Odpowiedź jest prosta – paszport. Dodatkowo trzeba pamiętać, że dokument paszportowy musi być ważny co najmniej sześć miesięcy od planowanej daty wjazdu do Ugandy.
Wiza turystyczna
Kolejnym, ważnym dokumentem podróży jest wiza wjazdowa, którą można uzyskać przez Internet. Poniżej link to strony.
https://visas.immigration.go.ug/
Informacje ogólne o kraju
Oficjalna nazwa: Republika Ugandy.
Kontynent: Afryka.
Stolica: Kampala – największe miasto w kraju.
Powierzchnia: 241 037 kilometrów kwadratowych.
Język urzędowy: angielski.
Inne języki: suahili.
Waluta: szyling ugandyjski (UGX), który dzieli się na 100 centów. W obiegu występują monety o nominałach: 100 szylingów, 200 szylingów i 500 szylingów oraz banknoty o nominałach: 1 000 szylingów, 2 000 szylingów, 10 000 szylingów, 20 000 szylingów i 50 000 szylingów.
Międzynarodowy numer kierunkowy: +256.
Klimat: podrównikowy, wilgotny.
Duże miasta: Kira – drugie co do wielkości miasto w kraju, Gulu, Lira – trzecie pod względem wielkości miasto kraju, Mbale, Nansana, Jinja – piąte co do wielkości miasto w kraju, Entebbe.
Największe atrakcje turystyczne: Wodospad Murchisona – jeden z najpotężniejszych wodospadów na świecie, Nieprzenikniony Las Bwindi, jezioro Bunyonyi (Lake Bunyonyi), Park Narodowy Królowej Elżbiety (Park Narodowy Queen Elizabeth), Kampala – nazywana „Perłą Afryki”, Jinja.
Najciekawsze pamiątki: wyroby garncarskie, odzież, kawa, herbata, przyprawy (sprzedawane na wagę), figurki wykonane z bananowca (m.in. lalki i kukiełki), instrumenty muzyczne.
Kiedy najlepiej jechać? W okresie od grudnia do lutego lub od czerwca do lipca.
Co zabrać w podróż? Lekkie ubrania, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem ochronnym, nakrycie głowy, środki przeciw owadom, moskitierę.
Uganda – praktyczne informacje dla turystów z Polski
– Wjazd do Ugandy jest możliwy na podstawie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. W trosce o bezpieczeństwo własne i najbliższych, zaleca się również przeprowadzenie szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby oraz meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych.
– Miłym zwyczajem w krajach afrykańskich jest dawanie napiwków za wykonaną usługę. Drobne gratyfikacje wręcza się zazwyczaj kierowcom, kelnerom oraz pracownikom hoteli.
– Osoby, które planują dłuższy pobyt w Ugandzie, powinny zdecydować się na wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Uwaga! Dzień pobytu w szpitalu w tej części Afryki to wydatek rzędu 70.00 – 100.00 dolarów amerykańskich (USD).
– W kraju obowiązuje całkowity zakaz fotografowania obiektów wojskowych oraz policyjnych. Zakaz ten dotyczy również fotografowania personelu.
I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia – z Internetu można korzystać we wszystkich większych miastach Ugandy.