Tureckie alkohole

13 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 36 Average: 4.1]

Czy w Turcji można pić alkohol? Oczywiście. Warto jednak wiedzieć, że napoje alkoholowe są tam jedynie dodatkiem do spotkań towarzyskich – na tureckich ulicach raczej nie spotkamy osób będących pod znacznym wpływem alkoholu.

Jakie alkohole spożywa się w Turcji? Gdzie można kupić lokalne specjały? Na te, a także inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Wysokie ceny alkoholi

Tureckie alkohole należą do stosunkowo drogich – wszystko z powodu wysokiego podatku. Ciekawostką może być fakt, że dużym zainteresowaniem wśród Turków (szczególnie wśród tych wracających do kraju) cieszą się sklepy wolnocłowe na lotniskach międzynarodowych – tam ceny są dużo bardziej korzystne.

Gdzie można kupić alkohol?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie w każdym małym sklepie czy restauracji zaopatrzymy się w alkohol. Licencję na alkohol mają tylko niektóre (zazwyczaj większe) lokale.

Jakie alkohole pija się w Turcji?

1). Raki.

Najbardziej znanym tureckim alkoholem jest wódka (raki) o aromacie anyżowym, destylowana zazwyczaj ze świeżych winogron. Warto wiedzieć, że anyżówka jest uznawana za napój narodowy Turcji.

Sposób podania raki

Raki tradycyjnie podaje się z wodą mineralną: część szklanki – literatki napełnia się anyżówką, natomiast resztę naczynia – dopełnia się wodą. Ciekawostką może być fakt, że alkohol po zmieszaniu z wodą mineralną zmienia swoją przezroczystą strukturę na mętną, wręcz mleczną. Kolejną ciekawostką jest to, że wódka (raki) bardzo często jest nazywana „aslan sütü” – „lwie mleko”. Ci, którzy poznali jej smak, dobrze wiedzą, że jest on bardzo charakterystyczny, oryginalny.

2). Piwa.

Kolejnym popularnym napojem alkoholowym jest piwo – Efes, które występuje aż w trzech wersjach: jasnej, ciemnej oraz light. Przemierzając sklepowe półki można także natrafić na piwo Tuborg, również dostępne w kilku odmianach. Trzeba jednak wiedzieć, że tureckie piwa są zazwyczaj spożywane w celu ochłodzenia organizmu – nie są to trunki przeznaczone dla koneserów.

3). Wina.

Pisząc o tureckich alkoholach, nie sposób nie wspomnieć o winach – zazwyczaj wytrawnych. Jest jednak dobra informacja dla osób, które preferują wina półsłodkie oraz słodkie. W Turcji można znaleźć białe, półsłodkie wino Senfoni, pochodzące z okolic Pamukkale.

A zatem „şerefe” – „na twój honor”!

Ceny tureckich alkoholi

Poniżej znajduje się zestawienie orientacyjnych cen alkoholi w Turcji (ceny podane w TRY, EUR, USD oraz PLN):

– półlitrowa butelka piwa lokalnego (cena w tureckim supermarkecie) – 7,00 TRY (0,93 EUR; 1,10 USD; 4,00 PLN),
– butelka piwa importowanego 0,33 litra (cena w tureckim supermarkecie) – 8,90 TRY (1,20 EUR; 1,40 USD; 5,10 PLN),
– butelka wina ze średniej półki (cena w tureckim supermarkecie) – 30,00 TRY (4,00 EUR; 4,60 USD; 17,00 PLN),
– pół litra piwa beczkowego lokalnego (cena w tureckiej restauracji) – 10,00 TRY (1,30 EUR; 1,50 USD; 5,70 PLN),
– mała butelka piwa importowanego 0,33 litra (cena w tureckiej restauracji) – 13,00 TRY (1,70 EUR; 2,00 USD; 7,50 PLN).

Jedna nowa lira turecka = 0,5755 złotego polskiego (kurs z dnia: 11. 09. 2018).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments