyn w kolekcji waży 1776 gramów.

Na Ustkę wielu z nas patrzy jak na typowe nadmorskie letnisko, a to duży błąd! Wyjątkowe wakacje w tej części Pomorza spędzi tutaj każdy pasjonat historii wojskowości i militariów. Wszystko za sprawą poniemieckich bunkrów Blüchera i tzw. Trzeciego Mola. Jeśli znajdziesz nocleg w Ustce w części uzdrowiskowej, do bunkrów i mola dotrzesz, korzystając z nowoczesnej ruchomej kładki nad kanałem portowym. Bunkry Blüchera to system podziemnych przejść i sal z ciekawymi ekspozycjami, które wybudowano – podobnie jak tutejsze działobitnie – w latach 30. XX wieku. Z kolei Trzecie Molo to niedokończony falochron, który miał być chlubą III Rzeszy. Obiekt, który stawiano w latach 1938-1939, miał sprawić, że Ustka byłaby dla Niemiec tym, czym Gdynia w międzywojniu stała się dla Polski. Plany przerwał wybuch wojny, a dzisiaj pozostałości Trzeciego Mola można oglądać tylko z plaży. Wstęp na nie ze względu na stan konstrukcji jest zabroniony.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ustce? Dobrze spojrzeć na nadmorski kurort jak na miejsce do miłych spacerów w przepięknym otoczeniu. Falochron tuż przy wejściu do portu wykorzystywany jest przez turystów jako molo. Na falochronie ustawiono pomnik syrenki z kamerą, która w Internecie pokazuje obraz na żywo. Jeśli zadzwonisz do najbliższych i podasz adres strony, zobaczą Cię na tle usteckiego wybrzeża. Tuż przy porcie znajdują się jedne z najstarszych budynków w mieście. To m.in. chaty rybackie, w których dziś działają uznane restauracje, a także niespełna 20-metrowa latarnia morska z XIX wieku.

Jeżeli wybierzesz wygodny i pewny nocleg w Ustce na e-wczasy.pl, możesz codziennie spacerować najdłuższą promenadą nadmorską w Polsce. Nie brakuje też atrakcji dla rodzin – place zabaw i siłownie zewnętrzne znajdziesz m.in. w Parku Zdrojowym, a dwa kąpieliska – po dwóch stronach kanału portowego.

Łeba – pomysł na wypoczynek na łonie natury

W przeciwieństwie do Ustki Łeba nie wyróżnia się potężnymi obiektami militarnymi, nie ma też latarni morskiej. Jeśli jednak uwielbiasz wspinać się po schodach na szczyty polskich bliz, wystarczy, że pojedziesz 10 km na wschód od Łeby, a zobaczysz charakterystyczną trójkolorową latarnię morską Stilo, którą wybudowano na początku XX wieku. W samej Łebie możesz podziwiać wyrzutnię rakiet z 1940 roku.

Bez wątpienia największą atrakcją Łeby i ważnym powodem, dla którego warto spędzić wakacje w Łebie, jest sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego. W odległości zaledwie 5 km na zachód od letniska znajdują się granice obszaru, który w 1977 roku wpisano do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Słowiński Par Narodowy to największy w Europie obszar ruchomych piasków, którego łączna powierzchnia wynosi 500 ha. Wydmy wciąż przemieszczają się nawet do 10 m rocznie na wschód. Atrakcją SPN poza wydmami są też torfowiska, bujne lasy oraz dwa jeziora przybrzeżne – Gardno i Łebsko.

Podróż rozpocznij rezerwując pewne noclegi w Łebie.

Co jeszcze warto zobaczyć, wybierając noclegi w Łebie? Jeśli Ty albo Twoje dzieci są fanami dinozaurów, koniecznie zajrzyjcie do Parku Dinozaurów, w którym na 20 ha rozlokowano gigantyczne podobizny prehistorycznych stworzeń w skali 1:1. Warto popatrzeć także na jachty w porcie jachtowym i obejrzeć eksponaty w Muzeum Motyli. Miłośnicy mocniejszych wrażeń miło spędzą czas w Power Parku Łeba, m.in. jeżdżąc gokartami i wspinając się w parku linowym.

Do Łeby równie łatwo dojechać jak do Ustki. Oba miasta dzieli około 70 km, dlatego można zarezerwować na e-wczasy.pl pewny nocleg w jednym z nich, a wybrać się na krótką wycieczkę z Ustki do Łeby lub odwrotnie. Miłośnicy aktywności pokonują tę malowniczą trasę na rowerach. W Łebie zarówno dworzec kolejowy, jak i autobusowy jest położony przy Placu Dworcowym. Wielu zmotoryzowanych turystów wybiera z kolei podróż do Łeby autostradą A1, a potem z Trójmiasta przez niespełna 1,5 godziny jedzie drogami wojewódzkimi i krajowymi do celu podróży.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments