Turystyka luksusowa i rosnące zapotrzebowanie na podróże w luksusie

14 listopada 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Definicja luksusu w turystyce zmieniła swe znaczenie na przestrzeni lat. Jeszcze trzy dekady temu luksusem określało się często sam wyjazd za granicę, obecnie mamy do czynienia z pojęciem tzw. turystyki luksusowej. Co dokładnie oznacza ten termin? Czego można się spodziewać po prawdziwie luksusowych wakacjach? I ile one kosztują? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

  1. Czym jest turystyka luksusowa?
  2. Najwyższy wymiar komfortu
  3. Oferta dopasowana do klienta
  4. Cena wyjazdu luksusowego

Czym jest turystyka luksusowa?

Nie ma konkretnej definicji terminu turystyki luksusowej. Można jednak stwierdzić, że ogólnie mianem tym określa się podróże organizowane przez wyspecjalizowane biura, takie jak carter.eu, dostosowywane indywidualnie do klienta i jego potrzeb. Aktualnie branża turystyki luksusowej w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, a ponadto wciąż ma bardzo duży potencjał.

Najwyższy wymiar komfortu

Standardowe wycieczki organizowane przez biura podróży opierają się na dwóch głównych modelach: wypoczynku objazdowym oraz pobytowym. Pierwszy rodzaj polega na podróżowaniu autokarem z grupą i zwiedzaniu zabytków pod opieką przewodnika. Drugi natomiast jest klasycznym wypoczywaniem na plaży i ewentualnym (już we własnym zakresie turysty) organizowaniu sobie dodatkowych atrakcji i wycieczek. Z kolei wybór usług w biurze oferującym turystykę luksusową, wiąże się z indywidualnym wyborem elementów wypoczynku. Oferty tego rodzaju są zazwyczaj bardzo elastyczne i dopasowywane do konkretnych wymagań, potrzeb oraz oczekiwań klienta. Podróże te charakteryzują się najwyższym wymiarem komfortu zarówno w zakresie bazy noclegowej, jak też dodatkowych części składowych wycieczki, np. transportu na miejscu, wyżywienia, dodatkowych wycieczek itp.

Oferta dopasowana do klienta

Jak już stwierdzono wyżej, oferta jest zawsze dopasowywana indywidualnie do klienta. Osobom wybierającym takie podróże zależy nie tylko na wysokim komforcie, ale też dostosowaniu wyjazdu do terminu urlopu, konkretnych zainteresowań oraz potrzeb. Klienci często mają wymagania, które daleko wykraczają poza standardowe oferty oraz możliwości nawet największych i najpopularniejszych „zwykłych” biur podróży.

Dla klientów wyjeżdżających na urlop w ramach turystyki luksusowej, przewidziane są miejsca noclegowe w wysokiej klasy hotelach (zazwyczaj klient sam wyznacza dany hotel). Ewentualne wycieczki dodatkowe zawsze odbywają się w towarzystwie przewodnika prywatnego. Nierzadko przeloty odbywają się prywatnym samolotem, a na miejscu do dyspozycji turystów czekają już dobrej klasy samochody, a nawet odźwierni.

Klient wyznacza konkretne wytyczne i wymagania co do pobytu, natomiast kompleksową organizacją wypoczynku zajmuje się biuro. „Obowiązkiem” klienta jest jedynie stawienie się o odpowiedniej godzinie i w konkretnym terminie w umówionym miejscu celem przelotu do konkretnego kraju, na wyspę czy też w inne miejsce.

Ceny płacone przez tzw. klientów luksusowych znakomicie odzwierciedlają jakość oferowanych usług. Wszystko jest na najwyższym poziomie i „dopięte na ostatni guzik”. Biuro podróży dokonuje wszelkich opłat jeszcze przed wyjazdem klienta, nie ma więc możliwości, że po przybyciu na miejsce, na klienta będzie czekał nieopłacony hotel czy też brak posiłków.

Cena wyjazdu luksusowego

Ile kosztuje wyjazd w ramach turystyki luksusowej? Trudno określić jego cenę. Jako że nie ma dwóch takich samych wycieczek luksusowych, tak więc cena takiej podróży nie jest z góry ustalona. Zawsze zależy ona od indywidualnych wymagań klienta. W przypadku wyjazdów luksusowych raczej nie można jednak liczyć na ceny promocyjne czy też oferty last minute. Jak informują osoby pracujące w biurach podróży luksusowych, w przypadku odwiedzających ich klientów cena nie gra właściwie roli. Jest ona sprawą drugorzędną, bowiem najistotniejszy jest komfort i spełnienie określonych wymagań stawianych przez klienta. Według statystyk, średni koszt wyjazdu w ramach turystyki ekskluzywnej wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, choć zdarzają się również wyjazdy znacznie droższe, wynoszące nawet ok. 200 tysięcy złotych.

Decydując się na wycieczkę z ekskluzywnym biurem podróży, należy liczyć się także z niemożnością łatwego określenia czasu potrzebnego na szczegółowe przygotowanie oferty. Jako że wszystkie elementy takich wyjazdów są ustalane indywidualnie, trzeba mieć na uwadze, że czas potrzebny na przygotowanie propozycji może nie być krótki. Dzieje się tak w przypadku wielu dodatkowych, niestandardowych atrakcji. Zazwyczaj jednak przygotowanie propozycji dla klienta trwa maksymalnie kilka dni roboczych.

Podsumowując, turystyka luksusowa ma się w Polsce (i na świecie) świetnie. Regularnie powstają nowe biura podróży oferujące klientom ponadstandardowe usługi na indywidualne życzenie. Wiąże się to nie tylko z bogaceniem się społeczeństwa (według statystyk w Polsce systematycznie rośnie grono milionerów i osób naprawdę majętnych), ale też potrzebą pewności, że wymarzony urlop przebiegnie dokładnie tak, jak klient sobie zaplanował.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments