Ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ? Czego będziesz potrzebował podczas zagranicznej podróży?

24 września 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wyjeżdżając na urlop za granicę, na pewno stałeś przed dylematem, jak się na taką podróż ubezpieczyć. Czy wyrobienie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wystarczy, a zakup osobnej polisy turystycznej to przesada? Sprawdź, czym różnią się od siebie te opcje.

Wreszcie wymarzony i długo oczekiwany zagraniczny urlop! Oczywiście masz już wszystko dokładnie zaplanowane – rezerwacje dawno opłacone, bilety kupione, zostaje tylko ruszyć w drogę. Ale czy na pewno? Mamy nadzieję, że nie zapomniałeś o ubezpieczeniu, które możesz łatwo kupić online (https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/) lub… zadbać o nie, udając się do oddziału NFZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – o co chodzi i skąd ją wziąć?

Skąd w ogóle pomysł z NFZ-em? Chodzi oczywiście o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ), czyli dokument potwierdzający Twoje prawo do skorzystania z opieki publicznej służby zdrowia w krajach należących do UE lub EFTA. Inaczej mówiąc, EKUZ jest swoistym dowodem na ubezpieczenie, którego potrzebujesz poza Polską, by móc skorzystać z usług ochrony zdrowia w państwie, w którym się znajdujesz.

Jak taką kartę dostać? Sprawa jest całkiem prosta. Wystarczy udać się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i złożyć tam odpowiedni wniosek. Rodzice mogą to zrobić w imieniu nieletniego dziecka, z kolei osoby po 18. roku życia, które kontynuują naukę, powinny do wniosku dołączyć dowód posiadania statusu ucznia lub studenta.

EKUZ jest wydawana od ręki, a za jej wyrobienie nie trzeba płacić – musisz się jedynie liczyć z tym, że przyjdzie Ci odstać swoje w kolejce. A te zwłaszcza w okresie letnim bywają bardzo długie. Jeśli koniecznie chcesz ich uniknąć, wniosek możesz złożyć listownie lub elektronicznie, ale weź pod uwagę, że wtedy poczekasz na kartę trochę dłużej. Nie jest to więc dobry pomysł, jeśli termin wyjazdu się zbliża.

Co daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ uprawnia do skorzystania z usług publicznej służby zdrowia w obcym kraju. Brzmi dobrze, ale co to właściwie oznacza? Przede wszystkim musisz pamiętać, że EKUZ nie musi dać Ci tych samych praw, którymi cieszysz się, korzystając z krajowej ochrony zdrowia.

Karta gwarantuje jedynie, że będąc za granicą, nikt nie odmówi Ci pomocy, z której w ramach publicznej opieki zdrowotnej mogą skorzystać również obywatele danego kraju. A że oferowane w ten sposób świadczenia mogą się od siebie różnić w poszczególnych państwach, nie możesz być do końca pewien, na co dokładnie będziesz mógł liczyć.

Może zatem dojść do sytuacji, w której lek refundowany w Polsce, za granicą okaże się w pełni płatny – polegając na EKUZ, nic w tej sytuacji nie wskórasz i będziesz musiał zapłacić całą kwotę. Do tego oczywiście możesz od razu zapomnieć o zwrocie kosztów leczenia prywatnego, bo EKUZ nie obejmuje żadnych świadczonych w ten sposób usług czy zabiegów.

Jak ma się EKUZ do ubezpieczenia turystycznego?

Jak możesz przeczytać w artykule “EKUZ a ubezpieczenie turystyczne”, choć te dwa rodzaje ochrony w trakcie podróży mają pewne cechy wspólne, w gruncie rzeczy więcej je dzieli, niż łączy. Błędem byłoby zatem myślenie, że wyrobienie bezpłatnej karty jest zamiennikiem kupna polisy.

Podstawową różnicą między EKUZ a ubezpieczeniem podróżnym jest zakres gwarantowanej przez nie ochrony. Podczas gdy wydawana przez NFZ karta ogranicza się wyłącznie do usług w ramach publicznej służby zdrowia, polisa turystyczna może obejmować także m.in. koszty leczenia prywatnego, akcji ratowniczych, transportu medycznego, itp. Mając tylko EKUZ, wszelkie nierefundowane wydatki musiałbyś ponieść sam.

Czym jeszcze różnią się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i ubezpieczenie podróżne?

    • Zasięg terytorialny – EKUZ działa tylko na terenie określonych państw, ubezpieczenie możesz wykupić do dowolnego kraju na świecie.

 

  • Ograniczenia ochrony – EKUZ nie zawiera limitów kwotowych w obrębie refundowanego leczenia, ubezpieczenie gwarantuje pomoc do określonej sumy ubezpieczenia.
  • Rozszerzenia ochrony – EKUZ obejmuje tylko usługi świadczone w ramach publicznej służby zdrowia, do polisy można dokupić dodatki w postaci np. pomocy assistance czy OC w życiu prywatnym.
  • Koszt – EKUZ wydawana jest bezpłatnie, za ubezpieczenie trzeba zapłacić.

EKUZ, ubezpieczenie, a może jedno i drugie?

Nie ma wątpliwości, że różnice między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym są bardzo znaczące. Myśląc o kompleksowej ochronie podczas zagranicznego wyjazdu, nie powinieneś zatem ograniczać się do wyrobienia bezpłatnej karty – ta może służyć jako podstawa, jednak rozsądnie będzie kupić dodatkową polisę podróżną.

Pamiętaj, że cena ubezpieczenia jest stosunkowo niewielka, a zestawiając ją z kosztami, jakie musiałbyś ponieść w razie wypadku, mówimy wręcz o symbolicznej kwocie. Bo czym jest kilkanaście złotych składki w porównaniu z tysiącami euro wydanymi na leczenie lub akcję ratowniczą za granicą?

Rozsądny turysta zadba zatem o to, by przed wyjazdem z kraju posiadać zarówno EKUZ, jak i ubezpieczenie turystyczne. Uzupełniając się wzajemnie, te dwa rozwiązania zapewnią bezpieczeństwo i komfort każdej podróży.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments