Twoje dziecko jest uzdolnione muzycznie? Zapisz je na obóz gitarowy!

25 lutego 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jimmy Page, Mark Knopfler, Eric Clapton czy Joe Satriani – to jedni z najwybitniejszych wirtuozów gitary, których nazwiska zna większość mieszkańców naszej planety. Nie twierdzimy oczywiście, że Twoje dziecko osiągnie podobny status, ale z drugiej strony – kto wie? Jeśli masz w domu utalentowanego muzyka i właśnie zastanawiasz się, jak zorganizować mu wakacje, rozważ posłanie pociechy na obóz gitarowy. To fantastyczna przygoda i połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Dla kogo?

Obóz gitarowy to świetna propozycja dla umuzykalnionego, młodego człowieka. Oczywiście najbardziej zainteresowani taką formą wypoczynku są nastolatkowie, w których powoli rodzą się marzenia o byciu gwiazdą sceny.

Nie jest również tajemnicą, że na udział w takich obozach decydują się ludzie o romantycznych i artystycznych duszach, a także nastolatkowie chcący zwiększyć swoje szanse u koleżanek (która dziewczyna nie straci głowy dla przystojnego gitarzysty?).

Obóz gitarowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy Twoje dziecko zdradza już jakieś talenty muzyczne, ale wciąż nie wie, czy chce podążać tą drogą. Oczywiste jest zatem, że nie będziesz od razu inwestować w prywatne lekcje, które są kosztowne i niekoniecznie przypadną dziecku do gustu.

Posyłając pociechę na obóz masz pewność, że jest pod dobrą opieką, spędza wolny czas w sposób kreatywny, odpoczywa, ale niejako przy okazji zaznajamia się z instrumentem i szlifuje swoje umiejętności gry na gitarze. Nawet jeśli po powrocie do domu dziecko stwierdzi, że szarpanie strun nie jest dla niego, to i tak solidnie wypocznie. Nie ma więc ryzyka wyrzucenia pieniędzy w błoto.

Na jaki obóz gitarowy się zdecydować?

Tutaj wszystko zależy od tego, jaki jest faktyczny cel posłania dziecka na taki obóz. Gdy liczy się przede wszystkim nauka i doskonalenie umiejętności, lokalizacja obozu będzie mieć drugorzędne znaczenie – większość czasu dziecko i tak spędzi na lekcjach. Jeśli jednak gra na gitarze ma być tylko dodatkiem, a najważniejszy jest wypoczynek i dobra zabawa, zdecydowanie zalecamy zwrócenie uwagi na atrakcyjność danego miejsca.

Podstawowym kryterium wyboru obozu gitarowego jest program imprezy. Organizator powinien go szczegółowo opisać, aby rodzice mogli bez trudu ocenić, czy jest on adekwatny do oczekiwań ich dziecka.

Bardzo ważne jest też to, czy program obozu gitarowego został dopasowany do umiejętności uczestników. Nie może być przecież tak, że w jednej grupie znajdą się zarówno osoby zupełnie początkujące, jak i potrafiące zagrać z nut cały kilkuminutowy utwór. Ani jedni, ani drudzy na takiej „nauce” nie skorzystają. Grupy powinni więc być podzielone na początkujących i zaawansowanych.

Na pewno warto dopytać organizatora, kto właściwie będzie prowadzić zajęcia dla młodych muzyków. Czy jest to osoba z odpowiednim doświadczeniem i choćby podstawowym przygotowaniem pedagogicznym? Jeśli nie, to może się okazać, że tak naprawdę uczestnicy obozu będą bez przerwy ćwiczyć podstawowe chwyty i odgrywać muzyczne standardy, co jest dobre na początku, ale z pewnością nie wystarczy ambitnym gitarzystom.

Jak wybrać organizatora obozu gitarowego?

Tutaj sprawa jest dość prosta, choć wymaga od rodziców odrobiny zaangażowania. Podstawowym błędem popełnianym przy wyborze jakichkolwiek obozów czy kolonii dla dziecka, jest kierowanie się wyłącznie kryterium ceny.

Najtańsze oferty to zawsze spore ryzyko. Można trafić na nierzetelnego organizatora, który np. nie zgłosił imprezy we właściwym Kuratorium Oświaty (sprawdzisz to w bazie Ministerstwa Edukacji Narodowej) lub nie wykupił stosownej polisy ubezpieczeniowej.

Przed zdecydowaniem się na konkretny obóz radzimy dokładnie prześwietlić organizatora, a przede wszystkim poszukać opinii na jego temat. Pomocny będzie tutaj Internet, w którym rodzice chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z różnymi organizatorami imprez młodzieżowych.

Na polskim rynku organizatorów turystyki dla dzieci i młodzieży szczególnie dobrą opinią cieszy się firma Kogis, która ma w swojej ofercie mnóstwo obozów tematycznych, w tym obóz gitarowy. Kogis kładzie mocny akcent na bezpieczeństwo i komfort uczestników swoich imprez, co znajduje odzwierciedlenie w ogromnym zainteresowaniu ofertą tego organizatora.

Nie samymi chwytami obozowicz żyje

Młody człowiek powinien wrócić z obozu gitarowego nie tylko z umiejętnością gry na tym instrumencie, ale także bagażem świetnych wrażeń. W końcu wakacje są od tego, aby odpocząć po 10 miesiącach nauki w szkole. Dlatego analizując program obozu warto zwrócić uwagę na zestaw atrakcji gwarantowanych przez organizatora.

Przyglądając się ofercie wspomnianej firmy Kogis znajdziemy tam bardzo długą listę zajęć dodatkowych. Wśród nich: integracja obozowiczów, wycieczka do Pomerania Fun Park, wycieczka do Kołobrzegu, wycieczka do Czaplinka, plażowanie, sporty wodne, letnie kino, karaoke, wakacyjne disco. Jest tego mnóstwo, co daje pewność, że nawet najwybredniejsi obozowicze nie będą narzekać na nudę. 

undefined

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments